אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורום ה-15 לרשויות: היעדר כתב שיפוי - עילה להחזרת תוכניות לדיון מחדש בוועדות המחוזית צילום: עמית שאבי

פורום ה-15 לרשויות: היעדר כתב שיפוי - עילה להחזרת תוכניות לדיון מחדש בוועדות המחוזית

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון הוציא פורום ה-15 מכתב עדכון וכן מכתב ובו המלצות כיצד יש לנהוג במצבים שבהם הרשות חשופה לתביעות פיצויים בגין ירידת ערך נכסים

23.12.2016, 08:53 | דותן לוי

ברשויות המקומיות נערכים לתקופה חדשה שבה הן חשופות לתביעות פיצויים מצד תושבים בגין תוכניות בנייה שאושרו בתחומן.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה הסיכון שבתביעות כאלה היה מגולגל לפתחם של היזמים, שנאלצו לקיים את דרישת הרשות ולהעביר לה כתב שיפוי לפיו הם ישאו בעלויות של תביעות עתידיות. אלא שפסיקת בית המשפט העליון שניתנה לפני כשבוע שינתה את כללי המשחק, אסרה על הרשויות לבקש כתבי שיפוי וכך חשפה אותן לתביעות כספיות. לאור זאת, נכנסו ראשי הרשויות והארגונים שמאגדים אותם - פורום ה-15 ומרכז השלטון המקומי - להיערכות חירום.

פועלי בניין (ארכיון), צילום: טל אזולאי פועלי בניין (ארכיון) | צילום: טל אזולאי פועלי בניין (ארכיון), צילום: טל אזולאי

מכתב המלצות שיצא מפורום ה-15 לרשויות ממחיש עד כמה המצב חמור לתפיסתם, וכן ממחיש כי במידה והרשויות ינהגו לפי המלצות אלה צפוי קיפאון מוחלט באישור תוכניות בנייה. מהמכתב עלו מספר המלצות ליישום מיידי, כך למשל ממליצים בפורום ה-15 לרשויות לבחון האם יש בקופת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מספיק כסף על מנת לממן פיצויים במידת הצורך, ובהתאם, לשקול האם לאשר תוכניות.

המלצה נוספת, היא לבחון כל תוכנית בהתאם לתועלת הציבורית שתצמח ממנה, הכוונה היא בעצם שהרשויות יפעילו שיקול דעת ולא יסתכנו שלא לצורך, אלא רק במקרים שבהם מדובר בתוכנית חיונית לישוב, כך שניתן יהיה לבחון את הנטל הציבורי שהיא עלולה לגרור בעקבותיה אל מול התועלות שבה.

כן, עולה מהמכתב, כי בתוכניות שאינן בסמכות מקומית אלא בסמכות של הוועדה המחוזית, מוצע לשקול פנייה אל הוועדות המחוזיות ואל מוסדות תכנון אחרים העוסקים בתוכנית ולדרוש לדון בה מחדש. דרישה לדיון מחדש בתוכנית חייבת להיות בשל שיקולים ענייניים, אך מהמכתב עולה כי הנסיבות הקיימות מצדיקות ואולי אף מחייבות בחינה מחדש.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
חבת הועדות המקומיות
סוף סוף הועדות המקומיות יצטרכו לעשות מס שהחוק מחייב אותם ולדון בתוכנית שמגיש יזם תוך התייחסות לפגיעה בשכנים. ובדיקת נחיצות התוכנית. כשיזם היה חותם על כתב שיפוי הוועדה המקומית היתה אדישה ולא שקלה את התועלת במתן זכויות היזם וראתה רק הכנסות היטל השבחה וארנונה כך שתמיד היתה מסכימה להגדלת זכויות
כתב לענייני שיפוי  |  25.12.16
1.
פעם הפילו את עלויות השחיתות על היזם
והיום בג"ץ מפיל את זה על המושחתים בעירייה. נעשה פה צדק היסטורי ומנגנון שימנע את השחיתות מצד ראש העיר. ביום שבו ראשי הוועדות המושחתים בכל עירייה ייחשפו לתביעות יהיה למי לבוא בטענות. ויפטרו אותם באופן מידי על השחיתות שנגרמה, המשמעות היא שפעם ראשונה יש כיסוי ואחריות לכל שחיתות שיוצאת מפתח של וועדה מקומית. גורמי הוועדה המקומית תמיד סיפקו תמורה בעבור תמורה מתחת לשולחן, עכשיו זה יעלה להם באיבוד פרנסתם ועבודתם מצד לחץ של ראש העיר להימנע מכל נגע זר. גאוני. המושחתים בלחץ אטומי!
צבי-בר  |  23.12.16