אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלת בריטניה צמחה אחרי הברקזיט יותר מהצפי: "הנתונים נראים טוב משחשבנו" צילום: רויטרס

כלכלת בריטניה צמחה אחרי הברקזיט יותר מהצפי: "הנתונים נראים טוב משחשבנו"

הכלכלה הבריטית צמחה ב-0.6% ברבעון השלישי - מעט יותר מהתחזיות המוקדמות שהיו לצמיחה של 0.5%. רות' גרגורי, כלכלנית בקפיטל אקונומיקס בלונדון: "הנתונים מראים כי ההצבעה לברקזיט ביוני לא השפיעה במיוחד על הכלכלה"

23.12.2016, 21:16 | שירות כלכליסט

כלכלת בריטניה צמחה ב-0.6% ברבעון השלישי. זאת לפי נתונים רשמיים, שהראו צמיחה מהירה יותר מהתחזיות הקודמות. תחזית הצמיחה לחודשים יולי-ספטמבר הייתה בתחילה 0.5%. אולם נתונים עדכניים מהמשרד הלאומי לסטטיסטיקה של בריטניה משקפים פעילות כלכלית נמרצת יותר מהערכות המוקדמות, בעיקר בענף הפיננסים. על פי המשרד, הצמיחה ברבעון השלישי קיבלה רוח גבית מ"ביקוש פרטי איתן".

עם זאת, משרד הסטטיסטיקה קיצץ את נתוני הצמיחה שלו לרבעון הראשון והשני של השנה. כעת על פי המשרד, הצמיחה ברבעון הראשון עמדה על 0.3% בהשוואה לנתון מוקדם יותר של 0.4%, וברבעון השני היא עמדה על 0.6% לעומת 0.7%.

רות' גרגורי, כלכלנית ב"קפיטל אקונומיקס" בלונדון אמרה שהנתונים מראים כי ההצבעה לברקזיט ביוני לא השפיעה באופן מיוחד על הכלכלה. לדבריה, שהצמיחה ברבעון האחרון של השנה תהיה חיובית. "הנתונים העדכניים על כלכלת בריטניה נראים עוד יותר חזקים לאחר משאל העם, ממה שצפו בתחילה", אמרה גרגורי. "צמיחת התוצר ברבעון השלישי תוקנה מ-0.5% ל-0.6% והצמיחה של 0.7% שנרשמה ברבעון השני תוקנה מעט כלפי מטה, ל-0.6% מה שמצביע על כך שהכלכלה לא איבדה מומנטום לאחר משאל העם".  

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, צילום: גטי אימג ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: גטי אימג'ס ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, צילום: גטי אימג

נתונים נוספים של משרד הסטטיסטיקה הבריטי מראים כי סקטור השירותים של בריטניה, שתופס כמעט 80% מהכלכלה, צמח ב-0.3% באוקטובר לעומת החודש שקדם לו. סטטיסטיקאי המשרד דארן מורגן אמר: "ביקוש פרט איתן המשיך לסייע לצמיחתה של כלכלת בריטניה ברבעון השלישי של 2016. הצמיחה הייתה גבוהה מהצפוי בשל התפוקה הגבוהה יותר בסקטור הפיננסי. נתונים עדכניים לגבי השירותים מראים גם שהצמיחה בסקטור העיקרי של הכלכלה המשיכה לתוך אוקטובר, בעיקר הודות לנתונים חזקים מהקמעונאים".

מרטין בק, יועץ כלכלי בכיר ל-EY Item Club, אמר שהנתונים הביאו "קצת שמחה לפני חג המולד". אולם הוא הוסיף שישנם כמה סימני שאלה, למשל עד כמה הצריכה הפרטית תוכל להמשיך ולהניע את הכלכלה. "עם ציפיות ללחצים על כוח הקנייה מצד האינפלציה בשנה הבאה, יש להניח שהצרכן ייאבד יציבות בקרוב", אמר.

לצד זאת, נתונים נוספים של המשרד הבריטי מראים מצביעים על עלייה בגירעון של בריטניה המתרחב אל שיאים חדשים ברבעון השלישי, עם מיעוט סימנים שהצניחה בליש"ט לאחר הברקזיט סייעה בפועל לייצוא. בתקופה זו הפער התרחב ל-25.49 מיליארד ליש"ט לעומת גירעון של 22.07 מיליארד ליש"ט ברבעון השני. בשורה התחתונה, גדל הגירעון ל-5.2% מהתוצר, לעומת 4.6%. השיא היה 6% מהתוצר שנרשם ב-2013.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות