אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים האמריקאי תובע את ברקליס על חלקו במשבר הסאבפריים צילום: בלומברג

משרד המשפטים האמריקאי תובע את ברקליס על חלקו במשבר הסאבפריים

על פי התביעה, הבנק הונה משקיעים בנוגע לאיכות אג"ח מגובות משכנתאות שנתן בהיקף של 31 מיליארד דולר. הוא אישר משכנתאות ללקוחות שלא היתה להם יכולת ממשית להחזיר אותן, וביסס את ההלוואות על הערכות שווי מופרזות של בתיהם

23.12.2016, 22:47 | שירות כלכליסט

משרד המשפטים האמריקאי הגיש היום (ו') תביעה נגד בנק ברקליס בגין הונאה במכירת אג"ח מגובות המשכנתאות במה שהוביל לקריסה הפיננסית של 2008. על פי כתב התביעה, שהוגש לבית המשפט המחוזי של ברוקלין בניו יורק, הבנק הבריטי הונה משקיעים בכך שמכר להם אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 31 מיליארד דולר בין דצמבר 2005 ל-2007. מניית הבנק ירדה היום בלונדון ב-0.9%.  

קראו עוד בכלכליסט

 בכתב התביעה נאמר כי הבנק אישר משכנתאות ללקוחות שלא הייתה להם יכולת ממשית להחזיר אותן, ובמקום זאת ביסס את ההלוואות על הערכות שווי מופרזות של בתי הלקוחות. בהצהרה שמסר בעקבות הגשת התביעה ציין ברקליס כי הטענות המופיעות בתביעה "מנותקות מהעובדות" וכי הוא מחויב להגן על עצמו מפני "האשמות ודרישות בלתי הגיוניות". ב"דרישות", נראה שברקליס מתכוון לשיחות עם משרד המשפטים שנועדו ליישב את ההאשמות נגדו מבלי שהעניין יגיע לבית המשפט. "ברקליס יגן בנחרצות על עצמו מפני התביעה ויבקש לבטלה בהזדמנות הראשונה", נאמר בהודעת הבנק. 

בנק ברקליס, צילום: בלומברג בנק ברקליס | צילום: בלומברג בנק ברקליס, צילום: בלומברג

ברקליס הוא אחד מהבנקים האירופים שמצויים תחת חקירה בשל התנהלות לא הולמת במכירת אג"ח מגובות המשכנתאות, שתרמה למשבר הכלכלי של 2008. מוקדם יותר היום הסכימו דויטשה בנק וקרדיט סוויס לשלם 12.5 מיליארד דולר על חלקם במשבר הסאפריים.

בנקים מובילים בארה"ב, ובהם ג'יי פי מורגן צ'ייס ובנק אוף אמריקה, כבר העבירו לרשויות האמריקאיות עשרות מיליארדי דולר לשם יישוב הטענות בדבר איגוח משכנתאות בנקים ומכירת ניירות הערך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות