אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח בסעודיה: הממשלה מתכוונת למכור 49% מארמקו צילום: רויטרס

דיווח בסעודיה: הממשלה מתכוונת למכור 49% מארמקו

זאת בהשוואה לתכנון המקורי למכירת פחות מ-5% מחברת הנפט הגדולה ביותר בעולם; המכירה תתבצע על פני עשר שנים

24.12.2016, 14:49 | בלומברג

ממשלת סעודיה מתכוונת למכור קרוב למחצית מחברת ארמקו, חברת הנפט הגדולה ביותר בעולם, כך על פי העיתון הסעודי אל-אקתסאדיה. לפי הדיווח המתבסס על בכירים בממשלה הסעודית שביקשו להישאר בעילום שם, מכירת 49% מהחברה תתבצע על פני עשר שנים. סגן יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמן, אמר באפריל כי מתוכננת הנפקה ציבורית ראשונה (IPO) של החברה ב-2018 אם כי ייתכן שהיא תתבצע גם שנה קודם לכן, אך ציין אז כי המדינה מתכננת למכור פחות מ-5% מהחברה.

קראו עוד בכלכליסט

מכירת המניות היא חלק ממאמציה של סעודיה לייצר הכנסות ולגוון את הכלכלה שלה, זאת כתוצאה מירידת מחירי הנפט בשנים האחרונות. הממשלה מקווה לגייס בסביבות 100 מיליארד דולר מההנפקה, שאמורים לסייע להפחית את התלות בנפט.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

"מעבר ממכירת 5% ל-49% הוא זינוק ענק, אלא אם עושים זאת בהדרגתיות במשך עשר שנים ובחתיכות קטנות ככל האפשר", אמר ג'ון ספקיאנקיס, ראש מחלקת המחקר הכלכלי במרכז לחקר מדינות המפרץ בריאד, "הסעודים בודקים את מקורות ההכנסה שלהם גם מעבר לעשר שנים, והם מנסים לראות מה יוכלו לעשות כדי לגוון עוד יותר את ההכנסה שאינה קשורה לנפט".

ההכנסות ממכירת אחזקה של 49% יעברו לקרן ההשקעות הציבוריות, שתשתמש בהן למימון פרויקטים מקומיים ובינלאומיים, כך לפי הדיווח בעיתון הסעודי. לקרן מתוכנן תפקיד גדול בכלכלה החדשה של סעודיה, והיא צפויה להיות מספיק גדולה כדי לרכוש את החברות הגדולות בעולם, כמו אפל, גוגל, מיקרוסופט וברקשייר האת'וויי.

"כדי להסכים לקנות יותר מניות בארמקו, המשקיעים צריכים קודם לראות את הביצועים של חמשת האחוזים הראשונים שיימכרו", מסביר מוחמד רמאדי, אנליסט עצמאי מלונדון, "הממשלה צריכה לבחון אפשרויות מרובות למכירת עוד מניות, כולל הכנסת בעלי מניות אסטרטגיים וחברות נפט בינלאומיות, שיהיו מעוניינים באחזקה בעתודות הנפט הגדולות של סעודיה".

ארמקו מתכננת לפרסם את התוצאות הרבעוניות שלה החל מתחילת השנה הבאה, כך אמר המנכ"ל אמין נאסר בנובמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות