אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תאשר העברת עשרות מיליונים בכל דקה צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הכספים תאשר העברת עשרות מיליונים בכל דקה

ועדת הכספים פותחת במרתון לאישור העברות תקציביות של עשרות מיליארדי שקלים עד סוף השנה ו־15 מיליארד שקל כבר היום. כדי להספיק הושהה נוהל השקיפות והח"כים יקבלו רק הסברים בעל פה

25.12.2016, 06:51 | שחר אילן

ועדת הכספים של הכנסת תפתח היום בדיונים מרתוניים לאישור העברות תקציביות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים עד סוף השנה. במסגרת הדיונים יאושרו היום העברות בהיקף של 15 מיליארד שקל. כדי להספיק לאשר את כל ההעברות, הושהה נוהל השקיפות והח"כים יקבלו רק הסברים בעל פה. גם בהנחה אופטימית שהדיון בוועדה ימשך כשש שעות, היא תאשר בממוצע העברות של 50 מיליון שקל בכל דקה. העברות תקציניות הן פרוצדורה של העברת כספים בין חלקי התקציב לאחר שמסגרתו הכללית אושרה.

קראו עוד בכלכליסט

בין השאר תאשר הוועדה את התקציב של מעון ומטוס ראש הממשלה — 178 מיליון שקל — ותדון בהעברת 3.8 מיליארד שקל למערכת הביטחון, אחרי שביום חמישי אישרה לה יותר מ־2 מיליארד שקל. הקצבאות ליוצאי השואה יגדלו ב־555 מיליון שקל; החינוך החרדי יקבל 164 מיליון שקל; קריית ארבע והישוב הייהודי בחברון, שקיבלו בחמישי 1.5 מיליון שקל, צפויים לקבל עוד 4.5 מיליון.

על השהיית נוהל השקיפות החליטו חברי הוועדה בישיבה שנערכה ביום חמישי. מי שהעלה את ההצעה היה היו"ר משה גפני, שהסביר שחברי הוועדה לא יכולים לקחת על אחריותם תקיעות של הקצבות לנושאים חשובים. משמעות ההחלטה היא שהח"כים לא יוכלו לדרוש מידע מפורט בכתב לפני הדיון. במקום זה פקידי המשרדים הרלבנטיים ייתנו הסברים בעל פה.

השהיית הנוהל היא רק ההקדמה לרפורמה הכוללת בנוהל שגפני הודיעה שבכוונתו להעלות לדיון בחודש הבא. לדבריו, הניסיון בוועדה מוכיח שהנוהל "מצריך ליבון מחדש". אחת התומכות הנלהבות ברפורמה של גפני היא ח"כ רחל עזריה ממפלגתו של שר האוצר כולנו. עזריה סיפרה על העברה לניצולי שואה שהגיעה באיחור של חצי שנה משום שחיכתה להשלמת מסמכים: "פקידים בכירים אומרים לי שהם לא מצליחים לקבל את הכסף, שהכל תקוע, שאנחנו מטריפים אותם. אני שמחה שיש נוהל, אבל הגזמנו". מנגד, ח"כ סתיו שפיר סבורה ש"הנוהל מינימלי וצריך להרחיבו". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות