אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מגיב: "ממשל אובמה ביצע מחטף, ההחלטה באו"ם מבישה" צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו מגיב: "ממשל אובמה ביצע מחטף, ההחלטה באו"ם מבישה"

ראש הממשלה התייחס לתבוסה המדינית במועצת הביטחון ולבחירת ארה"ב לא להטיל וטו על ההחלטה נגד ההתנחלויות, בפעם הראשונה מאז 1980: "ההחלטה שהתקבלה היא מעוותת ומבישה אבל נתגבר עליה. החלטה שלפיה הרובע היהודי הוא שטח כבוש - זה הזוי. אין אבסוד גדול יותר"

24.12.2016, 20:33 | ynet
"אין אבסורד גדול יותר מההחלטה שהתקבלה באו"ם". כך קבע הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו, עת הגיב לראשונה להחלטת מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות, ולבחירה האמריקנית לא להטיל וטו. לאחר שהודעות שנמסרו מלשכתו ומטעמם של גורמים מדיניים תקפו בחריפות את נשיא ארצות הברית היוצא ברק אובמה, מסר נתניהו תגובה ראשונה בשמו. 

קראו עוד בכלכליסט

"ההחלטה שהתקבלה היא מעוותת ומבישה אבל נתגבר עליה. החלטה שלפיה הרובע היהודי הוא שטח כבוש - זה הזוי. הכותל המערבי הוא שטח כבוש - גם זה הזוי. אין אבסוד גדול יותר". לדברי נתניהו, "יש כאן ניסיון שלא יצלח - לכפות דברים על ישראל בהסכם הקבע. הניסיון האחרון לעשות כן, נעשה בידי הנשיא קרטר, נשיא עוין לישראל".

נתניהו הסביר כי "קרטר העביר החלטות גורפות נגדנו באו"ם ברוח דומה וגם זה לא צלח, התנגדנו לזה ולא קרה דבר. כל הנשיאים האמריקנים אחרי קרטר עמדו בהתחייבות האמריקנית לא לנסות להכתיב תנאים להסדר קבע על ישראל במועצת הביטחון. ואתמול, בניגוד גמור להתחייבות הזו, כולל התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011, ביצע ממשל אובמה מחטף אנטי ישראלי מביש באו"ם". ראש הממשלה קבע: "ההחלטה שהתקבלה לא רק שאינה מקרבת את השלום, היא מרחיקה אותו".

ההתנחלות אחיה, צילום: רויטרס ההתנחלות אחיה | צילום: רויטרס ההתנחלות אחיה, צילום: רויטרס

הוא התחייב: "אנחנו נשנה את ההחלטה, לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק לאחר ההחלטה: "עם תחילת חג החנוכה נזכיר גם למועצת הביטחון של האו"ם ולשאר אומות העולם שהחנוכייה הראשונה (המנורה) הודלקה לפני כאלפיים שנה בהר הבית שבירושלים. ירושלים, כמו שאר המקומות ביהודה ושומרון, היא ערש התרבות היהודית וארץ ישראל כולה היא שלנו מאז ולתמיד ושום הצבעה באו"ם או בכל מקום אחר לא תשנה זאת. גם בעוד אלפיים שנה, כשאף אחד לא יזכור הצבעה כזו או אחרת, אנו נדליק חנוכיה בירושלים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל וכזאת היא תישאר. אין גוף בינלאומי שבכוחו לערער את מעמדה ככזו. ההחלטה המבישה, החמורה והאומללה שהתקבלה באו"ם מסבה לישראל נזק מדיני. מדובר בהחלטה שלא מקרבת אותנו למו"מ עם הפלסטינים ואף מרחיקה אותנו ממנו. לא היה ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין הצדדים".

ריבלין מתח ביקורת גם על אובמה, שהיה לנשיא האמרקני הראשון מאז 1980 שלא הטיל וטו על החלטה נגד ישראל: "ציפינו שארה"ב, בת בריתנו וידידתנו הגדולה בעולם, אשר עמדה לצד צרכיה הביטחוניים של ישראל לאורך כל השנים ללא פשרות, תעמוד לצדה של ישראל גם בעת הזאת, ולא תפקיר אותה בידיו של גוף ציני המונע מאינטרסים זרים. את הנר השלישי של חנוכה אדליק בבית אל יחד עם ההתישבות היהודית ביהודה ושומרון".

באופוזיציה תקפו את נתניהו, על שאפשר את אותה תבוסה מדינית - 14 מ-15 חברות מועצת הביטחון תמכו בהחלטה, וארצות הברית נמנעה. יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, אמר כי "ההחלטה היא רעה מאוד, זה יום עצוב מאוד. הכישלון הזה רשום כל כולו על בנימין נתניהו". הרצוג ציין כי "זאת החלטה מדינית שמזה 36 שנה לא נפלה כמוה, עשרות שנים לא ראינו מחזה כזה עם הרמת יד ומחיאות כפיים. חזרנו אחורה לשנות ה-70 וזה חמור מאוד. נתניהו צריך להתפטר הערב. למסור את המפתחות מייד ולהסיק את המסקנות".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "בשנתיים האחרונות נתניהו הסביר לנו שוב ושוב שממשל אובמה עוין אותו, אבל העולם כולו הולך ומשתכנע בצדקת דרכה של הממשלה. מה שקרה אתמול הוא קריסה מוחלטת של התיאוריה. מה שהתברר אתמול הוא שאף מדינה בעולם לא מסכימה עם ממשלת ישראל. הופתענו. נתפסנו לא מוכנים. כמו שצה"ל לא יכול להיות מופתע בגבול, הממשלה לא יכולה להיות מופתעת בזירה הבינלאומית. צריך שר חוץ במשרה מלאה, צריך מערך הסברה מתפקד, צריך להקצות משאבים מיוחדים לזירה הבינלאומית, וצריך להחזיר את היוזמה לידינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ביבי: קח אחריות אישית. זה כשלון
זה כשלון של הממשלה, או במעשיה, או במדיניות החוץ שלה. גם אם אובמה הבריז לך - זה לא בגלל אובמה, זה בגלל כמינימום תוצאה של מדיניות חוץ כושלת. אני בוחן תוצאות, לא הסבר לכישלונות. לא יורקים לבאר ממנה שותים מים. ישראל אינה מעצמה, היא נקודה קטנה ורופפת במזרח התיכון. אם ארה"ב הפנתה לישראל גב - זה לא בגללי, זה בגלל המדיניות המתנשאת. מול הנשיא החזק בעולם. אני במקומך הייתי מבקש סליחה ממיפלגתי.
JOJO  |  25.12.16
לכל התגובות