אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: ירידה של 10% בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש נובמבר צילום: bigstock

בנק ישראל: ירידה של 10% בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש נובמבר

היקף המשכנאות עמד על 4.6 מיליארד שקל, הנתון הנמוך בשנת 2016. למרות הירידה, הם הוענקו למספר גדול שיותר של משקי בית, כ-7,500, כך שגובה ההלוואה הממוצעת עמד החודש על 621 אלף שקל

25.12.2016, 11:11 | אביב גוטר
היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש נובמבר עמד על 4.6 מיליארד שקל, ירידה של 10% בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה – כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (א'). חודש נובמבר נחשב לאחד מהחודשים החזקים שכן בתקופה זו של השנה הבנקים למשכנתאות מעוניינים לעמוד ביעדים שהוצבו להם עד תום השנה ולכן מעמידים משכנתאות במחירים טובים יותר. אולם הנתון החודש עשוי להיות סימן לשינוי מגמה בשוק המשכנתאות, שכן מדובר בנתון הנמוך בשנת 2016, להוציא את חודש אוקטובר שבו מספר ימי העסקים היה הנמוך ביותר השנה בעקבות חגי תשרי.

קראו עוד בכלכליסט

למרות הירידה בהיקף המשכנתאות, הם הוענקו למספר גדול יותר של משקי בית, כ-7,500, כך שגובה ההלוואה הממוצעת עמד החודש על 621 אלף שקל. על פי הנתונים גם בנתון זה מסתמנת מגמת ירידה, שכן בחודש מאי גובה ההלוואה הממוצע עמד על 718 אלף שקל, כאשר הנתון החודשי הוא הנמוך ביותר מאז חודש פברואר השנה.
למרות הירידה בהיקף המשכנתאות, הם הוענקו למספר גדול יותר של משקי בית, צילום: עמית שאבי למרות הירידה בהיקף המשכנתאות, הם הוענקו למספר גדול יותר של משקי בית | צילום: עמית שאבי למרות הירידה בהיקף המשכנתאות, הם הוענקו למספר גדול יותר של משקי בית, צילום: עמית שאבי

הסכום אותו נוטלים המשקיעים ממשיך לשמור על יציבות ועומד על כ-13% מסך ההלוואות החדשות. בסך הכל נטלו המשקיעים 646 מיליון שקל, ירידה 14.6% בהשוואה לנתן המקביל אשתקד ועלייה של 72% בהשוואה לחודש אוקטובר שאינו משקף את הנעשה בשוק, כאמור, בגלל חגי תשרי.

גם החודש הריבית על המשכנתאות ממשיכה לעלות. הריבית הצמודה למדד המחירים לצרכן עלתה מ-3.59% בחודש אוקטובר ל-3.65% בנובמבר, ובכך משלימה עלייה שנתית של 1.17%. לעומת זאת, תקופת הפירעון הסופי של הלוואות מסוג זה ירדה החודש השני ברציפות, ועומדת על 21.7 שנים בממוצע. עם זאת, בהשוואה לנתון המקביל אשתקד מדובר בעליי של כמעט שנתיים, שכן בחודש נובמבר תקופת הפירעון הסופי עמדה על 19.8 שנים, מה שמוכיח כי העלייה במחירי הדיור בשילוב עם עליית הריבית על המשכנתא מקשה עוד יותר על משקי בית ללוות והם נאלצים לפרוס אותה לתקופה ארוכה יותר. עלייה בשיעור של 0.1% נרשמה בריבית על משכנתאות שאינן צמודות ועמדה בחודש נובמבר על 3.21%, לעומת 3.11% בחודש אוקטובר. גם בריבית הזו התקצרה במעט תקופת הפירעון הסופי ועומדת החודש על 21.4 שנים בממוצע, לעומת 21.8 בחודש באוקטובר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות