אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הבריאות אישרה תקנות חדשות שיגבילו הקמת מרפאות פרטיות המבצעות ניתוחים צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הבריאות אישרה תקנות חדשות שיגבילו הקמת מרפאות פרטיות המבצעות ניתוחים

שר הבריאות יעקב ליצמן העביר הבוקר בוועדת העבודה הרווחה והבריאות נוסח לשינוי בתקנות בריאות העם במטרה לפקח על תשתיות מקבילות ועודפות בתחום הרפואה המביאות לתפיסתו לבזבוז של כספי ציבור

26.12.2016, 11:05 | ספי קרופסקי
שר הבריאות יעקב ליצמן העביר היום (ב') תקנות שיגבילו הקמתן של מרפאות פרטיות המבצעות ניתוחים וזאת במסגרת צעדי משרדו לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית על חשבון הפרטית. מדובר בנוסח לשינוי בתקנות בריאות העם שאושר הבוקר (ב') בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שקובע כי הקמת מרפאות פרטיות המבצעות הליכים כירורגיים, כלומר אלו שאינן שייכות למדינה או לקופות, תותנה באישור ישיר של מנכ"ל משרד הבריאות או מי מטעמו. התיקון אינו דורש הליך חקיקה ולאחר שהתקבל בוועדה – הוא מאושר ויתווסף לתקנות.  

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם זאת, לבקשת יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (כולנו), הוחרגו מרפאות אונקולוגיות, דיאליזה ופעולות אנדוסקופיות שיהיו מחויבות ביידוע מראש בלבד, ללא צורך באישור.

מדובר בניסיון של משרד הבריאות לשלוט בהליך ולקבוע אמות מידה ברורות להקמת מרפאות פרטיות המבצעות ניתוחים מסוגים שונים. בדברי ההסבר לתקנות החדשות נכתב כי "מערכת הבריאות וכלכלת בריאות קובעים כי חוסר פיקוח על היקף התשתיות השונות מביא ליצירת תשתיות מקבילות ועודפות, ולבזבוז של משאבי הציבור". לפי משרד הבריאות, כיום ישנו כשל שוק שבא לידי ביטוי בפערי המידע בין נותני השירותים לבין המטופלים, מה ש"גורם לכך שהמטופל אינו מסוגל להעריך נכונה את התועלת לבריאותו הצפויה לו מהשירות המוצע ואת עלותו האמתית של השירות".

חדר ניתוח (ארכיון), צילום: שאטרסטוק חדר ניתוח (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק חדר ניתוח (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

עוד נכתב כי "גידול מלאכותי בהיקף שירותים שאינם נחוצים ובמחירים מביא לעלייה גדולה בהוצאה הלאומית לבריאות בכל רוחב המערכת". במשרד הבריאות מעוניינים לצמצם תופעה זו, וזאת מכיוון שאחוז ההוצאה הפרטית מכלל ההוצאה הלאומית על בריאות נחשב לאחד הגבוהים בין מדינות ה-OECD, וניצב על 38% לעומת 27% בקרב המדינות החברות (מקום 7 מתחתית הרשימה).

לפי משרד הבריאות, מ-2005 עד 2010 הכפיל את עצמו קצב הגידול של המרפאות הכירורגיות הפרטיות בישראל עד שבין השנים 2010 ל-2014 הוקפא כמעט לחלוטין הליך אישור הקמתן של המרפאות מסיבה זו. החשש היה שמספר חדרי הניתוח הפרטיים (סך הכל) בישראל - יוכפל. בשנתיים האחרונות ניסו במשרד הבריאות למצוא פתרונות חדשים לקצב הגידול המהיר ונערכה בדיקה מחודשת של הנושא, כשבמקביל ניתנו אישורים באופן מוגבל, בייחוד בצפון, בדרום ובאזור ירושלים. כעת מעוניינים במשרד להסדיר את הנושא באופן סופי באמצעות מנגנון האישורים החדש.

השר ליצמן כתב עם הגשת הטיוטה ליו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף, כי התקנות "מסדירות את הצורך לקבל מראש אישור הקמה למרפאות מסוגים מוגדרים, בדומה למצב ביחס למיטות אשפוז בבתי חולים, והן מהוות חלק אינטגרלי מהמהלכים לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל, באמצעות הגבלת הגידול במספר המרפאות הפרטיות המוקמות, בהתאם לצרכי האוכלוסייה וליכולת הנשיאה של מערכת הבריאות ובאופן שלא יפגע ברפואה הציבורית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות