אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ: הדיון על מיסוי דירה שלישית - עד סוף פברואר צילום: נמרוד גליקמן

בג"ץ: הדיון על מיסוי דירה שלישית - עד סוף פברואר

האופוזיציה עתרה נגד הכנסת, ועדת הכספים, הממשלה ושר האוצר, בטענה שיש לבטל את החוק משום שנחקק ללא דיון רציני. היועץ המשפטי של הכנסת קבע לגביו כי "נפל פגם היורד לשורש ההליך"

26.12.2016, 15:33 | עמרי מילמן

שופטת בג"ץ אסתר חיות קבעה היום (ב') כי הדיון על העתירה ועל הבקשה למתן צו ביניים שיקפיא את המס על דירה שלישית ומעלה יתקיים עד סוף חודש פברואר. החוק עצמו ייכנס לתוקף כבר בחודש ינואר.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה שהוגשה על ידי האופוזיציה נגד הכנסת, ועדת הכספים, הממשלה שר האוצר ועוד נציגי כנסת וממשלה דרשה לבטל את חוק מס ריבוי דירות שקובע כי על החזקה של דירה מעל לשתי דירות ישלם בעל הדירה אחוז משווי הנכס לשנה - עד לתקרה של 18 אלף שקל. 

אילוסטרציה, צילום: דוד הכהן אילוסטרציה | צילום: דוד הכהן אילוסטרציה, צילום: דוד הכהן

סיעות האופוזיציה עתרו על כך שהחוק חוקק ללא דיון רציני לגביו. שכן הצעת החוק המעודכנת הגיעה לשולחן הועדה רק בשעות הערב, והדיון עליה החל רק בחצות, לאחר שלדברי יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני, שר האוצר כחלון ביקש לדחות את הדיון לאורך השבוע ולאורך אותו יום.

עוד בטרם החל הדיון התריעה היועצת המשפטית של הוועדה, שגית אפיק, כי לא ניתן לחברי הועדה ולייעוץ המשפטי זמן מספק ללמוד את החוק. לאחר נאומה נטשו חברי האופוזיציה את הדיון במחאה, אולם לדברי גפני הקואליציה בלחץ כחלון אילצה אותו להמשיך לקיים את הדיון, למורת רוחו.

לאחר אישור החוק כתב היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, מכתב קשה לגפני בו הוא מתייחס להליך הבעייתי בו "נפל פגם היורד לשורש ההליך" .

החוק קובע כי המס יעמוד על 1% משווי הדירה לשנה אולם אם הדירות להשקעה שוות עד 1.1 מיליון שקל המשקיע יהיה פטור ממס ובין 1.1 מיליון שקל ל-1.4 מיליון שקל ישלם מס מופחת. כדי לרכך את התנגדות הקואליציה, כחלון קבע כי יוענקו מענקים של עשרות אלפי שקלים למשקיעים שימכרו דירות וכן אלו יזכו לשים את כספם בקופת גמל פטורה ממס- גם ממשיכה הונית, חד פעמית. זאת בשונה מיתר מסלולי החסכון הקיימים היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
מס על דירה שלישית
א עם גובים מס אנחנו מעלים את יוקר השכירות. כך שיוצא שרק יקשו עוד יוצר על השוכרים ב איפשר לחשוב עם גובים מס....נותנים את זה לשוכרים חחחחחחח ג.עם גובים מס.....זה הולך לקופת המדינה ואתם יודעים לאיזה כיס זה הולך חחחחח ד.יש אנשים מבוגרים או פנסיונרים שלא עובדים ובקושי גומרים את החודש וזו ההכנסה היחידה שלהם.
ויקטוריה  |  10.03.17
22.
ריבוי דירות ייגרום לריבוי גירושין
אם יש ריבוי דירות למשפחה בואו נפריד כוחות, נתגרש , הדירות יחולקו וכך לא נשלם מס, גם מס משכירות יירד. מה עשה כחלון ? גרם לשבר משפחתי.... האם זה מה שרצה? האם אנשים שעבדו קשה ושילמו מס על עבודתם, חסכו שקל לשקל , לקחו משכנתא וקנו דירה נוספת , חייבים לתרום 50% מהכנסתם בכל שנה על סתם. מזכיר לי ממשלות אפלות ומשטרים קומוניסטיים שמזמן מקומם לא כאן תנו לחיות בשקט ולהגיע לגיל השלישי ברווחה ובנחת....
חן  |  27.02.17
לכל התגובות