אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיסקונט לא נשאר מאחור; מתכנן להנפיק אג"ח קוקו בהיקף של עד חצי מיליארד שקל צילום: רמי זרניגר

דיסקונט לא נשאר מאחור; מתכנן להנפיק אג"ח קוקו בהיקף של עד חצי מיליארד שקל

ההנפקה תשמש את הבנק לפירעון חוב של שטרי הון; מידרוג העניקה לדיסקונט דירוג A1 להנפקה

26.12.2016, 20:26 | רעות שפיגלמן

בנק דיסקונט ינפיק בקרוב אג"ח קוקו בהיקף של עד חצי מיליארד שקל. קרן האג"ח תעמוד לפירעון בתשלום יחיד אחרי עשר שנים עם אופציה לפירעון מוקדם אחרי חמש שנים. קופון הריבית ישולם מדי שנה. מחיקת הקרן תתבצע אם הלימות ההון של הבנק תרד מתחת לרמה של 5%, או בהחלטה של הפיקוח על הבנקים במקרה של הלימות הון גבוהה יותר. דיסקונט שוקי הון ישמש חתם ההנפקה.

ההנפקה תשמש את דיסקונט לפירעון חוב של שטרי הון. שטרי הון נכללים בהון רובד 2 של הבנק ולא בהון הליבה. שטרי הון הם מכשיר ששייך לתקופות עבר ואיננו מונפק יותר. מה שמחליף אותו הן איגרות הקוקו בלבד, ולכן נדרשים הבנקים להנפיק אג"ח קוקו.

אשר טופילסקי מנכ"לית בנק דיסקונט, צילום: רון קדמי אשר טופילסקי מנכ"לית בנק דיסקונט | צילום: רון קדמי אשר טופילסקי מנכ"לית בנק דיסקונט, צילום: רון קדמי

חברת הדירוג מידרוג העניקה לדיסקונט דירוג A1 להנפקה. דירוג זהה לזה שניתן לבנק הבינלאומי בגיוס הקוקו שלו. הבנקים אגוד וירושלים קיבלו דירוג נמוך יותר, ואילו הבנקים לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות קיבלו דירוג גבוה יותר.

קוקו היא סוג של אג"ח שרשאים בנקים להנפיק הכוללת תספורת מובנית במצב של משבר. כלומר, בזמנים טובים הקוקו מתנהגת, לכאורה, כמו אג"ח רגילה — הלוואה שרוכשי המכשיר מעניקים לבנק. אך בזמן משבר, כשהבנק המנפיק נקלע לצרות, קרן ההשקעה של הקוקו עלולה להימחק לחלוטין או להיות מומרת למניות לפי שער קבוע מראש.

עד כה לאומי, שהנו בנק ללא גרעין שליטה, הוא היחיד שהנפיק אג"ח קוקו עם מנגנון המרה. יתר הבנקים הנפיקו (או צפויים להנפיק) קוקו עם מנגנון מחיקה. זאת משום שמנגנון ההמרה עלול לערער את קיומו או חוסנו של גרעין השליטה. עם זאת, בדיסקונט שהוא גם כן בנק ללא גרעין שליטה, בחרו במנגנון מחיקה. הסיבה היא חששם של בעלי המניות הנוכחיים מדילול עתידי, זאת לאור הפרשי פיצוי נמוכים הקיימים כיום בשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות