אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרבה רגולציה, הרבה שווי שוק: המלצות אי.בי.אי לשנה החדשה צילום: שאטרסטוק

הרבה רגולציה, הרבה שווי שוק: המלצות אי.בי.אי לשנה החדשה

בית ההשקעות בוחר להמליץ על מניות מהחזית של בורסת ת"א, במובן הגודל ובמובן הכלכלי-תקשורתי - ארבע מהן העסיקו במהלך השנה באופן צמוד את הרגולטורים, אחת מהן דווקא את אלה שבארה"ב

01.01.2017, 08:33 | מיקי גרינפלד

בית ההשקעות אי.בי.אי (IBI) מגיע לפרויקט ההמלצות של "כלכליסט" עם בחירה מעניינת, של מניות מהחזית של בורסת תל אביב - ארבע מהן ממדד ת"א 25, החמישית מת"א 75. ב"חזית" הכוונה היא לא רק לגודלן של החברות מבחינת שווי שוק, אלא גם לתפקידן בכלכלה המקומית.

כל חמש המניות הנבחרות תפסו בשנה האחרונה (ובשנים שלפניה) את הכותרות הראשיות של העיתונות הכלכלית, והרבה יותר מפעם אחת. ארבע מהן העסיקו השנה רבות את הרגולטורים, האחת את אלה שמעבר לים, שלוש האחרות את אלו מבית.

המניה ה"שקטה" ביותר שבחרו באי.בי.אי היא מליסרון, גם היא לא קוטלת קנים מבחינה חדשותית, אך במידה רבה דווקא כאן טמון ההימור הגדול של בית ההשקעות, לנוכח ההצלחה הגדולה של מליסרון בשנת 2016 - לא הרבה מניות מצליחות לשמור על רצף הצלחות למשך תקופה ארוכה מדי. כך או כך, בעוד שנה יהיה מעניין מאד להעיף מבט לאחור, לבחירות של בית ההשקעות בפרויקט ההמלצות הנוכחי.  

קראו עוד בכלכליסט

מניות

מליסרון, תשואה ב-2016: 32%

יניב סיילן, אנליסט נדל"ן: מליסרון היא חברת הקניונים המובילה בישראל. תוצאות החברה לשנת 2016 היו טובות מאוד הן ברמה התפעולית והן ברמה הכלכלית, עם גידולים מרשימים בכל הפרמטרים (NOI, FFO ועוד). לקראת שנת 2017 אנו מניחים שפעילות החברה תשמור על יציבות ותציג גידול מאכלוס נכסים חדשים. מחיר היעד שלנו הינו 183 שקלים.

קניון רמת אביב, בבעלות מליסרון, צילום: עמית שעל קניון רמת אביב, בבעלות מליסרון | צילום: עמית שעל קניון רמת אביב, בבעלות מליסרון, צילום: עמית שעל

 

כיל, תשואה ב-2016: 2%-

דורין פלס, מנהלת מחלקת מחקר: לאחר שנתיים מאתגרות במיוחד, יצרניות האשלג נשמעות חיוביות יותר לגבי העתיד, וככל שמתקדם הזמן כך מתחזקות התחזיות להתאוששות הנשמעות מצד הנהלות החברות בסקטור. הענף מביט קדימה לשנת 2017 עם מסרים אופטימיים ותקווה לסגירה מהירה של חוזי אשלג, אשר תוביל להתייצבות. המגמות החיוביות כבר באות לידי ביטוי במחיר מניית כיל לאחרונה, מה שצפוי להימשך גם לתוך 2017.  

קראו עוד בכלכליסט

מיילן, תשואה ב-2016: 32%-

סטיבן טפר, אנליסט פארמה וביומד: מיילן היא חברת פארמה גלובלית מובילה, בעלת יכולת לפעול ביעילות בסביבה תחרותית, ועם מיצוב טוב להתחרות גם בתחום הביוסימיולרס. מזרקהאפיפן הייחודי לטיפול חירום באלרגיה נחשב למותג חזק שלא מצליחים לקום לו מתחרים בארה"ב - וגם כשתיכנס גנריקה היא תהיה מצומצמת ומוגבלת. בנוסף, עם טראמפ כנשיא וקונגרס רפובליקני, האיום הרגולטורי על מחירי התרופות הגנריות הצטנן. להערכתנו, לאחר הירידות החדות ב-2016, מיילן (שנסחרת במכפיל נמוך מ-7 על הרווח הצפוי ל-2017) מהווה הזדמנות קנייה.

בזק, תשואה ב-2016: 8%- 

לירן לובלין, אנליסט תקשורת: כמו בשנה שקדמה לה, כך גם בשנת 2017 הסיפור בבזק ימשיך להיות הרגולציה. אמנם התחרות במגזר הטלוויזיה צפויה להשפיע לרעה על תוצאותיה של yes אך הפרה החולבת תמשיך להיות הפעילות הקווית , שכמו בעבר תניב תוצאות מרשימות ורווחיות גבוהה. אשר למחיר המניה, בזק הציגה ביצועי חסר ביחס למרבית המניות במדד ת"א 25, ולהערכתנו כל עוד לא נראה התערבות רגולטורית אגרסיבית, החברה תמשיך להניב תשואת דיבידנד מרשימה (כ-7%). על כן אנו ממליצים עליה בתשואת יתר.  

קראו עוד בכלכליסט

סלקום, תשואה ב-2016: 26%

לירן לובלין, אנליסט תקשורת: מכירת גולן תמשיך לרכז עניין גם בשנה הנכנסת, כאשר על הפרק עומדות כרגע שתי אפשרויות: האחת כוללת עסקה משולשת שתכלול מכירת גולן, הסדר חובות גולן לסלקום וחתימה על הסכם שיתוף רשתות עם הרוכש. השנייה כוללת הסדר משפטי שייפתח בהקפאת הליכים וניסיון לחלט כמה שיותר מהחוב שצברה גולן טלקום. סלקום כבר ניסתה בסוף 2016 לקחת את גולן לבית משפט ולהביא לפירוק החברה, כאשר החלטת השופט בורנשטיין בשעתו היתה לתת ארכה עד לסוף ינואר, שבה ינסו הצדדים להגיע לעסקת מכירה והסדרת חובות. בכל אחת מהאפשרויות שאנו מצליחים להעלות על הדעת סלקום צפויה לצאת נשכרת ומחירי חבילות הסלולר יחזרו לעלות. אשר על כן, ולמרות עליות של 35% במחיר המנייה השנה, אנו סבורים שסלקום ערוכה בצורה הטובה ביותר ליום שאחרי המשבר.

מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר, צילום: בועז אופנהיים סיון פרג מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר | צילום: בועז אופנהיים סיון פרג' מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר, צילום: בועז אופנהיים סיון פרג

קראו עוד בכלכליסט

רציו, תשואה ב-2016: 17%

לירן לובלין, אנליסט אנרגיה: מאגר לוויתן מתקדם בצעדי ענק אל עבר החלטת השקעה ותחילת פיתוח לאור ההתפתחויות האחרונות - שכללו חתימה על חוזי עוגן וסגירה פיננסית. במהלך השנה אנו מעריכים כי עיקר הפוטנציאל ממשיך להימצא ברציו. אנו ממליצים על חשיפה לרציו במשקל יתר נוכח החשיפה המלאה של המניה ללווייתן. עיקר השווי הגלום במניה צפוי לצוף נוכח המשך התכווצות פרמיית הסיכון ככל שהפיתוח יתקדם וניתן להסתכל על התהליך שעבר מאגר תמר (וישראמקו) בזמן פיתוחו כמקור השוואה לפוטנציאל הגלום ברציו.

תיק השקעות מומלץ

מניות: 35% (בחלוקה של 65% חו"ל, 35% בארץ).

אג"ח קונצרני: 40% (בחלוקה של שליש צמוד מדד, שליש שקלי, שליש אג"ח בחו"ל, בעיקר דולרי).

אג"ח ממשלתי, ישראל: 25% (במח"מ קצר-בינוני).

צפי לשנת 2017

מדד ת"א 25: עלייה של 7%

שקל-דולר: 3.90 שקלים

שקל-יורו: 3.90 שקלים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות