אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהובלת יו"ר החברה כלפון: גרסטל מונתה כבוררת בסכסוך הבעלים בתחנת הכוח דוראד צילום: נמרוד גליקמן

נחשף בכלכליסט

בהובלת יו"ר החברה כלפון: גרסטל מונתה כבוררת בסכסוך הבעלים בתחנת הכוח דוראד

מינויה של שופטת ביהמ"ש המחוזי בדימוס היה צפוי והמתין לחתימה הרשמית של זורלו הטורקית המחזיקה 25% מתחנת הכוח; גרסטל אמורה לסיים את התהליך עד סוף הרבעון הראשון של 2017

27.12.2016, 17:53 | ליאור גוטמן

נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז (בדימוס) הילה גרסטל מונתה רשמית לשמש בוררת בסכסוך הבעלים בין בעלי תחנת הכוח הפרטית דוראד, כפי שנחשף ב"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מינויה של גרסטל היה צפוי והוא המתין לחתימתם הרשמית של זורלו הטורקית, שמחזיקה שם 25% . לפי דוראד, מי שמינה את גרסטל היא יו"ר דירקטוריון התחנה ארז כלפון, שמשמש גם כיו"ר קצא"א שמחזיקה שם 37.5%. מינויה כבוררת נועד לסיים את המחלוקת הארוכה בין בעלי המניות בדוראד מחוץ לכתלי בית המשפט, "מתוך כוונה למזער עלויות ולצמצם את החשיפה והמשאבים המושקעים בניהול הסכסוך הן על ידי הצדדים לו והן על ידי החברה".

הסכסוך בין הבעלים החל בזמן בניית התחנה וכלל תביעות הדדיות על תשלומים שלא הועברו על עבודות הנדסה אזרחית. אלו התגלגלו לסכסוך רבתי שאולי לא פגע בעבודת התחנה, אך יצר קרע ביחסים בין הבעלים.

תחנת הכוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד באשקלון | צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור

לפני כשנה הגישה קבוצת דורי (שמאז נרכשה על ידי עמוס לוזון) תביעה נגד השותפות שלה בתחנת הכוח בטענה כי השיגה, "מידע ומסמכים שיש בהם כדי לבסס תשתית ראייתית, לכאורה, בדבר קנוניה מתוכננת היטב, שנרקמה בין שתי בעלות מניות מהותיות בחברה, אשר מחזיקות ביחד ב־43.75% ממניות החברה" (אדלקום וזורלו). לפי כתב התביעה השותפות, "קשרו קשר להונות את החברה, את שאר הדירקטורים שכיהנו במועדים הרלבנטיים ושחלקם עדיין מכהנים בחברה ואת כל שאר בעלי המניות בחברה, וכי מדובר בסכומי עתק שנגזלו מהחברה אשר מסתכמים, כבר עתה, בערכים נומינליים, בלמעלה מחצי מיליארד שקל". מאז הוגשו תביעות נגדיות אבל כאמור הסכסוך הוקפא ויחכה לפסק בוררות של גרסטל. זו אמורה לסיים את ההליך עד סוף הרבעון הראשון של 2017.

ארז כלפון, צילום: דניאל בר-און ארז כלפון | צילום: דניאל בר-און ארז כלפון, צילום: דניאל בר-און

"לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן בין הצדדים הצלחנו להגיע למתווה מוסכם של בוררות, אשר יביא את הסכסוך בין בעלי המניות בדוראד לסופו. יש לי אמון רב בשופטת בדימוס הילה גרסטל, ואני מקווה שעם סיום הסכסוך נוכל להתפנות לעסוק בקידום ייצור החשמל הפרטי בישראל – הקמת תחנת כח נוספת בדוראד והרחבת התחנה הקיימת", מסכם כלפון.

דוראד החלה לעבוד במאי 2014 והיא אחת מתחנות הכוח הגדולות בישראל. דוראד נמצאת בבעלות קצא"א (37.5%), זורלו אנרגיה (25%), דורי אנרגיה (18.75%) ואדלקום (18.75%) והיא מפיקה כ-850 מגה וואט, שהם כ-6.5% מכושר הייצור המאקסימאלי של חברת החשמל. בין לקוחותיה ניתן לציין את משרד הביטחון, מקורות, בנק הפועלים ובנק לאומי, אסם, שטראוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות