אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר המסחר של טראמפ: "הברקזיט הוא מתנה ליריבות של בריטניה" צילום: אי פי איי

שר המסחר של טראמפ: "הברקזיט הוא מתנה ליריבות של בריטניה"

ווילבור רוס, שיהיה מופקד על ניהול מו"מ להסכם סחר חופשי בין בריטניה לארה"ב, אמר את הדברים בפגישה עם אנשי פיננסים מקפריסין. שר צללים בריטי: "זוהי אזהרה חמורה לכך שהסכמי סחר עתידיים יסתמכו על חישובים כלכליים ממולחים"

27.12.2016, 20:19 | שירות כלכליסט

"הברקזיט הוא הזדמנות משמיים לקחת עסקים מבריטניה", כך אמר ווילבור רוס, המיליארדר ואיש העסקים שיכהן כשר המסחר בממשלו של נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים, שפורסמו רק עתה, נאמרו על ידי רוס ביוני האחרון בפני קהל של אנשי פיננסים מקפריסין בעקבות פרסום תוצאות משאל העם הבריטי שבו הוחלט על עזיבת האיחוד האירופי - כך על פי דיווח ה"טיימס".

הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון | צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס

עוד אמר רוס כי בריטניה ניצבת בפני "תקופה של בלבול". "אני מציע לקפריסין לאמץ ולהכריז במהרה על מדיניות שירותים פיננסיים ליברלית יותר מאשר הקיימת היום, כדי שתוכל לנצל את הרילוקיישנים הבלתי נמנעים שיתרחשו במהלך תקופת הבלבול", אמר אז רוס.

עוד הוסיף כי הברקזיט הוא "הזדמנות משמיים" עבור המתחרות הפיננסיות של הסיטי של לונדון ובפרט פרנקפורט ודבלין. על פי הדיווח, רוס כינה את הברקזיט "תהליך הגירושין היקר ביותר בהיסטוריה".

אמירה מעוררת חשש

במסגרת תפקידו, יהיה אחראי רוס לניהול המשא ומתן על הסכם סחר חופשי חדש בין בריטניה לבין ארה"ב. על כן, דבריו מעוררים את החשש כי ההנהגה הנכנסת של ארה"ב תחפש דרכים לנצל את בידודה של בריטניה לאחר הברקזיט. ארה"ב היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של בריטניה ובחודשים ינואר־אוקטובר 2016 עמד היקף הסחר בין שתי המדינות על 91.6 מיליארד דולר.

שר הצללים הבריטי למסחר בינלאומי בארי גרדינר אמר ל"טיימס" כי "דבריו של  רוס הם אזהרה חמורה לכך שהסכמי הסחר העתידיים שעליהם תחתום בריטניה לא יסתמכו על רצונן הטוב של השותפות שלנו, אלא על חישובים פוליטיים וכלכליים ממולחים". גרדינר הוסיף כי "ממשלתה של תרזה מיי נכשלה בהבאת חזון ברור לכלכלה הרצויה של בריטניה לאחר הברקזיט. זה הופך אותנו לחלשים ופגיעים בעיני אחרים".

דובר מטעם ממשלת בריטניה מסר בתגובה, כי יחסי הממלכה עם ההנהגה החדשה של ארה"ב "יתבססו על תוכן ולא על שמועות".

על רקע פרסום דבריו של רוס אמר הלורד מרווין קינג, לשעבר נגיד בנק המרכזי של בריטניה, כי על בריטניה לעזוב את השוק המשותף וכי האיחוד האירופי "לא היה מוצלח". קינג אמר את הדברים בתוכנית הבוקר של רדיו בי.בי.סי והזהיר כי "סימני שאלה ממשיים" מרחפים מעל הישארותה של בריטניה בגוש הכלכלי של איחוד המכסים, העלולה להגביל הזדמנויות להסכמי סחר חדשים. קינג הודה כי הברקזיט יביא עמו "קשיים פוליטיים עצומים", אך אמר כי עוד מוקדם לקבוע מה תהיה ההשפעה הכלכלית על בריטניה לאחר עזיבת האיחוד האירופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות