אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היכונו לכדורסלנים עם חוזים של 200 מיליון דולר ויותר צילום: איי אף פי

היכונו לכדורסלנים עם חוזים של 200 מיליון דולר ויותר

הסכם העבודה החדש ב-NBA מאפשר לקבוצות לשמור על הכוכבים שלהן לטווח הארוך ולמלא את כיסיהם בכסף שיהפוך אותם למרוויחים הגדולים ביותר בעולם הספורט

27.12.2016, 20:17 | אוריאל דסקל

באפריל 2014 כוכב דטרויט טייגרס מיגל קאבררה חתם על חוזה שהבטיח לו 292 מיליון דולר לעשר השנים הבאות. זה היה חוזה פורץ דרך בזמנו והוא עורר לא מעט דיונים בארה"ב, כולל דיון בקיץ 2014 בין כריס פול, כרמלו אנתוני ולברון ג'יימס, כולם שחקני NBA מובילים וחברים טובים שהרגישו underpaid. "הם בטח ניהלו את הדיון על יאכטה בדרך לבאהמס", אמר בריאן ווינדהורטס, כתב ה-ESPN המקורב לג'יימס, "הם בעצם תכננו מהפכה".

קראו עוד בכלכליסט

מיגל קאבררה. שינה את פני ה-NBA? , צילום: איי אף פי מיגל קאבררה. שינה את פני ה-NBA? | צילום: איי אף פי מיגל קאבררה. שינה את פני ה-NBA? , צילום: איי אף פי

""חבל שלנו, ב-NBA, יש תקרת שכר", אמר ג'יימס באפריל 2014, "קאבררה הוא השחקן הטוב ביותר בבייסבול, והשחקן הטוב ביותר בכל ענף ספורט צריך להיות מתוגמל בהתאם. יהיה נחמד אם יכולתי לחתום על חוזה לעשר שנים של 300 מיליון דולר".

דבריו של לברון היו מסר ברור לליגה ולשאר השחקנים. ג'יימס, שלא קיבל את השכר המקסימלי במיאמי היט כדי שיוכל לשחק תחת אותה תקרת שכר עם דוויין ווייד וכריס בוש, ראה את הקבוצה עצמה מעלה את שווייה בעשרות אחוזים (מ-450 מיליון דולר ליותר מ-1.3 מיליארד דולר בשלוש השנים הראשונות של לברון בקבוצה) ומרוויחה הרבה יותר כסף ממנו: לפי חישוב של דארן רובל, מיאמי הרוויחה 100 מיליון דולר יותר ממה ששילמה לו בשנותיו בקבוצה. זה הרתיח אותו.

אז לברון, וחבריו האולסטארים, החליטו, בעצם, להשתלט על איגוד השחקנים ולהתחיל להכתיב דברים לקראת המשא ומתן על הסכם העבודה החדש בין השחקנים לליגה (CBA). הגווארדיה הישנה באיגוד הוחלפה, הכריזמה של לברון, כרמלו ופול עשתה את שלה והם נהפכו לשחקנים המשמעותיים ביותר באיגוד. אמנם מישל רוברטס, נציגת האיגוד, מקבלת הרבה קרדיט על ההסכם החדש, אך מאחוריה היו השחקנים הגדולים של הליגה שהכתיבו איך יראו החוזים העתידיים שלהם. באופן טבעי, ההסכם החדש גם מאפשר להם להרוויח הרבה יותר ממה שהם מרוויחים היום.

למשל, חוק ה-designated veteran מאפשר לקבוצה להחתים שחקן שלה, שעמד במספר תנאים (כגון זכייה ב-MVP, הופעות בחמישיות השנה של הליגה, תואר מלך הסלים ועוד) על חוזה מקסימלי השווה 35% מתקרת השכר ולא, כמו היום, על חוזה מקסימלי בשווי 30% מתקרת השכר. זה מאפשר לקבוצות להציע הרבה יותר לשחקנים הגדולים שלהן מאשר היריבות (זה עשוי להגיע ל-80 מיליון דולר יותר על פני חוזה). זה חוק שגם מאפשר לשחקנים הגדולים להרוויח הרבה, הרבה הרבה יותר - ככל הנראה על חשבון שחקני מעמד הביניים (השחקנים הצעירים ושחקני השכר המינימלי יקבלו העלאה בשכר).

סטפ קארי. יוכל לעזוב לקבוצה חדשה אך ככל הנראה ירוויח בה 80 מיליון דולר פחות ממה שהיה יכול להרוויח בגולדן סטייט, צילום: איי אף פי סטפ קארי. יוכל לעזוב לקבוצה חדשה אך ככל הנראה ירוויח בה 80 מיליון דולר פחות ממה שהיה יכול להרוויח בגולדן סטייט | צילום: איי אף פי סטפ קארי. יוכל לעזוב לקבוצה חדשה אך ככל הנראה ירוויח בה 80 מיליון דולר פחות ממה שהיה יכול להרוויח בגולדן סטייט, צילום: איי אף פי

המשמעות הנוספת היא שבקרוב מאוד נראה שחקנים עם חוזים של יותר מ-200 מיליון דולר. כמו בבייסבול האמריקאי.

למשל, סטף קארי מסיים את החוזה שלו בגולדן סטייט בתום העונה. זו העונה השמינית שלו בקבוצה ולפי הסכם העבודה הקודם הוא היה יכול לקבל 30% מתקרת השכר. אך הוא זכה בתואר ה-MVP בשנתיים האחרונות, מה שמאפשר לווריירס להציע לו 35% מתקרת השכר שמעריכים שתעמוד על 102 מיליון דולר ותגדל משנה לשנה. זה אומר שבחוזה לחמש שנים, הוא יכול לקבל מהקבוצה עד 207 מיליון דולר - כמעט 80 מיליון דולר יותר מאשר כל קבוצה אחרת היתה יכולה להציע לו (על פי הערכות גידול בהכנסות).

זה סכום רציני מאוד. במקרה כזה, אגב, יצטרכו בווריירס לבדוק אם הם יוכלו לשמור גם אותו וגם את דוראנט באותה קבוצה - מה שמייצר אתגר ניהולי רציני. תקרת היוקרה - שממנה צריך לשלם מס יוקרה - תעמוד על כ-115 מיליון דולר ולדוראנט לא יוכלו הווריורס להגיש את אותה הצעה שקארי יקבל.

עוד בהסכם העבודה, חוזים ארוכים יותר לשחקנים מנוסים - מה שעשוי, אולי, לסייע להשאיר את החברים של לברון ג'יימס בליגה ואולי אפילו בקבוצה שלו. על פי ההסכם החדש, קבוצות יוכלו להאריך חוזים עם שני שחקנים מנוסים (veterans) לשש שנים. כרגע החוזה המקסימלי הוא לחמש שנים. המשמעות היא שקבוצות תוכלנה להחתים את הכוכבים הגדולים ליותר שנים.

בנוסף אפשר יהיה להחתים שחקן שיהיה בן 38 על חוזה לחמש שנים. כרגע מותר להחתים שחקן על חמש שנים רק אם אינו מגיע, בזמן החוזה, לגיל 36. כלומר, לברון ג'יימס - כיום 32 - יכול לחתום על חוזה בקליבלנד לשש שנים בשווי 35% מתקרת השכר של הקבוצה עד לגיל 38. זה אומר שהוא יכול לקבל בחוזה הבא סכום של יותר מ-35 מיליון דולר בשנה ולפי צפי העלייה בהכנסות, לברון עוד עשוי לקבל 50 מיליון דולר בשנה ויותר בגיל 38. "האם הוא יהיה אז שחקן של 50 מיליון דולר? אולי לא", אמר ווינדהורטס לפודקאסט של זאק לואו, "אבל זה לא משנה, כי הוא הרגיש שהוא לא קיבל את השכר המקסימלי שהגיע לו לאורך הקריירה שלו".  

ב-2014 לברון ג'יימס קינא בשחקני הבייסבול שחותמים על חוזים של 200-300 מיליון דולר לעשור. אך היום, לאחר הסכם העבודה החדש של הליגה עם השחקנים, אחרי משא ומתן שהוא הוביל, ג'יימס יכול להגיד שזה אכן מאוד נחמד לחתום על חוזה בשווי של יותר מ-200 מיליון דולר לחמש שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות