אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון חתם על תקנות שמטרתן לקצץ את עמלות המסחר שמשלמים החוסכים לפנסיה צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון חתם על תקנות שמטרתן לקצץ את עמלות המסחר שמשלמים החוסכים לפנסיה

כיום, דמי הניהול שחוסכי הפנסיה משלמים לא כוללים עלות נוספת שמושתת עליהם: עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך. התקנות החדשות יחייבו את בתי ההשקעות לבצע מכרז על העמלות

28.12.2016, 12:52 | רחלי בינדמן

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ד') על תקנות שמטרתן להוזיל את עמלות המסחר בניירות ערך לגופי הפנסיה.

קראו עוד בכלכליסט

כיום, דמי הניהול שחוסכי הפנסיה משלמים לא כוללים עלות נוספת שמושתת עליהם: עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך. בתקנות החדשות מגבילים כחלון והממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר, ל-20% את פעילות הברוקראז' שגוף פנסיוני יכול לעשות דרך הבנק שמספק לו את שירותי התפעול.

הבעיה שהתגלתה ודרשה פתרון היא שבנקים הציעו עמלות תפעול מאד נמוכות לחברות הגמל ובמקביל גבו מהם עמלות קניה ומכירה גבוהות שכאמור גולגלו על החוסכים. כדי להגביל זאת הגוף הפנסיוני יוכל כעת לסחור רק ב-20% מהפעילות שלו דרך הבנק המתפעל ולצאת במכרז מול כל הגופים כדי להשיג את העמלות הזולות ביותר לחוסכים.

במקביל, אם הגוף הפנסיוני יבחר לסחור דרך הברוקראז' של גוף קשור לו, הגוף הקשור יצטרך לגבות ממנו את המחיר הכי נמוך מאלו שהוצעו במכרז. הרעיון הוא להקטין את ניגוד העניינים שבין האינטרס הכלכלי של הגוף המוסדי לטובת החוסך.

כחלון: "לאחר שהמהלכים האחרונים שהובלנו הביאו לירידה בדמי הניהול של החוסכים, הגיע הזמן לטפל גם בעמלות הגבוהות שאנחנו משלמים. התקנות החדשות יביאו להגברת התחרות, הוזלת העלויות עבור החוסכים ויסייעו בהפחתת יוקר המחיה הפיננסי בישראל". סלינגר: "התקנות יקטינו את העלויות הנוספות שמשלמים חוסכים ויגבירו את התחרות בענפים פיננסיים. בנוסף, ההוראות יצמצמו את ניגודי העניינים בתחום ניהול ההשקעות. כך אנו מבטיחים ניהול מיטבי של כספי החוסכים".

משה כחלון, צילום: צביקה טישלר משה כחלון | צילום: צביקה טישלר משה כחלון, צילום: צביקה טישלר
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות