אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הקיימות

יעלון נגד נתניהו: "מנהיגות אחראית היתה מונעת את ההחלטה המבישה באו"ם"

שר הביטחון לשעבר אמר "האיומים הפנימיים מדאיגים אותי יותר מדעאש. הממשלה מחרחרת ריב ומסכסכת בין יהודים וערבים ואשכנזים ומזרחים - היא צריכה לחלוף מהעולם"

28.12.2016, 13:42 | רחלי בינדמן

"אני רוצה לחלוק עמכם את מה שאני רואה את אתגרי מדינת ישראל. העולם משתנה ללא היכר. המציאות הגיאופוליטית משתנה בקצב חסר תקדים במיוחד במזרח התיכון. חוסר יציבות תאפיין את אזורינו" אמר בוגי יעלון.

"צריך לספק מענה לאיומים מסביבנו. האיומים אינם דומים למה שהכרנו. לצד איומי טרור, נלחמת ישראל על עצם זכות קיומה. למשל, נוכח ההחלטה המבישה של האו"ם והתנהלות ארצות הברית. זה מצער ומדאיג. זה מחייב טיפול דיפלומטי. אין להשתמש במסווה של דיבורים ריקים על גאווה לאומית ולעסוק בחרמות". הוא עקץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "מנהיגות אחראית יותר יכולה הייתה למנוע את זה".

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "השקט הביטחוני היחסי הוא פועל יוצא של מדיניות ביטחונית מושכלת. הפעלנו נבוט נגד האויבים אל נתנו גזרים למשתפי פעולה. אין איום קיומי על מדינת ישראל".

יעלון הוסיף "מה שעומד למבחן הוא יכולת העמידה שלנו כחברה. ביטחון עולה כסף, מטוסים עולים כסף, סייבר ומודיעין עולים כסף. מערכת הביטחון דווקא בגלל זה מחויבת ברגישות תקציבית. ניהול אחראי של כספי משלם המיסים מבלי להיסחף לפזרנות. בשנים האחרונות המערכת התייעלה. סגרו יחידות. קוצצו תקנים של אנשי קבע וקיצור שירות החובה. לעומת זאת, נרכשו מערכות חדישות וסייבר הנדרשים לעמוד באתגרי העתיד".

יעלון אמר "אסור לשכוח את תפקיד המערכת הביטחונית לחברה. הוא מחויב בחינוך ערכי. יש קשר בין רגישות ביטחונית תקציבית לרגישות חברתית. הובלתי כשר הביטחון להעתיק בסיסים לדרום הארץ כדי לסייע לנגב ולפריפריה. היום אני מודאג. מסתכל על דיוני התקציב ותוהה כיצד חברי כנסת מבצעים מחטפים לצרכים פוליטים ללא אחריות. חושב על מורים ששכרם מביש ועל חדרי מיון בפריפריה. איך מתנהלים כך חברי כנסת בכספי ציבור כאילו היה שלהם?".

יעלון. "ממשלה כזו צריכה לחלוף מהעולם באופן דמוקרטי", צילום: צביקה טישלר יעלון. "ממשלה כזו צריכה לחלוף מהעולם באופן דמוקרטי" | צילום: צביקה טישלר יעלון. "ממשלה כזו צריכה לחלוף מהעולם באופן דמוקרטי", צילום: צביקה טישלר

בוגי הוסיף "הצמיחה סבירה יחסית, יחס חוב-תוצר יורד והאבטלה נמוכה, אבל כשמסתכלים על הפרט והמשפחה מתקבל פער בלתי נסבל בין המדינה לאזרח שמתקשה לסיים את החודש או לרכוש דירה. זה טעון שיפור ניכר. הפערים בחברה פוגעים בחוסן הלאומי ויוצרים ניכור שגורם לאובדן אמון במנהיגות".

יעלון אמר עוד "צריך לצמצם פערים, וזה לא יקרה ביום אחד. צריך מנהיגות שלא מזגזגת לפי צרכים פוליטים. צריך לטפל במחירי הדיור. שר האוצר מנסה לטפל בזה אבל זה לא מספיק. תוכנית מחיר למשתכן לא מספיקה לכלל הציבור. תוכניות הממשלה בתחום הדיור לא משקפות ראייה כוללת לטיפול אמיתי. זו התנהלות לא אחראית".

יעלון "נאלצתי לעזוב ברקע ההתלהמות והשטחיות והמעשים האנטי דמוקרטים. התנהלות זו מחלישה את האדם מול האיומים. ההתנהלות הכלכלית והחברתית הנוכחית מחלישה את הפעילות הציונית. האיומים הפנימיים מדאיגים אותי יותר מדעאש. הממשלה מחרחרת ריב ומסכסכת בין יהודים וערבים ואשכנזים ומזרחים. ממשלה כזו צריכה לחלוף מהעולם באופן דמוקרטי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות