אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

ניסנקורן: "העלאת מסים היא לא מילה בזויה. אם המיסוי לא פוגע בצמיחה הוא לא דבר שלילי"

יו"ר ההסתדרות אמר את הדברים בשיחה עם ראש מערכת החדשות של "כלכליסט", נעמה סיקולר, בוועידת התחזיות וסימן את המטרה המרכזית שלו ב-2017: להפחית את מספר שעות העבודה בשבוע ל-40

28.12.2016, 14:03 | אביב גוטר
"הליבה של ההסתדרות זה ארגון עובדים, אנחנו מכוונים את המטרה לנושאים חברתיים. היכולת להשפיע בנושאי עבודה היא דרמטית. שרגא (שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים - א"ג) מדבר על רמת מחייה, צמצום פערי עוני, הגדלת הפריון – אלו נושאים שאנחנו חולקים בהם את אותם רעיונות ואנחנו נלחמים יחד למען המשק", כך אמר היום (ד') אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות החדשה, בשיחה אחד על אחת עם נעמה סיקולר, ראש מערכת החדשות, בוועידת התחזיות של "כלכליסט".

טענת שאתה רוצה להפוך את ההסתדרות מארגון עובדים לארגון חברתי, ולמרות שבימים הקרובים נכנסת פעימה של שכר מינימום אתם עדיין מתעסקים רק בנושאי שכר ועבודה ולא מובילים מאבקים חברתיים אמיתיים, כמו מאבק בנושא הגז.

"ההשפעה על מדד אי השוויון היא דרמטית. בשנים האחרונות אנחנו מסיטים את הכיוון לצמצום פערים חברתיים ולהקטין את מדד ג'יני ואת אי השוויון וזה לאט לאט קורה – וזו עשייה חברתית. מעבר לזה לכל מה שקשור לתקציבי רווחה אני מנסה להשפיע ועל חלק מהם אני מצליח, כמו על הביטוח הסיעודי".

עובדה שלא נאבקתם על ביטוח סיעודי ממלכתי.

"במאבק האחרון באמת לא נאבקנו עליו, אבל חלק מהסיכום עם משרד האוצר הוא להילחם גם על הנושא הזה. שכשמדברים על מי יממן את הביטוח הזה, האזרחים יקבלו פחות. אם אנחנו מקבלים ביטחון, בריאות, רווחה חינוך – כל האזרחים צריכים לקבל טיפול שוויוני בכל אחד מהנושאים האלה".

שר האוצר מדבר על הורדת מיסים, אז מי יממן את כל הרעיונות האלה?

"אני חייב לציין שהעלאת מיסים היא לא מילה בזויה. תלוי למה מעלים מיסים. כולם מדברים על השוויון במדינות הסקנדינביות, אבל שוכחים שהמיסוי שם גבוה. אם המיסוי פוגע לא בצמיחה אז העלאת מיסים היא לא דבר שלילי. בביטוח בריאות למשל, לכולם כמעט יש ביטוח בריאות משלים, אבל אם כל אזרח ישלם מס בריאות לא נצטרך לשלם על המוצר הזה יותר".

מימין: ניסנקורן וסיקולר. "מדברים על השיוויון במדינות סקנדינביה ושוכחים שהמיסוי שם מאוד גבוה", צילום: צביקה טישלר מימין: ניסנקורן וסיקולר. "מדברים על השיוויון במדינות סקנדינביה ושוכחים שהמיסוי שם מאוד גבוה" | צילום: צביקה טישלר מימין: ניסנקורן וסיקולר. "מדברים על השיוויון במדינות סקנדינביה ושוכחים שהמיסוי שם מאוד גבוה", צילום: צביקה טישלר

 

ומה עם ועדי העובדים החזקים, אנחנו עדיין רואים תופעות בזויות על העסקה פיקטיבית בנמלים.

"בשנתיים האחרונות יש פחות ימי שביתה במשק, הרבה יותר הסכמים. אני ושר האוצר עובדים במודל שיתוף, וכשאני בא אליו עם מצוקה הוא מנסה לפתור אותה יחד איתי. אנחנו רואים יותר רפורמות בהסכמה, כמו הרפורמה במכון התקנים. אני מכבד כל עובד ונגד לשים כתם על ציבור עובדים מסוים. כולנו עובדים, כולנו יצרנים וכולנו נותרים שירותים, אבל המשק עובר לכיוון של צמצום אי השוויון כדי שדור ב' יפסיק לקבל פחות מדור א'".

נכון להיום, הנושא המרכזי שאתה נאבק בו הוא להקטין את שעות העבודה השבועיות ל-40. אתה לא חושב שזה יפגע בצמיחה ויצמצם את הפריון?

"43 שעות עבודה בשבוע זה דבר לא נכון למשק הישראלי, כבר לפני 21 שנים דיברנו על קיצור שעות העבודה בשבוע, לכן ירידה ל-40 שעות זה דבר הכרחי. לאורך זמן זה יגדיל את הפריון כי יש תוספת שולית פוחתת לשעות עבודה רבות. זה יחייב את העובד לעבוד יותר קשר בשעות העבודה הקיימות. כדי שזה יקרה אנחנו צריכים לשבת עם שר האוצר ועם שרגא כדי להגיע להסכמים כבר ב-2017".

בהמשך התייחס ניסנקורן לשיתוף הפעולה עם התאחדות התעשיינים ואמר: "מי שטוען שהיחסים היו הדוקים יותר בשנה שעברה טועה אנחנו משרטטים יעדים משותפים, עשינו תיקון עוול היסטורי בנושא דמי הבראה, העלאנו את שכר המינימום יחד, אנחנו נלחמים יחד למנוע משברים. אני חושב שהעובדה שאין שביתות במשק זה אחד ההישגים המשמעותיים".

לבסוף התייחס ניסנקורן לבחירות הצפויות בהסתדרות ואמר: "מי שמאמין במה שהוא עושה ומביא שינוי אמיתי במגזר החברתי, סביר להניח שינצח. אני כיו"ר הסתדרות מאמין בדרך שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות