אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אומדן ראשוני של הלמ"ס: המשק יצמח ב-2016 ב-3.8% צילום: צביקה טישלר

אומדן ראשוני של הלמ"ס: המשק יצמח ב-2016 ב-3.8%

מדובר בעלייה של 0.3% לעומת התחזית המעודכנת של בנק ישראל. הצמיחה לנפש עומדת על 1.8% ונשענת בעיקר על הצריכה הפרטית שעלתה ב-4% לנפש בעוד הייצוא עלה ב-3% בלבד

29.12.2016, 13:01 | מיקי פלד

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת עתה כי על פי אומדן מוקדם שערכה המשק צמח ב-2016 ב-3.8%, שלוש עשיריות האחוז יותר מאשר התחזית המעודכנת של בנק ישראל שפורסמה בתחילת השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת תוצר לנפש הגידול הוא של 1.8%, גידול סביר ביחס לעולם, אם כי בממוצע על פני מספר שנים ישראל עומדת מאז 2012 על גידול בתוצר לנפש של כ-1%, וזהו גידול שלא מאפשר לה להדביק את הפער מול מדינות המערב.

זהו אומדן ראשון שעורכת הלמ"ס, והוא צפוי להתעדכן במרץ 2017 ולא מן הנמנע שעדכונים נוספים ייערכו לאחר מכן. בעבר היו עדכונים שהורידו או העלו את התוצר באופן משמעותי, כך שעוד מוקדם לקבוע מה בדיוק היתה הצמיחה במשק, אך ברור שבשנה האחרונה היא היתה סבירה, אפילו טובה ביחס למדינות אירופה. עם זאת, הצמיחה עדיין נשענת על יותר מדי צריכה פרטית - שעלתה ב-6.1% (או 4% בצריכה הפרטית לנפש) - בעוד היצוא, שאמור להיות המנוע העיקרי של המשק הישראלי, עלה ב-3% בלבד. 

שר האוצר משה כחלון, צילום: צביקה טישלר שר האוצר משה כחלון | צילום: צביקה טישלר שר האוצר משה כחלון, צילום: צביקה טישלר

נתון נוסף שעולה מפרסום הלמ"ס הוא שההשקעה בנכסים קבועים (בנייני מגורים, מכונות, כלי רכב לעסקים ועוד) עלתה ב-12%. ככל הנראה חלק מההשקעה הזו מוסברת בשדרוג המאסיבי של מפעל אינטל בקריית גת שהצריך השקעה גדולה מאוד במכונות וציוד חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות