אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עבודות שירות לבעל חברה שהעלים הכנסות של מיליוני שקלים צילום: אתר בית המשפט

עבודות שירות לבעל חברה שהעלים הכנסות של מיליוני שקלים

לפני כשנתיים הורשע מנהל חברת בנייה בעבירת מס לאחר שלא דיווח על עסקה בהיקף של 6 מיליון שקל. ביהמ"ש גזר עליו עונש קל יחסית, בהתחשב, בין היתר, במצבו הכלכלי הקשה

01.01.2017, 09:53 | עו"ד אורן פרג' בנימין

באפריל 2014 הורשעו יזמית הבנייה "נופי בית שמש" ומנהלה בביצוע עבירה של אי הגשת דו"ח במועד. מעובדות כתב האישום עלה כי במהלך חודש ינואר 2011 מכרה החברה מגרש תמורת 6 מיליון שקלים לפני מע"מ. מנהל החברה הוציא שתי חשבוניות מס בסך כולל של 6.96 מיליון שקל כולל מע"מ, אך לא הגיש לרשויות המס את הדו"ח התקופתי לחודש פברואר 2011 שהיה אמור לכלול את הדיווח על שתי החשבוניות. באופן הזה יצא שהחברה העלימה מהמדינה מע"מ של 960 אלף שקל.

לאחר הרשעת הנאשם, ערך לו שירות המבחן תסקיר לצורך המלצה על העונש. התסקיר העלה כי הנאשם, אב לשמונה ילדים, שקע בשנים האחרונות בחובות של מיליוני שקלים עקב התנהלות בעייתית מבחינה כלכלית. לפי התסקיר, שירות המבחן התרשם כי הנאשם לקח אחריות על מעשיו ועל כן הומלץ לבטל את הרשעתו ולהסתפק בעונש של 200 שעות שירות לתועלת הציבור.

סניגורו של הנאשם ציין כי הנאשם שילם לבסוף את המע"מ המלא, רוב הסכום עוד לפני הגשת כתב האישום, וביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן.

הסניגור הביע חשש לפגיעה בפרנסתו של הנאשם, שעובד כיום כעורך דין. בהקשר זה נטען כי הנאשם הגיע להסדר חובות עם נושיו, ואם רשיונו לעסוק בעריכת דין יישלל – הוא לא יוכל לעמוד בתנאיו. עוד הדגיש הסניגור כי מדובר באדם ללא עבר פלילי, שזוהי ההתנגשות הראשונה שלו עם החוק.

הישאם אבו שחאדה, שופט בית משפט השלום רמלה, צילום: אתר בית המשפט הישאם אבו שחאדה, שופט בית משפט השלום רמלה | צילום: אתר בית המשפט הישאם אבו שחאדה, שופט בית משפט השלום רמלה, צילום: אתר בית המשפט

אלא שהמדינה מצידה התנגדה לביטול ההרשעה נוכח חומרת העבירה והעובדה שמדובר על סכום בהיקף משמעותי, וביקשה להחמיר בענישתו.

הסרת המחדל לא מטהרת

השופט הישאם אבו שחאדה קיבל את עמדת המדינה בסוגיית ההרשעה וקבע כי מדובר בעבירה חמורה מדי מכדי לבטלה. עם זאת, השופט לקח בחשבון את השיקולים שהעלה סנגורו של הנאשם, ובמיוחד את עובדת היותו אב לילדים הסמוכים לשולחנו. השופט אף התייחס לעובדה שהנאשם שילם את מלוא החוב למדינה ובהקשר זה

הבהיר כי "כעניין שבמדיניות, הסרת מחדלים איננה מטהרת את העבריין מעבירת המס שביצע, אלא יכולה להוות שיקול מסוים בגזירת העונש לגביו".

לבסוף, ולאחר איזון השיקולים הציבוריים של המדינה והפרטיים של הנאשם, הטיל עליו השופט עונש מידתי של 6 חודשי עבודות שירות וקנס נמוך של 50,000 שקל בהתחשב במצבו הכלכלי הקשה נכון להיום.

לפסק הדין

• ב"כ המאשימה: עו"ד כרמל קדור

• ב"כ הנאשמים: עו"ד כפיר ממון

* עו"ד אורן פרג' בנימין עוסק בדיני מיסים

** הכותב לא ייצג בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות