אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה לנתניהו: חיים כץ בניגוד עניינים בעניין מינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א צילום: נמרוד גליקמן

פרסום ראשון

מבקר המדינה לנתניהו: חיים כץ בניגוד עניינים בעניין מינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א

יוסף שפירא מדגיש כי לשמיר היכרות אישית עם שר הרווחה שהיה בעבר יו"ר ועד העובדים של תע"א ושמיר שימש יו"ר החברה. הממשלה‏ צפויה ‏לדון ‏בישיבה הקרובה בהשגת ‏‏ליברמן על פסילת המינוי,‏‏ כשלב ראשון לפני מינוי שמיר לתפקיד

29.12.2016, 17:12 | אסנת ניר

מבקר המדינה יוסף שפירא, קורא לחיים כץ להימנע מהצבעה בממשלה בעניין מינוי יאיר שמיר ליו"ר תעשייה אווירית. כך עולה ממכתב ששלח היום (ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב נשלח לקראת הדיון ביום ראשון הקרוב בממשלה בעניין מינוי שמיר. הדיון, שהחל בישיבת הממשלה לפני כשבועיים וההחלטה בו נדחתה ליום ראשון הקרוב, דן בהשגה שהגיש שר הביטחון אביגדור ליברמן בפסילת מועמדותו של שמיר ע"י הוועדה לבחינת מינויים בראשות השופטת בדימוס בילהה גילאור, לפני כחודשיים.

כץ שהשתתף בדיון לפני כשבועיים, במהלכם מתח ביקורת קשה על ראש רשות החברות אורי יוגב, צפוי להשתתף גם כן בדיון הקרוב.

המבקר הסתמך בין השאר על חוות דעת מאוגוסט של המשנה ‏ליועץ‏ המשפטי ‏לממשלה עו"ד ‏דינה ‏זילבר, שהפנתה ‏ל‏כץ‏ בעניין ‏"מניעת‏ ניגוד ‏עניינים" בה ‏קבעה כי ‏"כחבר ‏במליאת ‏הממשלה ‏או ‏בוועדותיה. ‏נוכח ‏הזיקה ‏האישית ‏ארוכת ‏השנים ‏בינך לובין ‏תע"א,‏ ובפרט ‏בקשר ‏עם ‏ועד ‏העובדים, ‏אתה עשוי להימצא בניגוד עניינים אם תידרש להצביע על עניינים הנוגעים לתע"א ולוועד‏ העובדים,‏ או לטפל בעניינים אלה בדרך אחרת.  גם ‏בנושא ‏זה ‏עליך להימנע מלעסוק בנושאים שיש בהם כדי להשפיע על תע"א או ‏על ‏ועד‏ העובדים ‏בחברה".

עוד הוסיפה זילבר כי "‏בהתאם ‏לכך, ‏עליך גם להימנע מניצול של מעמדך כשר לצורך מעורבות בעניינים אלה, ‏גם ‏אם ‏אין ‏מדובר ‏בהנחיה ‏פורמלית ‏או ‏במעורבות ‏אחרת ‏הנעשית ‏מתוקף‏ תפקידך,‏ וזאת על מנת להבטיח שלא תהיה מעורבות עקיפה שלך בענייני החברה וועד‏ העובדים‏ שלה,‏ ועל‏ מנת‏ למנוע‏ השפעה‏ בלתי‏ הוגנת‏ על‏ השרים‏ ועובדי ‏המדינה ‏האחרים ‏העוסקים‏ בענייני‏ החברה".

חיים כץ, שר העבודה והרווחה, צילום: נמרוד גליקמן חיים כץ, שר העבודה והרווחה | צילום: נמרוד גליקמן חיים כץ, שר העבודה והרווחה, צילום: נמרוד גליקמן

המבקר ציין גם כי בתע"א ‏עובדים ‏בנו ‏וכלתו‏ של ‏כץ, ‏וכי אשתו עבדה‏ בחברה‏ עד ‏לאחרונה.‏ ניגוד העניינים מתבטא גם בהצהרותיו של שמיר ‏בטפסים‏ שהגיש ‏לוועדת ‏המינויים, בהן ‏‏ציין ‏מפורשות‏ כי הוא ‏בעל ‏זיקה‏ אישית‏‏ ל‏כץ, ‏יו"ר ועד העובדים בתע"א עד לפני כשנה וחצי, על‏ רקע‏ הכרות‏ אישית ‏בת 10 שנים.‏ שמיר כבר שימש כיו"ר תע"א כשתי קדנציות, בין השנים 2011-2006.

מנדלבליט: המינוי ‏שבנדון ‏מעורר ‏קשיים ‏משפטיים

"לאור‏ האמור‏ לעיל,‏ ומתוקף‏ סמכותי הנני ‏רואה ‏לנכון ‏שעל ‏השר ‏כץ‏ להקפיד ‏לעמוד ‏בהסדר‏ ניגוד ‏העניינים ‏ ולהדיר‏ עצמו‏ מהשתתפות, ‏הבעת‏ דעה ‏או ‏החלטה ‏בכל ‏עניין ‏הנוגע ‏לתעשייה‏ האווירית ‏ולמר ‏יאיר ‏שמיר,‏ ובאופן‏ פרטני להימנע ‏מכל ‏מעורבות ‏בעניין ‏מינוי ‏דירקטור ‏או ‏יו"ר ‏דירקטוריון ‏בתעשייה ‏האווירית‏ ובמיוחד‏ ככל ‏שהדברים‏ נוגעים ‏למינוי מר יאיר‏ שמיר ‏לתפקיד", ציין המבקר במכתב.

יאיר שמיר, צילום: אוראל כהן יאיר שמיר | צילום: אוראל כהן יאיר שמיר, צילום: אוראל כהן

הממשלה‏ צפויה ‏לדון ‏בהשגת ‏‏ליברמן על פסילת המינוי,‏ בהתאם‏ לסמכות ‏הממשלה,‏ כשלב ראשון לפני מינויו לתפקיד יו"ר הדירקטוריון בחברה.

במסמך לקראת הדיון הובעה חוות דעתו של היועמ"ש‏ לממשלה‏ ‏אביחי מנדלבליט בעניין‏ שקבע, ‏כי ‏"סמכות‏ הממשלה‏ להתערב‏ בהחלטת‏ הוועדה‏ לעניין ‏קיומם‏ של‏ כישורים ‏מיוחדים‏ שמורה ‏למקרים‏ חריגים ‏בלבד,‏ ועליה ‏להתבסס ‏על ‏טעמים ‏כבדי ‏משקל.‏ זאת ‏נוכח ‏מעמדה ‏של‏ הוועדה‏ שהנה ‏ועדה‏ ציבורית‏ מקצועית‏ בלתי ‏תלויה ‏וכן ‏נוכח‏ תפקידה‏ לבחון ‏מינויים ‏שמבצעים‏ שרים ‏על‏ רקע ‏החשש ‏מפני‏ מינויים ‏פוליטיים ‏שאינם ‏מתאימים".

מנדלבליט ציין במפורש כי מדובר בתקדים ועד כה לא עשתה הממשלה שימוש בסמכות זו ויצאה נגד החלטת ועדת המינויים. היועמ"ש ציין כי ‏"המינוי ‏שבנדון ‏מעורר ‏קשיים ‏משפטיים, ‏למרות‏ שאין‏ בקשיים‏ אלה ‏כדי ‏ליצור ‏מניעה ‏משפטית,‏ הרי ‏שיש ‏בהם ‏כדי ‏להקשות‏ על‏ השימוש‏ שמוצע‏ לעשות‏ לראשונה‏ בסמכות ‏ייחודית ‏וחריגה ‏זו".‏‏

המבקר הוסיף במכתבו כי על הממשלה "לשקול בכובד ראש אם ‏המקרה ‏הנדון ‏הוא ‏המקרה ‏המצדיק ‏שימוש‏ בסמכות ‏החריגה ‏שמעולם ‏לא‏ נעשה‏ בה ‏שימוש ‏עד ‏היום".‏

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מינוי פסול - הוא עושה לביתו - סוכן של דסו?
חיים כץ, הקומבינטור מס' 1 במדינה, צריך את שמיר, ע"מ לשמר את מעמדו בתעשייה האווירית. גם היום חיים כץ מוביל בחברה: התפקדות של עובדים, אישור קביעות, אישור רשימות מפוטרים, אישור דרגות ואישור של תפקידים - חיים כץ, בתפקיד של 2 שרים והמנכ"ל של התע"א בפועל!
צב השעה  |  30.12.16
7.
היחידי להושיע ?
שווה עשרה מומחים ? הוא כבר שנתיים רק יושב הראש של הרכבת הקלה בתל אביב ? באמת מדגים יכולת מדהימה של מאה מומחים וכל לוחות הזמנים נהדרים, כל המכרזים מוצלחים, כל תחזיות הכספים כמו שעון שוויצרי - למה ? כי הוא מוכשר... אוי, יש שגיאה ביותר משני מליארד ש״ח... אוי, יש חריגה בלוחות הזמנים... אוי, המכרזים היו בבלגן ובלי תוצאות.... זה לא בגללו כי אין לו זמן כי יש לו עסקים פרטיים - מה בדיוק ?.... איך יהיה לו זמן להיות יושב ראש בזמן מלא להציל את התעשיה האוירית ?
כץ  |  30.12.16
לכל התגובות