אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות סיכום עם האוצר: מפעל הפיס לא יקטין את המלגות לסטודנטים צילום: ערן גרנות

בעקבות סיכום עם האוצר: מפעל הפיס לא יקטין את המלגות לסטודנטים

ההחלטה התקבלה לאחר שבוועד ראשי האוניברסיטאות הביעו חשש מפני פגיעה שכזו כתוצאה מתוכנית משרד האוצר לצמצם את פעילות מפעל הפיס

31.12.2016, 16:32 | ספי קרופסקי
משרד האוצר ומפעל הפיס סיכמו כי לא תהיה פגיעה במלגות שהמפעל נותן לסטודנטים, כך נודע ל"כלכליסט". ההחלטה התקבלה לאחר שבוועד ראשי האוניברסיטאות הביעו חשש מפני פגיעה שכזו כתוצאה מתוכנית משרד האוצר לצמצם את פעילות מפעל הפיס.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועד פרופ' פרץ לביא שיגר השבוע מכתב לשר האוצר משה כחלון, המוביל תוכנית לצמצום ההימורים וההגרלות החוקיות, ובו כתב כי הוועד סבור "שכל פגיעה במערך מלגות מבורך זה, תהווה פגיעה קשה באלפי סטודנטים מעוטי יכולת, בעיקר מהפריפריה, אשר עבורם זוהי ההזדמנות היחידה לזכות בתואר אקדמי וכך לצאת ממעגל הנזקקות והעוני". פרופ' לביא, המכהן גם כנשיא הטכניון, הוסיף במכתבו שהגיע לידי "כלכליסט" כי בוועד הוחלט לפנות לשר במטרה "שלא לפגוע בפעילות חברתית חשובה זו של מפעל הפיס, שכן לסכומים אלה המועברים על הפיס לסטודנטים – אין תחליף ואין שום מקור נוסף".

תוכנית מפעל הפיס מספקת מלגות בשווי של 130 מיליון שקל בשנה, בסך 10,000 שקל לשנה לסטודנט, הניתנות בכל מוסדות ההשכלה הגבוהה ומוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). "להזכירך, שכר הלימוד השנתי בתואר הראשון באוניברסיטאות עומד על סכום זה כמעט במלואו, ולכן המשמעות לסטודנטים היא – מימון כמעט מלא של הלימודים האקדמיים", כותב פרופ' לביא לשר כחלון.

דוכן לוטו, צילום: ערן גרנות דוכן לוטו | צילום: ערן גרנות דוכן לוטו, צילום: ערן גרנות
ואולם למרות שסוכם שתוכנית המלגות תימשך, עולה השאלה מדוע דווקא גוף כגון מפעל הפיס המפעיל מכונות מזל והגרלות הוא זה שיש להיתלות בו בכל הנוגע למלגות שכאלו. אף יותר לאור החלטת שר האוצר ומשרדו לצמצם את היקף הפעילות שלו.

במסגרת התקציב הנוכחי אושרה העלאת המס מ-30% ל-35% על רווחים מהגרלות. כמו כן השרים כחלון ואיילת שקד מקדמים מהלך שבמסגרתו ייאסר על מפעל הפיס לשווק מכונות הימורים והימורי סוסים. עוד הוחלט לקבוע הוראות שיגבילו את גודלו של שוק ההימורים לצמיחה ריאלית של 3% בשנה, לעומת למעלה מ-10% בשנה בחמש השנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות