אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר עוצרת את פרקטיקת 'דמי הטיפול' שגובים המוסדיים על הלוואות צילום: אלכס קולומויסקי

סלינגר עוצרת את פרקטיקת 'דמי הטיפול' שגובים המוסדיים על הלוואות

הממונה על שוק ההון שלחה לגופים המוסדיים נייר עמדה הפוסל את הגבייה - המנוגדת לשיטתה לחוק הגמל. הגופים הרלבנטיים מוזמנים להגיב עד סוף החודש, לפני מתן החלטה סופית

01.01.2017, 16:06 | רעות שפיגלמן

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר הוציאה היום (א') טיוטת נייר עמדה לגופים המוסדיים, שבה מובהר כי אין לגבות דמי טיפול בעת מתן הלוואות לעמיתים ולמבוטחים, כולל במקרים של הלוואות עסקיות וצרכניות.  

קראו עוד בכלכליסט

בדיקה של רשות שוק ההון העלתה כי בעת מתן הלוואות לחוסך כנגד כספי החסכון שלו, מלבד הגבייה המקובלת של ריבית, הגוף המוסדי גובה מהלקוח דמי טיפול. על פי גורמים ברשות שוק ההון שבראשה עומדת סלינגר הדבר נעשה בניגוד לחוק הגמל.

על פי גורמים ברשות, הגופים המוסדיים רשאים לנכות מהחסכון רק דמי ניהול, תשלום תמורת כיסויים ביטוחיים שאישר המבוטח ועמלות קניה ומכירה. כאשר לווה מקבל הלוואה כנגד החיסכון הפנסיוני שלו, הרי שהמקור לאותם כספי הלוואה הוא כספי החיסכון של עמית אחר, שנהנה משתלום הריבית של הלווה.

הגופים המנהלים את החסכונות הפנסיוניים כבר מתוגמלים על פעילות זו באמצעות דמי הניהול שהם מקבלים על ההפקדה ועל הצבירה. מתן הלוואה לחוסך א' מכספי החסכון של חוסך ב' נעשית במסגרת ניהול ההשקעות של הגוף המוסדי ואיננה שונה מניתוב של כספי החוסך להשקעה בניירות ערך, בנכסים לא סחירים ועוד - ומכאן שאין כל הצדקה לגביית סכום נוסף על פרוצדורה זו.  

ברשות שוק ההון עומדים מאחורי ההחלטה, גם אם היא עשויה להוות תמריץ שלילי למתן הלוואות. הגופים המנהלים את כספי העמיתים גובים עבור הלוואה בודדות דמי טיפול של כמה עשרות שקלים ולעתים סכום הגבוה ממאה שקלים. לעמדת הרשות, העובדה שלא מדובר במקור רווח מהותי לגופים הפנסיוניים אינה "מכשירה" את הפרקטיקה האמורה.

מדובר כאמור בטויוטת נייר עמדה של רשות שוק ההון, והגורמים הרלבנטים מוזמנים להגיש עד סוף החודש את תגובותיהם.   

דורית סלינגר , צילום: עמית שעל דורית סלינגר | צילום: עמית שעל דורית סלינגר , צילום: עמית שעל

מאיגוד בתי ההשקעות בראשות יוליה מרוז נמסר כי למיטב ידיעתם נושא גביית דמי הטיפול איננו מתבצע בקרב בתי ההשקעות החברים באיגוד. באיגוד חברים בתי השקעות ואילו חברות הביטוח כמו מגדל,כלל ביטוח, הפניקס ועוד אינן חברות בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות