אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשור להפועל קטמון ירושלים במספרים צילום: אוהד צויגנברג

עשור להפועל קטמון ירושלים במספרים

הפועל קטמון ירושלים הוקמה ב־2007, ובימים אלו מתחילים את חגיגות העשור לקבוצת הכדורגל הראשונה שבבעלות ובניהול אוהדים. הנה המספרים הכי חשובים של הקבוצה שמשנה את פני הכדורגל בישראל

02.01.2017, 10:23 | אוריאל דסקל

מאז שהפועל קטמון ירושלים הוקמה ב־2007, אוהדי קבוצות כדורגל בישראל מודעים לקונספט של קבוצות אוהדים. קבוצות שבבעלות אוהדים ומנוהלות על ידי אוהדים נבחרים. למרות שהמודל של בעלות אוהדים עדיין לא זוכה לאמון רוב האוהדים, שעדיין מקווים ליום שבו מיליארדר ירכוש את קבוצתם, קבוצות אוהדים רבות צצו מאז הקמתה של הפועל קטמון ירושלים, ביניהן מכבי עירוני אשדוד, מכבי קביליו יפו, הפועל רובי שפירא חיפה ועכשיו גם אוהדי הפועל פתח תקווה מנסים להגיע למצב שהם מנהלים את הקבוצה שלהם. קבוצות אוהדים אחרות בבעלות אחוזים של קבוצותיהן: ביניהן הפועל תל אביב (20%) והפועל כפר סבא (10%). מודל זה לא הוכיח את עצמו, בטח לא כמו זה של הפועל קטמון ירושלים בכדורגל. הנה סיכום של העשור הראשון לפעילות הפועל קטמון ירושלים במספרים.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת הילדות של הפועל קטמון ירושלים. זוכות בגביע המדינה, צילום: יובל חן קבוצת הילדות של הפועל קטמון ירושלים. זוכות בגביע המדינה | צילום: יובל חן קבוצת הילדות של הפועל קטמון ירושלים. זוכות בגביע המדינה, צילום: יובל חן

7

המועדון מנוהל על ידי ועד מנהל המונה 7 חברים, מתוכם ארבעה הם נציגי האוהדים אשר נבחרים מדי שנה בבחירות דמוקרטיות בין כלל חברי העמותה. שלושת המקומות הנותרים ניתנים להשכרה המוגבלת בשנה לגורמים אשר תורמים לקבוצה. בוועד המנהל יש את האישה הראשונה בספורט הישראלי שנבחרה לוועד מנהל של קבוצת כדורגל - דפנה גולדשמידט.

אוהדת צעירה של הפועל קטמון ירושלים. בטופ 3 של הליגה הלאומית מבחינת קהל, צילום: יובל חן אוהדת צעירה של הפועל קטמון ירושלים. בטופ 3 של הליגה הלאומית מבחינת קהל | צילום: יובל חן אוהדת צעירה של הפועל קטמון ירושלים. בטופ 3 של הליגה הלאומית מבחינת קהל, צילום: יובל חן

1,500

ילדים וילדות משחקים במסגרת 81 קבוצות הפועל קטמון ירושלים. הקבוצה הבוגרת משחקת בליגה הלאומית והילדות של המועדון זכו בגביע המדינה.

7

תקציב המועדון עומד העונה על כ־7 מיליון שקל. עלייה קטנה מהעונה שעברה בו רשם המועדון רווח תפעולי של של כ-110 אלף שקל.

905

חברי עמותה הם הבעלים של הקבוצה - כל אחד משלם לפחות 1,000 שקל על הבעלות ומנוי למשחק. חברי העמותה העבירו לקבוצה, בעונה שעברה, כ-800 אלף שקל. כאשר לאורך העשור העבירו יותר מ-6 מיליון שקל למועדון.

שחקני הפועל קטמון ירושלים עולים למגרש. הכדורגל שייך לאוהדים, צילום: אוהד צויגנברג שחקני הפועל קטמון ירושלים עולים למגרש. הכדורגל שייך לאוהדים | צילום: אוהד צויגנברג שחקני הפועל קטמון ירושלים עולים למגרש. הכדורגל שייך לאוהדים, צילום: אוהד צויגנברג

40 מיליון שקל

יותר מ-40 מיליון שקל גויסו על ידי המועדון מספונסרים ותורמים במהלך השנים. הסיבה העיקרית לגיוס הכספי הגדול הזה היא מבנה המועדון - תורמים וספונסרים שמחים לתרום לשים כסף שהולך ברובו לקהילה.

150

150 מהמתנדבים נתנו 9,200 שעות התנדבות השנה ויותר מ-80,000 שעות התנדבות מאז הקמת המועדון.

פעילות הפועל קטמון ירושלים בפעילות עם קבוצת עיוורים, צילום: יובל חן פעילות הפועל קטמון ירושלים בפעילות עם קבוצת עיוורים | צילום: יובל חן פעילות הפועל קטמון ירושלים בפעילות עם קבוצת עיוורים, צילום: יובל חן

4.5 מיליון שקל

תקציב שכר השחקנים בעונה שעברה עמד על כ-4.5 מיליון שקל, כשעלות קיום המשחקים והאימונים עמדה על כ-1.8 מיליון שקל. בניגוד למועדונים אחרים בישראל, המועדון לא מעכב משכורות לשחקנים ומשלם את כולן לאורך עשור הפעילות שלו.

אוהדי הפועל קטמון ירושלים. הכדורגל שייך לאוהדים, צילום: טל שחר אוהדי הפועל קטמון ירושלים. הכדורגל שייך לאוהדים | צילום: טל שחר אוהדי הפועל קטמון ירושלים. הכדורגל שייך לאוהדים, צילום: טל שחר

58

למועדון יש 58 קבוצות כדורגל שונות במסגרות חינוכיות וחברתיות שמגשרות ומחברות בין חלקי עיר הבירה (ליגת השכונות, קבוצות לחירשים וקבוצה עם עמותת שק"ל למבוגרים עם הפרעות נפשיות). בנוסף המועדון עושה פעילות עם הספיישל אולימפיקס ופעילויות חברתיות נוספות: קייטנה עם חרדים, פעילות עם קהילת הלהט"ב, פעילות כדורגל עם עיוורים. המועדון זכה בשנה גם בפרס לאחדות ירושלים ואות האומ"ץ בזכות הפעילויות החברתיות והקהילתיות שלה.

1 מיליון שקל

בשנת 2007, לאחר מספר שנים בהם ניסו אוהדי הפועל ירושלים ללא הצלחה, למצוא משקיע חדש שירכוש את הפועל ירושלים מידי הבעלים, החליטו רוב ההאוהדים בראשות העיתונאי אורי שרצקי להקים חברה בניהול האוהדים בשם "קטמון ייזום מפעלים בע"מ", אשר תקנה חלק מהבעלות על הקבוצה. לאחר שזו לא הצליחה להגיע להסכם עם הבעלים יוסי סאסי, הוחלט על הקמת קבוצה חדשה אלטרנטיבית ובשבועות הראשונים של הפעילות גויסו מיליון שקל.

4

ב-2007 אוחדה הקבוצה החדשה עם הפפועל מבשרת ציון אבו גוש מליגה א' שהיתה על סף פירוק, ולאחר קבלת הסכמתה, מיזגו אותה עם החברה שהקימו ושינו את שם הקבוצה ל"הפועל קטמון". אך בשנה אחרי, בגלל מחלוקות עם אנשי מבשרת בהנהלת המועדון המאוחד, החליטו האוהדים להקים קבוצה חדשה בליגה ג' תחת השם "הפועל קטמון ירושלים" ובכך לפרק את השותפות עם הפועל מבשרת ציון ואת חברת "קטמון ייזום מפעלים בע"מ" ולהקים קבוצה חדשה בבעלות עמותה שהקימו תחת השם "קטמון מועדון אוהדים". מאז הקבוצה עלתה עד ללאומית, ירדה לליגה א' אחרי עונה אחת בליגה המקצועית, וחזרה לליגה המקצועית. בעונה שעברה רשמו הישג שיא: מקום 4.

6,000

יותר מ-1,700 אוהדים למשחק מגיעים למשחקי הבית של הפועל קטמון ירושלים בליגת הלאומית - הכי הרבה בליגה בעונה שעברה ובמקום השלישי בסך הכל בכל עונותיה בליגה הלאומית. שיא האוהדים למשחק של הפועל קטמון ירושלים עומד על יותר מ-6,000 אוהדים, שבעונה שעברה היה מספר גדול יותר מאשר שלוש קבוצות ליגת על.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות