אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו חוזר לשטעטל בסטייל אמריקאי צילום: יונתן זינדל/פלאש90

פרשנות

נתניהו חוזר לשטעטל בסטייל אמריקאי

ראש הממשלה חשוד בקבלת טובות הנאה? בואו נשלח אותו לגייס מיליונים מבעלי הון כדי שבן אל תבורי וסטטיק ישירו על חומות העיר העתיקה ביום העצמאות. כך נראה עוד שלב בטשטוש זהותה של ישראל כמדינת חוק

02.01.2017, 07:52 | אמיר זיו
אז ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה להיות שד"ר. זה יפה ולא נטול תודעה היסטורית. כמו אותם שליחים דרבנן שנעו ונדו על סוס ועגלה בין קהילות יהודיות בגולה ואספו פרוטה לפרוטה להקמת בתי יתומים וגאולת קרקעות, גם נתניהו רוצה לנדוד עם ספר תרומות ולאסוף כספים לטובת העם היהודי.

אמנם במקום כרכרה רעועה יהיה לו מטוס מפואר משלו, במקום סיבוב מבאס באודסה הקרה הוא יכול להשתובב בניו יורק ובמקום כסף לבניית יישוב מחוץ לחומות הוא ישיג מימון לבן אל תבורי וסטטיק שיבואו לשיר על חומות העיר העתיקה בירושלים לרגל חגיגות ה־70 למדינה. אבל העיקרון הטוב נשאר: כל ישראל חברים.

קראו עוד בכלכליסט

לזה יש לביבי שפע של זמן

נוהל רופף ומקל רה"מ יוכל לגייס ללא הגבלה ושמות התורמים יפורסמו רק אם לא יתנגדו לכך הממשלה אישרה את הצעתו של נתניהו להתיר לו לגייס תרומות לאירועי חגיגות העצמאות ה־70 למדינה שיחולו בעוד כשנה וחצי באופן אקטיבי. התרומות שיגייס נתניהו ישמשו גם להקמת והפעלת מינהלת חגיגות ה־70 שחר אילן, 4 תגובותלכתבה המלאה

מיותר להכביר מילים על עד כמה הרעיון נואל; עד כמה מביך קישוש תרומות לטובת חגיגות ה־70 למדינה שמתגאה כל כך בעצמאותה הביטחונית והכלכלית; עד כמה בלתי מוסרי לקבל כסף פרטי אשר ים גועש של אינטרסים יסתתר מאחוריו, ועוד לטובת אירוע שכולו ממלכתיות; עד כמה גדול החשש לטוהר המידות, כפי שהעלו אותו כבר כעת היועצים המשפטיים; עד כמה מדובר ממילא בפסיק קטן מתוך התקציב הדו־שנתי העצום של ישראל ב־2017–2018, שבו רק להקצבות פוליטיות אישיות שיבטיחו את העברתו ואת יציבותה של ממשלת נתניהו נמצאו בן רגע יותר מ־200 מיליון שקל; ובוודאי עד כמה מוזר שראש הממשלה מבקש בגופו, נוכח לוח הזמנים הכל כך צפוף שלו והיסטוריית המתנות הטעונה משהו, לפנות ימים ארוכים ותשומת לב רבה למשימה הזאת דווקא.

לא חוקי? אין בעיה, אפשר לשנות את החוק

מה שכן צריך לדבר עליו הוא המגמה שהולכת ומתרחבת תחת נתניהו של ביטול האיסורים ואִיוּן החוקים שמגבילים ולו במעט את צעדיהם של נבחרי הציבור.

עד לא מזמן, כשחוק אסר על מעשה כלשהו, נאלצו האזרחים, לרבות נבחרי הציבור, להימנע מלעשות את אותו מעשה אסור. מי שלא עמד בפרץ, היה צפוי לעונש. כמה פשוט - ככה הגיוני. קראו למודל הזה מדינת חוק והוא עבד באופן יחסי, או לפחות נתפס כברירת מחדל רצויה.

כעת גורסת שיטת הממשל החדשה של נתניהו שאין צורך להימנע מהמעשה הלא חוקי עצמו. פשוט הרבה יותר לבטל את החוק שמגדיר אותו ככזה, ובן רגע הכל בסדר. פעולות ומחדלים אולי ימשיכו להיות בלתי מוסריים, לא ראויים או בעלי השלכות מזיקות על חייהם של האזרחים, אבל היי, כבר אין חוק שאוסר אותם. 

מירי רגב שרת התרבות והספורט, צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב שרת התרבות והספורט | צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב שרת התרבות והספורט, צילום: אלכס קולומויסקי

למשל, העניין הזה עם המתנות. נתניהו חשוד בקבלה לא חוקית של מתנות וטובות הנאה באלפים רבים של שקלים מבעלי הון? בתגובה הוא העביר אתמול בממשלה את החלטת קיבוץ הנדבות בחסות רה"מ, שתכשיר מעתה והלאה מתנות כאלה (ראו הרחבה). אמנם עדיין מדובר במתנות שיינתנו לצורך מוגדר של חגיגות ה־70 למדינת ישראל, אבל כבר כעת הקריטריונים עמומים, המטרות לא מוגדרות דיין ובכל מקרה עשרות מיליוני שקלים יחליפו ידיים תחת עינו הפקוחה של ראש הממשלה. ההבדל היחיד הוא שמעתה זה כבר יהיה כשר למהדרין.

או למשל היוזמה של נתניהו להכשרת מינויים פוליטיים בלתי מוגבלים "כמו באמריקה". מינויים פוליטיים, נזכיר, אסורים כיום, ולכל הפחות כפופים למגבלות רבות. הרציונל הוא הרצון להבטיח שפקידים ועובדי ציבור יפעלו לטובת הציבור ולא לקידום אינטרסים של מי שמינה אותם.

 , איור יונתן וקסמן איור יונתן וקסמן  , איור יונתן וקסמן

יותר מכך, אותם פקידים אף אמורים להתריע ולמנוע פעולות שאינן עולות בקנה אחד עם טובת הציבור. נכון, זה פוגם מעט בחופש הפעולה של השרים, אבל המטרה ראויה.

כעת נתניהו מבקש לבטל את המגבלה החוקית המציקה הזאת ולהתיר מינויים פוליטיים, בבחינת כל המרבה הרי הוא טראמפ. ולא רק אומר, אלא גם עושה.

עוד לא יצאו הדברים מפיו של נתניהו וכבר ועדת שרים החליטה לפעול לביטול "נבחרת הדירקטורים" שנועדה להשביח את כוח האדם בחברות ממשלתיות. כשהמהלכים הללו יושלמו, המהות לצערו של האזרח לא תשתנה: מינויים פוליטיים של אנשים לא מוכשרים ימשיכו לפגוע בו ובשירותים שהוא מקבל בתמורה למסים שהוא משלם. ההבדל היחיד הוא שהם כבר לא יהיו בלתי חוקיים. אז כנראה שהכל בסדר.

באותו אופן, חוק ההסדרה שאושר בקריאה טרומית בתמיכת הממשלה מבקש להפוך בנייה לא חוקית ולא מוסרית על קרקעות פרטיות של פלסטינים לבנייה לא מוסרית אבל חוקית. ואם היא חוקית, כנראה שהכל שוב בסדר.

שלב נוסף בשינוי העמוק של תפיסת מדינת ישראל כמדינת חוק

נכון, חוקים ניתן לשנות, והם אכן משתנים כל הזמן. אבל הרציונל לשינוי צריך להיות ניסיון לשפר את חיי האזרח, להתאים את החוק למציאות המשתנה או לספק מענה לבעיה אמיתית שנוצרה. חוק לא אמור להשתנות או להיעלם רק כדי להקל על חייהם של נבחרי ציבור. הוא לא נועד להפוך את האסור למותר מטעמי נוחות, מבלי להביא בחשבון את ההשלכה הנורמטיבית ואת הטשטוש הגובר בין ראוי ללא ראוי.

קשה עדיין להבין מה עבר בראשו של נתניהו עם היוזמה המוזרה לפתוח "הד־סטארט" למימון חגיגות העצמאות.

במקרה הטוב מדובר בספין יצירתי במיוחד שנועד להסיט את האש מהחשדות נגדו. אבל החשש הוא שמדובר בשלב נוסף בשינוי העמוק של תפיסת מדינת ישראל כמדינת חוק, והפיכתה ברוח הזמן לרפובליקה טראמפית שאינה טרודה עוד בשאלות אתיות של ראוי ורצוי, מוסרי או פגום, אלא רק בהרחבת הנתיבים החוקיים לזרימת הכספים מבעלי ההון לבעלי השלטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות78 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

75.
BB העיוור מתאוות בצע, עלול להפיל חומות ירושלים
כשהערכים והרוח נזרקים לפח האשפה, אז נשארים רק הסמלים החיצונים שבהם משתמשים ככסות לכסות את ערוות תאוות הבצע, החמדנות, התאוה לפרסום עצמי והאדרה אישית. בקיצור, מה שחשוב זה שהתפוח יראה אדום ועסיסי מבחוץ...ובפנים?..למי אכפת אם הוא רקוב?
שמשון הקבצן  |  03.01.17
לכל התגובות