אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רה"מ יוכל לגייס ללא הגבלה ושמות התורמים יפורסמו רק אם לא יתנגדו לכך צילום: אלכס קולומויסקי

רה"מ יוכל לגייס ללא הגבלה ושמות התורמים יפורסמו רק אם לא יתנגדו לכך

הממשלה אישרה את הצעתו של נתניהו להתיר לו לגייס תרומות לאירועי חגיגות העצמאות ה־70 למדינה שיחולו בעוד כשנה וחצי באופן אקטיבי. התרומות שיגייס נתניהו ישמשו גם להקמת והפעלת מינהלת חגיגות ה־70

02.01.2017, 06:48 | שחר אילן
הממשלה אישרה אתמול את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתיר לו לגייס תרומות לאירועי חגיגות העצמאות ה־70 למדינה שיחולו בעוד כשנה וחצי באופן אקטיבי. התרומות שיגייס נתניהו ישמשו גם להקמת והפעלת מינהלת חגיגות ה־70 שעל הקמתה הוחלט אתמול גם כן.

כדי להסדיר את פעילות הגיוס, המסמך של ההצעה כולל גם נוהל שקובע כיצד היא תתבצע; אלא שמדובר בנוהל רופף למדי ומקל ביחס לנהלים אחרים דומים. לפי הנוהל תוקם ועדה במשרד התרבות שתאשר את זהות התורמים ושתוודא שאין בתרומה משום ניגוד אינטרסים. אלא שלא נקבעה תקרה להיקף התרומות שניתן לגייס, לא נקבעה תקרה לגובה התרומה מתורם בודד, לא הוטלה חובה לפרסם את שמות התורמים (אלא אם הם לא יתנגדו) והוא אינו נוגע לראש הממשלה עצמו אלא לוועדה בלבד.

בנימין נתניהו , צילום: יונתן זינדל/פלאש90 בנימין נתניהו | צילום: יונתן זינדל/פלאש90 בנימין נתניהו , צילום: יונתן זינדל/פלאש90

ב־2015, כשאושר למשרד החוץ לגייס תרומות לחגיגות העצמאות של אותה השנה, נוסח נוהל נוקשה בהרבה: נקבעה תקרת תרומות כוללת של 7 מיליון שקל, תרומה יחידה הוגבלה ל־20 אלף שקל ונקבע שרק בעלי זיקה לישראל יוכלו לתרום. גם נוהל התרומות לפריימריז נוקשה יותר וכולל תקרה כוללת (2 מיליון שקל למועמד לראשות מפלגה) ולתרומה יחידה (46 אלף שקל).

גם לא הוסבר מדוע המדינה אינה מממנת את החגיגות מתקציבה. להערכת משרד התרבות, העלות תסתכם ב־70—100 מיליון שקל. לשם השוואה, תקציב חגיגות ה־60, שאותו מימנה המדינה, עמד על כ־98 מיליון שקל ובסוף נשאר עודף של כ־15 מיליון שקל.

הסיבה לכך שהחגיגות לא מתוקצבות בתקציב המדינה היא ששרת התרבות מירי רגב רצתה שהתקציב יבוא על חשבון כלל משרדי הממשלה ולא רק על חשבון התוספות התקציביות למשרדה: "התקציב לחגיגות ה־70 צריך להגיע מתקציב המדינה ולא מתקציב המשרד. משרד זה משרד. חגיגות זה חגיגות". משרד האוצר סירב לכך. שר האוצר משה כחלון אמר אתמול בישיבת הממשלה כי במהלך הישיבות על הכנת התקציב עם אנשי משרד התרבות הם לא העלו כלל את הנושא.

רגב קיבלה תמיכה משרי הליכוד במהלך הישיבה. שר המדע אופיר אקוניס אמר כי "הרעיון להתבסס על כספי תורמים שגוי. עוד נמצא את עצמנו במצב שבו תורם כלשהו יבקש לקרוא לאירועי יום העצמאות על שמו. זה לא מתקבל על הדעת שהאוצר לא יתקצב את החגיגות". אקוניס הציע לדחות את ההצבעה על הנוהל עד שיימצא מימון ממשרד האוצר ונמנע בעת ההצבעה על אישור הנוהל.

עם זאת, לפי ההחלטה שאושרה אתמול, בעוד שלושה חודשים הממשלה תבחן את ההצעה "לאגם משאבים מתקציב משרדי הממשלה". כלומר, אם יתברר שבתקציב המדינה יש עודף, ייתכן שהמדינה תחליט לממן את חגיגות העצמאות האלו מהתקציב.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "עמדת המשרד היא שעל על משרד האוצר להעמיד תקציב ייעודי לחגיגות ה-70. על פי עמדת האוצר, אירועים כמו חגיגות ה-70, אמורים להיות מתוקצבים על ידי משרדי הממשלה באמצעות איגום משאבים. בעקבות המחלוקת, הובא הנושא לפני שבועיים להכרעת הממשלה. במסגרת אותו דיון בישיבת הממשלה, החליט ראש הממשלה כי יגייס תרומות לאירועי ה-70, הליך שאושר על ידי היועצים המשפטיים. כמו כן, סוכם כי בעוד שלושה חודשים יובא הנושא לדיון נוסף ולעדכון הממשלה, באשר לסטטוס המעודכן על גובה התרומות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות