אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התשלום לחוסמות פורנו מתעכב בגלל ניגוד עניינים של נתניהו צילום: דנה קופל, גיל נחושתן

בלעדי לכלכליסט

התשלום לחוסמות פורנו מתעכב בגלל ניגוד עניינים של נתניהו

מכתב מספקית אינטרנט למגזר הדתי שמיוצגת על ידי משרדו של פרקליטו של רה"מ דוד שמרון הביא לדחיית ההצבעה על הצעת החוק שנועדה לעודד ספקיות להתקין מערכות שיחייבו גולשים להקליד קוד כדי לגשת לאתרי פורנו והימורים

02.01.2017, 06:46 | עומר כביר

ההצבעה על הצעת החוק לתשלום לספקיות אינטרנט תמורת חסימת תכנים כמו פורנו והימורים נדחתה לשבוע הבא על רקע סוגיות של ניגוד עניינים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך אמר ל"כלכליסט" בכיר בליכוד.

לפני ישיבת ועדת השרים אתמול נשלח למשרד התקשורת מכתב מספקית האינטרנט רימון, שמספקת אינטרנט מסונן למגזר הדתי, שבו היא מביעה את הסתייגויותיה מהצעת החוק שחברי הוועדה היו אמורים להצביע עליה. החברה מתנגדת לאופן שבו פועל מנגנון התגמול מכיוון שהנוסח הנוכחי של הצעת החוק לא מאפשר לחברה לקבל תגמול. את ההסתייגות העבירה הספקית באמצעות משרד עורכי הדין שמייצג אותה — משרדו של פרקליטו האישי וקרוב משפחתו של ראש הממשלה דוד שמרון.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו היה אמור להעלות את הצעת החוק לדיון בוועדה אתמול מתוקף תפקידו כשר התקשורת. לדברי הבכיר בליכוד, בשל המכתב שהתקבל ובשל הקשר שלו לשמרון נתניהו ביקש לא להיות מעורב בטיפול בהצעת החוק; ולכן הוא העביר את הנושא לטיפולו של השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי — שכבר מטפל עבורו בכל הקשור לבזק בשל ניגוד עניינים אחר של נתניהו, חברותו עם בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ'. הנגבי ביקש כמה ימים כדי ללמוד את ההצעה, ובעקבות כך הוחלט לדחות את ההצבעה לשבוע הבא.

מימין בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרון, צילום: דנה קופל, גיל נחושתן מימין בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרון | צילום: דנה קופל, גיל נחושתן מימין בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרון, צילום: דנה קופל, גיל נחושתן

העלות: 4 מיליון שקל בשנה

לפי הצעת החוק שגיבש ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, ספקיות אינטרנט יוכלו להתקין ולהפעיל מערכת סינון אתרים שפועלת כך שבעת הגעה לאתר חסום, כמו למשל אתר פורנו או אתר הימורים, הלקוח הגולש יידרש להקליד קוד אישי כדי לגשת אליו. מטרת החוק היא להפחית את הגישה של קטינים לאתרי פורנו והימורים.

כדי לעודד את ספקיות האינטרנט להפעיל את המערכת, הצעת החוק קובעת כי ספקיות האינטרנט יקבלו 30 אגורות לשנה עבור כל גולש שעושה שימוש במערכת. ההטבה לספקיות תהיה בתוקף למשך 10 שנים. לפי ההערכה שבהצעת החוק, העלות למדינה תגיע לכ־4 מיליון שקל בשנה.

הצעת החוק נבדלת מהצעות דומות קודמות בכך שהיא לא קוראת לחסימה גורפת ומחייבת של אתרים אלו כברירת מחדל, אלא באופן וולונטרי בלבד. הצעת החוק זכתה לתמיכתו של נתניהו.

שמרון: שותפי מטפל ברימון

עו"ד שמרון אישר בשיחה עם "כלכליסט" שרימון מיוצגת על ידי משרדו, אך הוסיף כי הוא עצמו אינו מטפל בתיק או מייצג את החברה. לדבריו, שותפו במשרד עו"ד דב אברמוביץ' אחראי על הטיפול בחברה, והוא זה שהעביר את ההסתייגות למשרד התקשורת בשם החברה. אברמוביץ' אמר בתגובה לדברים כי "אני לא מעורב בשום דבר שקשור לראש הממשלה. אני מטפל ברימון רק בנושאים מקצועיים ומול הגורמים המקצועיים. בנוגע למה שקרה או לא קרה, אין לי שום מושג. כמובן שהטיפולים עבור רימון מדווחים באופן שוטף בהתאם להסדר ניגוד העניינים שלנו".

ברימון הבהירו שהחברה לא הביעה התנגדות להצעת החוק עצמה, אלא הציגה רק הסתייגות טכנית מהאופן שבו מנוסח בה מנגנון התגמול. לפי הנוסח הנוכחי, רק ספקית שמציעה שירות סינון עם קוד סודי תוכל לקבל תגמול כספי. ברימון מבקשים לשנות את הנוסח כך שגם הם, שלא מעוניינים לאפשר גישה כלל, גם לא באמצעות קוד סודי, יוכלו לקבל את התשלום. כמו כן החברה הבהירה שהיא עובדת עם משרדו של שמרון זה שש שנים, עוד לפני שנתניהו החל לכהן כשר התקשורת, ושהפעילות מוסדרת כחוק במסגרת הסכם ניגוד עניינים.

ח"כ זוהר אמר כי "נתבקשתי להמתין שבוע עם ההצבעה על הצעת החוק לצורך בדיקה מעמיקה. זהו חוק חשוב ואני סבור שהוא יאושר בשבוע הבא".

תגובת משרד ראש הממשלה לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות