אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדים בחברת החשמל יוצאים נגד יו"ר הוועד על החתמת כרטיס נוכחות והחובה להגדיל תפוקות עבודה צילום: עמית שעל

עובדים בחברת החשמל יוצאים נגד יו"ר הוועד על החתמת כרטיס נוכחות והחובה להגדיל תפוקות עבודה

ועד המהנדסים יוצא נגד יו"ר המזכירות דוד (מיקו) צרפתי על הסכם השכר החדש של החברה בשל שורת צעדים ארגוניים חדשים. "זו תוצאה של הסכמות אליהם הגיע הוועד הארצי עם ההנהלה ואשר נרשמו כסעיפים בהסכם הקיבוצי שנחתם ע"י יו"ר ההסתדרות וארבעת ראשי ועד העובדים", נכתב על ידי ועד המהנדסים

01.01.2017, 22:15 | ליאור גוטמן
מלחמות הוועדים בחברת החשמל עלו מדרגה היום (א) זאת בשעה שוועד המהנדסים חזר לנגח את יו"ר המזכירות הארצית דוד (מיקו) צרפתי על הסכם השכר החדש של החברה. במכתב שהוציא היום ועד המהנדסים הוא מתלונן על שורת צעדים ארגוניים שלכאורה נראים נורמלים ומקובלים לכל ארגון, אבל לחלק מהעובדים הם נראים יוצאי דופן.

קראו עוד בכלכליסט

כך למשל ועד המהנדסים מתלונן שמינואר 2017 "חייבים עובדי החברה להדפיס שעון נוכחות לפחות שלוש פעמים ביום. כמו-כן, מהיום עובדי החברה יהיו חייבים לחזור בסוף היום לאתר הבית שלהם כדי להדפיס כרטיס נוכחות ביציאה מהבית". יצוין שעד היום לא הוטלה חובת דיווח שעות גורפת בחברה, וחלק מהעובדים בשטח היו מדווחים עצמאית, כך שלכאורה לחלקם דיווח על סיום יום עבודה נראה להם מוזר.

עוד מדווח ועד המהנדסים ש"מהיום, הנורמה של עובדי החברה תעודכן ב-10%, כך שכל עובד חברה יהיה חייב לבצע כל יום 10% יותר מהעבודה שביצע עד כה ביום ובאותה כמות שעות. הנורמה הזו תועלה עד סוף שנת 2017 ,עד כדי כ-30% ביחס לנורמה ערב חתימת ההסכם הקיבוצי ובהתאם להחלטות בוועדה שתוקם ותורכב מנציגי הוועד וההנהלה".

מיקו צרפתי, צילום: אוראל כהן מיקו צרפתי | צילום: אוראל כהן מיקו צרפתי, צילום: אוראל כהן

הגזרה השלישית שמפריעה לחברי הוועד הפגוע הוא ש"מהיום תעריפי האש"ל פוחתים ב-20%", כאשר כלל הגזרות הללו מתוארות כמעשה מכוון כנגד העובדים ובאדיבות חברי הוועד הארצי בראשון דוד (מיקו) צרפתי. "זו לא מכה משמיים, אלא תוצאה של הסכמות אליהם הגיע הוועד הארצי עם ההנהלה ואשר נרשמו כסעיפים בהסכם הקיבוצי שנחתם ע"י יו"ר ההסתדרות וארבעת ראשי ועד העובדים. יש חברי ועד חבר ועד שאומרים שההסכם בנושא אינו סגור – אז הם משקרים לכם. כל עובד רשת יחליט אם ההסכם בנוגע לעובדי הרשת ו/או אליו, הוא טוב או רע", מזהירים בפנייה לעובדים.

החזרת השכר יצאה רשמית לדרך

ועד המהנדסים הזכיר אתמול ש"החל ממשכורת ינואר 2017 יחזירו העובדים, ב-36 תשלומים, 42% מתשלומי האש"ל והכלכלה שקיבלו בתקופה של 34 חודשים (כלומר בין 1ל-31 ביוני 2016) ועוד 20% מתשלומי האש"ל והכלכלה שקיבלו בתקופה של 5 חודשים, ובין .1/8/16-31/12/16" וכדי לקנח הוציא מכתב ניגוח נלווה שם הוא מפרט הוצאות שכר ישנות (2013 - 2014) של בכירים בחברה שזהות חלקם נשאר עלום, עם טענות על יו"ר ועד מסוים שלכאורה העסיק רו"ח בעלות שכר של כ-420 אלף שקל כאשר מזכירתו נהנתה במקור מעלות שכר של כ-293 אלף שקל ואז וזכתה לכאורה תוספת שכר שנתית של 60 אלף שקל מבלי להזדקק לכישורים יוצאי דופן.

כל המספרים אינם מגובים במסמכים ולא ברור מדוע מישהו נזכר להוציא אותם לאור שנתיים ושלוש שנים באיחור. אז מדוע ועד המהנדסים נזכר לנגח את צרפתי בתדירות כה גבוהה? בסביבת החברה מונים שתי סיבות. הראשונה היא שבחודש שעבר נחתם הסכם השכר החדש של חברת החשמל שכלל בין השאר סיום הסאגה ההיסטורית של חריגות השכר בחברה שהתגלו עוד ב-2013. מדובר בחריגות בדמות תשלום שנתי עודף שנאמד בזמנו בכ-150 מיליון שקל עבור דרגת ניהול והוצאות אש"ל שניתנו ללא רשות. באוצר רצו לסיים עם הסיפור ולכן הסכימו ל"תספורת" של כ-50% בחריגות, כך שבמקום להחזיר לחברה כ-320 מיליון שקל העובדים יחזירו "רק" 174 מיליון שקל, זאת על פי מפתח דיפרנציאלי - כלומר מי שקיבל יותר יחזיר יותר.

חלק מהוועדים טענו שמדובר בהסכם לא צודק והוא אמור לקחת רק ממי שנהנה ממנו, ואילו מי שלא נהנה ממנו לא אמור להחזיר אפילו אגורה אחת. ועד המהנדסים ניסה להוציא בבית הדין לעבודה צו על תנאי כנגד יישום הצו אבל בקשתו סורבה, וההסכם נכנס מעשית לפועל היום (א) כאשר הדיונים על הסמכות וחלוקת התשלומים עוד ילוו את הוועדים תקופה ארוכה. ברקע הדברים נזכיר שהשנה יתקיימו בחירות להסתדרות העובדים הכללית ולכן הסיבה השניה היא שחלק מהוועדים בחברת החשמל "מחכים בפינה" גם לצרפתי וגם ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על שהפקירו לכאורה את העובדים בגיבוש הסכם השכר החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות