אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה בישראל: נתיבי גז תנהל בורסה למכירת עודפי גז טבעי צילום: עמית שעל

לראשונה בישראל: נתיבי גז תנהל בורסה למכירת עודפי גז טבעי

החברה תנהל מערכת מקוונת שתאפשר ללקוחות שהצטברו בידיהם עודפי גז שונים למכור אותם לכל המרבה במחיר

02.01.2017, 19:12 | ליאור גוטמן
חברת נתיבי גז (נתג"ז) החלה להפעיל שירות ראשוני של מסחר בעודפי גז טבעי. מדובר במערכת מקוונת בה יכולים לקוחות שהצטברו בידיהם עודפי גז שונים והם מעוניינים למכור אותם לכל המרבה במחיר.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי נתיבי גז, "הצעות הרכישה והמכירה תפורסמנה באופן אנונימי ותישלחנה בצורה מרוכזת לכל משתמשי המערכת. התייחסות המשתמשים תתקבל אצל מפרסם ההצעה בלבד, ולאחר בחירתו את ההצעה הרלוונטית, שני הצדדים יסכמו ויאשרו את תנאי העסקה ביניהם, והיא תירשם במערכת לשם מימוש צריכת הגז בפועל דרך המערכת הארצית". בפועל יוכל לקוח להכנס למערכת, לבחור ממי לרכוש מבלי לדעת את זהותו, זאת תוך ידיעה מוקדמת מה כמות הגז שעומדת למכירה וכמה דורשים עבורה. השלמת העסקה תתבצע בשלב מאוחר יותר ולאחר בחירת הספק".

בשלב זה נתג"ז לא תגבה כסף על השימוש במערכת, כאשר מי שיכול לעשות בה שימוש הם מי שחובר למערכת החלוקה, כלומר קרוב לכ-30 מפעלים, כמו גם ספקי הגז השונים (חברות השיווק). מכירת עודפי גז אינה חדשה וגורמים שונים בשוק כבר מנהלים עסקאות מסוג זה, כאשר אחד המפורסמים נרשם לפני כשנתיים אז מכרה חברת החשמל עודפי גז לבתי הזיקוק בחיפה. למעשה, בנובמבר 2015 הטילה רשות הגז מסגרת מחירים שמשמשת כעוגן לעסקאות הגז במשק, שנקבעה ביחס ללקוח הכי גדול במשק והיא חברת החשמל. התמחור שנקבע לה היה מחיר במחיר עלות ובתוספת של 12%, כלומר תקרת מחיר שנעה סביב 6.6 דולר ליחידת אנרגיה. למרות שהצעד נועד במקור לעזור לחברת החשמל להיפטר מעודפי גז שנכפו עליה במסגרת החוזה (TAKE OF PAY), בנתג"ז מאמינים שמפעל שיזדקק למכסת גז נקודתית לצורך הגדלת ייצור או שיפוץ יוכל להשתמש במערכת שלהם כדי לרכוש ממי ש"נתקע" עם עודף שמקורו בחוזה מונופוליסטי, מזג אוויר נוח שסתר תחזיות ביקוש לגז או בתכנון לא נכון מצד הלקוח לצרכים שלו.

מאגר הגז תמר, צילום: אלבטרוס מאגר הגז תמר | צילום: אלבטרוס מאגר הגז תמר, צילום: אלבטרוס

בתיאוריה המדינה יכלה לכפות על מאגר תמר, שהוא מונופול מוצהר, להפחית את מכירות הגז באם התגלה עודף חריג, אבל מתווה הגז הממשלתי הבטיח לשותפות תמר שמירה על יציבות רגולטורית לפחות בכיבוד חוזים קיימים, כך שהצעד הזה נשאר כרעיון בלבד.

"האפשרות לסחור בעודפי גז טבעי ביעילות ובאופן ממוחשב, תעודד את השימוש בגז טבעי במשק. זאת מכיוון שמפעלים ותחנות כוח יחששו פחות לקחת סיכונים ברכישת הגז. זהו מהלך נוסף חשוב כחלק מהתוכנית הכוללת לעידוד המעבר של מפעלים וצרכנים נוספים לשימוש בגז טבעי כחול-לבן, שלצד תרומתו להכנסות המדינה, הוא מפחית את הזיהום הסביבתי ותורם לבריאות הציבור", אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ .

שמואל תורג'מן, מנכ"ל נתג"ז, מסר כי הקמת המערכת הממוחשבת נולדה בשל הצורך להעניק שירות נדרש וחיוני במשק מתפתח עבור משתמשי תשתית ההולכה הארצית. "המערכת תסייע למשתמשים לנצל באופן מיטבי את משאבי הגז העומדים לרשותם ותאפשר שימוש יעיל במקורות הגז הטבעי הקיימים כיום עד לחיבור מאגר לוויתן."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות