אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא הנציבות האירופית חסם חוקים למאבק בתמרוני מס צילום: איי פי

נשיא הנציבות האירופית חסם חוקים למאבק בתמרוני מס

במהלך כהונתו הארוכה כראש ממשלת לוקסמבורג, טרפד ז'אן קלוד יונקר בשיטתיות את יוזמות האיחוד נגד התחמקות ממס של תאגידים בינלאומיים. ב־2014, כשנכנס לתפקידו הנוכחי הבטיח: "הנציבות תילחם בהעלמות מס"

02.01.2017, 20:32 | שירות כלכליסט

נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר ניסה, ולעתים אף הצליח, למנוע במשך שנים תקינת תקנות כלל אירופיות למאבק בהתחמקות ממס.

קראו עוד בכלכליסט

יונקר, שכיהן כראש ממשלת לוקסמבורג מ־1995 ועד 2013, היה חבר בוועדה מיוחדת של הנציבות לקידום המאבק בהעלמות מס. המדינות החברות התחייבו לא לנקוט "צעדים תחרותיים מזיקים" אחת כלפי השנייה, כדי לפתות חברות בינלאומיות לפעול בתחומן. אבל, לפי דיווח ב"גרדיאן" הבריטי, תכתובת דיפלומטית גרמנית שהגיעה לידי האיגוד הבינלאומי של עיתונאים חוקרים (ICIJ) חושפת פעולה שיטתית של יונקר לחבלה בניסיונות האיחוד להציג חזית אחידה במאבק בהעלמות מס.

אמינות מפוקפקת

באותה התקופה יונקר כיהן לא רק כראש ממשלת לוקסמבורג, שנחשבת למקלט מס מועדף על חברות בינלאומיות, אלא גם כשר האוצר והכלכלה שלה. המדינה בת 560 אלף התושבים היא אחת מהעשירות בעולם במונחי תמ"ג לנפש. חלק משמעותי מהכנסותיה נשען על תפקודה כבסיס לשירותים פיננסיים שונים לתאגידים רב לאומיים. יונקר נתפס כאדם שחולל מפנה בכלכלת לוקסמבורג והביא לשגשוגה הנוכחי. המפנה שהוא יזם התבסס במידה רבה למעבר לכלכלת שירותים פיננסיים על חשבון תעשיית הברזל הדועכת במדינה הזעירה.למעשה, הערך שמוסיפים השירותים הפיננסיים למשק הלוקסמבורגי נאמד ביותר מ־50%, זאת בהשוואה ל־33% בבריטניה ו־30% בגרמניה, למשל.

לפי יותר מ־28 אלף מסמכים שדלפו ב־2014, מאוגדות בלוקסמבורג בין היתר ענקיות דוגמת מקדונלד'ס, אמזון, פפסיקו ואיקאה. בהדלפת הענק התברר כי יונקר היה מעורב בגיבוש עסקאות מס מיטיבות במיוחד עבור מקדונלד'ס, פיאט־קרייזלר ואמזון, כאשר בסך הכל הנדסה ממשלת לוקסמבורג עסקאות מס ל־340 חברות בינלאומיות, בתיווך פירמת רואי החשבון פרייס־ווטרהאוס־קופר (PwC). אגב, בדצמבר האחרון הודיעה מקדונלד'ס כי היא מעבירה את תושבות המס שלה באירופה לבריטניה, לנוכח ביקורת ציבורית נוקבת ולחץ מצד הממשלה בלונדון.

על רקע החשדות, כשיונקר נכנס לתפקידו כנשיא הנציבות האירופית ביולי 2014 הוא הודיע כי יוביל קמפיין של האיחוד למניעת התחמקות ממס. "הנציבות תילחם בהעלמות מס ובהתחמקויות ממס. אלו הן לא רק מילים, אלא גם כוונות של ממש", הוא אמר בנאום שנשא בנובמבר 2014. לאור החשיפה על מעורבותו בעסקאות מס שהציעה ממשלת לוקסמבורג לחברות בינלאומיות, נשאל יונקר באותה הזדמנות על מידת המהימנות שיש לייחס לדבריו. יונקר הסביר שאפשר להאמין לו "כי הוא אמר כך". בתגובה לשאלה של כתב שרמז כי החשיפה מעיבה על ההתאמתו לתפקיד נשיא הנציבות, אמר יונקר כי "אני מתאים כמו כל אחד אחר". יונקר עמד על כך שכל מה שביצע כראש ממשלת לוקסמבורג וכשר האוצר שלה עולה בקנה אחד עם מדיניות המס של האיחוד האירופי.

כעת מתברר כי יונקר לא פעל רק בתוך הממשלה שבראשה הוא עמד כדי לפתות חברות בינלאומיות להירשם בלוקסמבורג לצרכי מס, על חשבון עמיתותיה באיחוד האירופי. לפי הדיווח ב"גרדיאן", יונקר פעל נמרצות כדי לטרפד תוכנית של הנציבות האירופית לאפשר ביקורת הדדית של רשויות המס במדינות החברות באיחוד.

נשיא הנציבות האירופית ז נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי | צילום: איי פי נשיא הנציבות האירופית ז

הממשלה הנוכחית שותקת

 

תוכנית אחרת שאותה עצר יונקר כללה פעולה מתואמת לסגירת חורים בקוד המס של המדינות. צעד אחר שיונקר חסם הוא שיפור מערכת שיתוף המידע בין המדינות על תשלומי המסים של חברות בינלאומיות. משרד האוצר הלוקסמבורגי סירב להתייחס לפרסום בתואנה שמדובר במהלכים שנקטה ממשלה קודמת. דובר המשרד מסר כי "איננו מכירים את המסמכים שבנידון והאם הם אותנטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות