אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
800 מיליון שקל מהבעלים לא מספיקים לארנה כדי לצאת מהבור: במגעים לדחיית פירעון חוב צילום: אלון רון

800 מיליון שקל מהבעלים לא מספיקים לארנה כדי לצאת מהבור: במגעים לדחיית פירעון חוב

החברה שבשליטת מרכוס וובר ואברהם נניקשווילי היתה אמורה לפרוע בתחילת השבוע שלוש הלוואות בהיקף של כמעט 160 מיליון שקל - אולם פתחה במו"מ לדחייתן מחשש להעדפת נושים. החוב של ארנה לנושים עומד על 560 מיליון שקל

03.01.2017, 06:47 | אורן פרוינד

ארנה גרופ שולחת איתותי מצוקה: החברה שבשליטת מרכוס וובר (61%) ואברהם נניקשווילי (23%), שחייבת לנושיה 560 מיליון שקל, מנהלת משא מתן לדחיית פירעון החוב.

קראו עוד בכלכליסט

ארנה, שמחזיקה בקופתה 60 מיליון שקל מתמורת המכירה של קניון ארנה הרצליה לקרן ריאליטי, היתה אמורה לפרוע בתחילת השבוע שלוש הלוואות בהיקף של כמעט 160 מיליון שקל. אולם, החברה הודיעה כי מחשש להעדפת נושים, היא מנהלת מגעים לדחיית פירעון ההלוואות.

שלוש ההלוואות של ארנה כוללות חוב של 70.5 מיליון שקל לנניקשווילי, פירעון חוב של 8 מיליון שקל לוובר מתוך חוב כולל של 413 מיליון שקל וחוב של 79 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, שמחזיק בשעבוד על קניון נהריה של החברה.

בין מזרחי טפחות לבין ארנה, שבניהול מיכל פוקס, התגלע ויכוח סביב הכספים שבקופה. נציגי הבנק דרשו כי ארנה לא תשתמש בכספים להחזר הלוואות בעלים שהעניקה לחברה מאוחדת, אשר דרכה היא שולטת בקניון נהריה. ארנה גרופ לא הסכימה להיענות לדרישת הבנק - והצדדים פתחו במשא ומתן כדי להגיע להסכמות.

דירקטוריון ארנה יתכנס ביום חמישי הקרוב כדי לדון באפשרויות שעומדות בפני החברה לפירעון ההלוואות. בארנה מקווים שוובר יסכים שוב להכניס את היד לכיס, לאחר שכבר הזרים יותר מ־800 מיליון שקל בהזרמות הון והלוואות בעלים.

מרכוס וובר, צילום: אלון רון מרכוס וובר | צילום: אלון רון מרכוס וובר, צילום: אלון רון

וובר זקוק לאישור ועדת הביקורת והפניקס

 

בינתיים מחכה וובר להחלטה בנוגע להצעת רכש שהגיש. ועדת הביקורת ודירקטוריון ארנה צפויים להכריע עד 28 בפברואר אם לקבל את הצעתו לרכוש את שני הנכסים היחידים שנותרו בידי החברה.

וובר הציע לרכוש לפי שווי של 790 מיליון שקל את קניון נהריה (96%), שרשום בספרי ארנה לפי שווי של 269 מיליון שקל, ואת מתחם הסטאר סנטר באשדוד (75%), שרשום לפי שווי של 489 מיליון שקל. ההצעה מגלמת פרמיה של 4.2% על המחיר בספרים.

כחלק מההליך נדרשה ועדת הביקורת לבחון הצעות נוספות. בחודשים האחרונים התקבלו בהנהלת החברה הצעות רכישה וכעת הדירקטוריון מבצע הערכות לגביהן.

וובר יצטרך להתמודד גם מול חברת הביטוח הפניקס, שמחזיקה ב־25% הנותרים בסטאר סנטר אשדוד ומתנגדת להצעה שלו.

הגירעון בהון החוזר: 333 מיליון שקל

 

ארנה נחשבה בעבר למותג בולט בענף הקניונים הישראלי, אולם שורה של עסקאות לא מוצלחות שביצעה החברה במזרח אירופה והקושי של קניון ארנה הרצליה להציג ביצועים בהתאם לציפיות גררו אותה למצוקת מזומנים ולבעיות נזילות.

נכון לסוף הרבעון השלישי של 2016, עמד הגירעון בהון החוזר של ארנה על 333 מיליון שקל. וובר מופסד על הנייר על ההשקעה שלו ביותר מ־400 מיליון שקל, לא כולל הלוואות בעלים שהעניק.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות