אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי החברות הממשלתיות קיבלו מענקי הצטיינות של 10 מיליון שקל צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

בכירי החברות הממשלתיות קיבלו מענקי הצטיינות של 10 מיליון שקל

שורה של מנהלים בחברות הממשלתיות קיבלה השבוע מענקים של מאות אלפי שקלים עבור ביצועי 2015. עם המנהלים המתוגמלים נמנים יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל ומנכ"ל נמל אשדוד יצחק בלומנטל

04.01.2017, 08:00 | ליאור גוטמן

מנהלים בכירים בחברות הממשלתיות קיבלו בשבוע האחרון מענקי הצטיינות בסכומים שנעים בין מאות אלפי שקלים ליותר ממיליון שקל עבור 2015. לפי מידע שהגיע לידי "כלכליסט", החברות שחילקו בונוסים הן חברת החשמל, נמל אשדוד, תש"ן (תשתיות נפט), נתגז (נתיבי גז), רכבת ישראל ורפאל.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההערכות, בנתג"ז ניתנו בונוסים בהיקף כולל של חצי מיליון שקל–מיליון שקל. עם מקבלי הבונוסים בחברה נמנה המנכ"ל שמואל תורג'מן. בתש"ן ניתן בונוס לכמה בכירים, בהם גם המנכ"ל הפורש רפי טטרקה. מנכ"ל פורש נוסף שקיבל בונוס הוא בועז צפריר, שעזב לאחרונה את רכבת ישראל. עם מקבלי הבונוס בנמל אשדוד נמנה המנכ"ל יצחק בלומנטל.

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב (מימין) ויו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, צילום: אלכס קולומויסקי מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב (מימין) ויו"ר חברת החשמל יפתח רון טל | צילום: אלכס קולומויסקי מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב (מימין) ויו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, צילום: אלכס קולומויסקי

בחברת החשמל קיבלו היו"ר יפתח רון טל, המנכ"ל עופר בלוך, סמנכ"ל הרגולציה אורן הלמן וסמנכ"ל הכספים איתמר דויטשמן בונוסים בהיקף כולל של 600 אלף שקל.

חלוקת הבונוסים למנהלים בחברת החשמל עוררה תרעומת בקרב עובדי החברה שחלקם כלולים בהסכם שחתמה החברה מול האוצר להשבת חריגות שכר שהתגלו בחברה, בעיקר בקרב המנהלים הבכירים. לפי העובדים, הם נדרשים להשיב סכומי כסף עבור חריגות שכר שמהן נהנו בעיקר העובדים הבכירים, שכעת חלקם זוכה לבונוס. מי שקיבל בונוס לא נכלל בהסכם הקיבוצי החדש בחברה שנחתם ברגע האחרון, שבמסגרתו תינתן תוספת שכר של 7.25%

הבונוסים ניתנו במסגרת מדיניות התגמול החדשה של רבות מהחברות הממשלתיות שיצאה לדרך בסוף 2014 יחד עם השקת נבחרת הדירקטורים הממשלתית. לפי המדיניות החדשה, שנועדה לצמצם את הפוליטיקה בחברות, הבונוסים ניתנים לפי עמידה ביעדים שהוגדרו מראש ולא לפי רצונו הטוב של השר או של ועד העובדים.

עד 2014 הבונוסים בחלק מהחברות הממשלתיות לא היו תלויים ביעדים, אלא ניתנו אוטומטית לפי ותק והמלצות. לפי המדיניות החדשה, בכיר בחברה ממשלתית יכול לקבל בונוס בגובה של עד 6 משכורות ברוטו.

הבעיה היא שייתכן שזוהי שנתה האחרונה של המדיניות החדשה, שכן היא כרוכה בקיומה של נבחרת הדירקטורים של רשות החברות הממשלתיות שאותה הממשלה רוצה לבטל במטרה להקל על מינויים פוליטיים בחברות. את המהלך מוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצמו. פרומו לכך התקבל השבוע, כשאושר מינויו של יו"ר נת"ע יאיר שמיר לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית, חרף התנגדות הוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי.

נמל אשדוד, חברת החשמל, תש"ן, נתג"ז ורכבת ישראל סירבו להגיב לידיעה. מרפאל לא התקבלה תגובה לידיעה עד לסגירת הגיליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות