אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועל תל אביב לא ניצלה: אין הבדל בין ניסנוב לכבירי או רמון צילום: עוז מועלם

הפועל תל אביב לא ניצלה: אין הבדל בין ניסנוב לכבירי או רמון

"קבוצת ניסנוב" ש"רכשה" את הפועל תל אביב היא לא יותר מפתרון ביניים. פתרונות כאלה נוסו בעבר ונגמרו רע. הפארסה שנקראת הפועל תל אביב תמשיך להתקיים כזומבי בליגת העל

04.01.2017, 13:53 | אוריאל דסקל

צריך לעשות סדר בנושא הפועל תל אביב.

היום (ד') השופט איתן אורנשטיין החליט שהתאגיד שהיה בבעלת הפועל תל אביב, חברת הראל החזקות, ייכנס להליך פירוק עקב חובות עתק. קבוצת הפועל תל אביב תעבור לידי קבוצת רכישה בשם "קבוצת ניסנוב", קבוצת אנשי עסקים שהיו בבעלות 4% מהמועדון. להפועל תל אביב, ככל הנראה, יורדו 9 נקודות ממאזנה.

"ההתאחדות ומנהלת הליגות מברכות על החלטת נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין, המאפשרת את המשך הפעילות של הפועל ת"א", כך נמסר מההתאחדות לכדורגל. "ההתאחדות והמנהלת פעלו עם הנאמנים למציאת הסדר שיבטיח את המשך הפעילות של אחד המועדונים החשובים בכדורגל הישראלי, וימשיכו לסייע ככל שיוכלו שיידרשו".

הרוכש המיועד, איציק ניסנוב, אמר לאחר קבלת ההחלטה: "אנחנו עוד לא יודעים שום דבר. אנחנו נהיה חכמים בעוד זמן קצר. אני מקווה מאוד בשביל הפועל תל אביב שאנחנו נהיה הבעלים".

הנאמן של האדומים, עורך הדין שאול קוטלר, הוסיף: “מה שחשוב זה שהפועל ניצלה מסגירת פעילות. תודה לאוהדים, לקבוצה ולמי שהציע הצעות. אני מאמין שבית המשפט יקבל את המלצתנו לגבי הרוכש. גם אם הם יבואו לתקופה קצרה כדי להציל את הקבוצה, זה מבורך בדיוק כמו הכוונה ללכת לשנים ארוכות. מה שחשוב זה שיהיה עתיד לקבוצה. זה לא נכון לומר שהעסקה הזו היא חוסר ברירה, פשוט אין אלטרנטיבה אחרת”.

ועכשיו, מה כל זה אומר? זה אומר שהפועל תל אביב תמשיך לפעול כצל של עצמה.

מדוע?

הקבוצה בחובות ענק. לא ברור כמה - אבל לפי הבקשה המקורית להסדר הליכים החובות עומדים על יותר מ-100 מיליון שקל. לבנקים, למדינה, לשחקנים לשעבר, לעובדים לשעבר, לספקים ולקבוצות.

בעקבות החלטת אורנשטיין, דיני הפירוק של מדינת ישראל מאפשרים, בעצם, מחיקת החובות לרבים מהנושים. סביר להניח שמי שהפועל תל אביב חייבת לו כסף, יקבל פחות משליש מהסכום שהקבוצה חייבת לו. החובות שאי אפשר למחוק הם החובות לקבוצות כדורגל מחוץ לארץ ולשחקני כדורגל זרים, ששיחקו בקבוצה ולא קיבלו שכר. אלו חובות שמכונים "החובות לפיפ"א ואופ"א". אלו ארגונים שהם מעל החוק הישראלי והם יכולים להעניש את הפועל תל אביב אם לא תחזיר אותם. איזה עונש? מהשעייה של כמה שנים משוק העברות השחקנים - מה שימנע מהקבוצה להחתים שחקנים בעתיד - עד הורדת לליגה האחרונה במדינה. העונש הזה עדיין מרחף מעל הקבוצה.

לפי שאול קוטלר, המפרק של הפועל תל אביב - כל רוכש של הקבוצה צריך לשים בבנק בין 10 ל-12 מיליון שקל בשביל "לגדר" את החובות הללו, שלפיו "החשיפה אליהם היא עד 30 מיליון שקל." (זו וטענה מוזרה מאחר שאנשי הפועל טענו שהחובות לחו"ל עומדים על פחות מ-15 מיליון שקל) .

לפי קוטלר, "הניהול בהפועל לאורך השנים יצר חשיפות קשות". החשיפה הכי קשה היא להכרעות של בית הדין הגבוה לערעורים בכדורגל (CAS) שמחייב את הקבוצה לשלם מיליוני יורו לעובדים לשעבר של המועדון, שחתמו על חוזה ופוטרו, אך לא קיבלו את השכר שלהם או את הפיצויים המובטחים להם.

מלבד ה-10 עד 30 מיליון שקל שהפועל תל אביב חייבת לשלם חזרה והיא לא יכולה למחוק אותם מבלי לרדת לליגה ג', הקבוצה עצמה צריכה מ-7 עד 10 מיליון שקל כדי לסיים את העונה בליגת העל.

מה זה אומר לסיים את העונה?

צריך כ-1.5 מיליון שקל בחודש לפחות כדי לשלם לשחקנים ולממן פעילות מועדון (לשלם לאבטחה במשחקים, לשלם לסדרנים, לשלם לעובדים וכו'). בקיצור, כל מי שרוצה לרכוש את הפועל תל אביב נטולת החובות צריך להביא מהבית שלו לפחות 20 מיליון שקל במזומן.

קוטלר עצמו אמר ש"מי שרוכש את הקבוצה יצטרך כיסים מאוד עמוקים" - זאת מתוך נקודת הנחה שתמיד יש הוצאות "מפתיעות" בניהול קבוצה. מפיטורי מאמן, דרך חובות עבר לשחקנים שצצים לפתע פתאום ועד תשלום קנס בגלל התפרעות אוהדים.

"רכישה" של "גלולת רעל"

זה אומר ש"קבוצת הרכישה" של איציק ושרון ניסנוב, מאיר תושב וזאב גרינברג, ש"הצטרפה בדקה ה-90 והצילה את המועדון מפירוק וירידה לליגה ג'", לא רכשה את המועדון בעצם - אלא רק תנהל אותו עד תום העונה.

הם חתמו על הסכם ביניים בתנאי שלקבוצה לא יורידו 9 נקודות מהמאזן וילכו לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל כדי שלא ירדו 9 הנקודות. כלומר, הם מעוניינים שהקבוצה שחייבת לעבור הליך פירוק לא תקבל עונש על הפירוק שלה. הם אפילו טענו כי הפתחתת הנקודות היא "גלולת רעל", מאחר שהישארות בליגה היא "קטליטזור כלכלי". הם מבטיחים "לגייס" את הכסף עד תום העונה.

הם לא גידרו את החובות לחו"ל, הם לא הבטיחו להשקיע מעבר לתחזוקת הקבוצה מעבר לחודש, לא ברור מה התוכניות שלהם להמשך הדרך - על פי הערכות, הם לא יוכלו להחזיק את הקבוצה מעבר לחצי העונה הקרובה.

זה די בלתי נתפס שמישהו אישר את זה.

גם חיים רמון וגם אמיר כבירי הגיעו להפועל תל אביב כ"בעלים זמניים", עד שימצאו מישהו "אמיד" שירכוש את המועדון. זה נגמר בהעמקת החובות בגלל ניהול כושל, ורשלני של רמון ושל כבירי. כרגע, כל הפתרונות ה"ביניים" הם קומבינות ששמות את הקבוצה בידיים של אנשים בלי מספיק כסף כדי לנהל את הקבוצה ששרויה בחובות עתק. אלו כל מיני "כבירים" למיניהם, שחשופים לחטוף שגעון גדלות ויחפרו בורות עמוקים יותר של חובות.

וגם הצעת ניסנוב היא הזויה, לא פחות. לפי הנציג המשפטי של ההצעה, עו"ד ירקוני "הכוונה היא לרכוש את פעילות המועדון מיידית ובאופן מיידי נשחרר את כל השחקנים. נעסיק אותם מחדש". זה אומר שהשחקנים יהיו משוחררים ויוכלו לחתום בכל קבוצה אחרת - למה שיחתמו בקבוצה שלא יכולה לשלם להם את השכר שהובטח להם בתחילת העונה? זה רק חלק קטן מהתוכניות, שכוללות "להביא משקיעים" ו"להחזיק את הקבוצה בליגת העל עם תקציב נמוך".

כאמור, מדובר בפתרון ביניים, יצור כלאיים לא מובן. יש עוד חובות עתק שדבוקים לקבוצה ולא לקבוצת הראל שהיא הבעלים של המועדון. יש עוד חובות של קבוצת הראל בעצמה. ייתכן שהקבוצה תמכור שחקנים והכסף לא יעבור לנושים הרבים?

איתן אורנשטיין, ההתאחדות לכדורגל, הנאמן קוטלר ואפילו קבוצת הרוכשים "שבאה מאהבה לקבוצה" (אגב, גם כבירי ורמון באו מאהבה) החליטו לא לקבל החלטה דרמטית. הם נתנו הכשר להפועל תל אביב להתנהל כזומבי, קבוצת מתה מהלכת, עד שיגיע מישהו שיציל אותה (רוכש עם הרבה כסף שיכול למחוק את החובות) או יהרוג אותה סופית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
עוד מתיימר לפרשן
ממרחק זמן, אפשר לומר כי הניסנובים קמצנים אבל בוודאות ניתן לומר שדסקל ההזוי לא מבין מהו תהליך פירוק, למה שחקנים יחתמו? אולי כי הם לא היו שווים לחוזים ההזויים שנחתמו איתם קודם ושאף אחד לא ישלם להם? ראה מקרה אנאס מחאמיד שבחר ללכת, חשב שהוא שווה מיליונים ומאז נבעט מכל מקום אפשרי. כנ"ל עופר ורטה ועוד מספר כוכבי על שלא מצאו אפילו קבוצת תחתחת בארצית
עזי  |  30.01.19
8.
צודק 100%
עם כל הכאב העצום שבדבר, פירוק היה הדבר היחיד שהיה מאפשר שיקום של המועדון. עכשיו שוב נעבור מרוכש לרוכש עם תקציבי מינימום וירידות ליגה ושוב יישבר לנו הלב פעם אחר פעם, בדיוק כמו שהיה בכדורסל. מי הרוכש המטורף שיבוא לקבוצה שהוא יודע שהוא צריך להוציא 50-60 מיליון שקל רק כדי לכסות את חובות העבר, שלא לדבר על להוציא עוד 20-30 מיליון כל שנה כדי להעמעד תקציב?!
ערן  |  05.01.17
לכל התגובות