אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמא של כחלון לא לבד: סגירת סניפי הבנקים פוגעת בקשישים

אמא של כחלון לא לבד: סגירת סניפי הבנקים פוגעת בקשישים

כולנו זוכרים את תמונת אמו של שר האוצר בהפגנה נגד סגירת סניף הבנק בגבעת אולגה, אבל גברת כחלון לא לבד: ב-6 השנים האחרונות נסגרו בישראל 254 סניפים והדבר מקשה מאוד על קהלים שלמים שאינם משתמשים באינטרנט ובסמארטפונים

07.01.2017, 13:39 | ארנון גלעדי

לפני כשנה החליטה הנהלת בנק הפועלים לסגור את סניפה בשכונת כפר שלם בת"א. הסניף, אשר היה היחידי באיזור שירת אוכלוסייה של אלפי תושבים, ביניהם קשישים ועולים רבים שאינם מורגלים לבצע פעולות דרך האינטרנט. יתרה מכך, סגירת הסניף אילצה רבים מהתושבים באזור, לכתת את רגליהם עד לאזורים מרוחקים - דבר שהקשה עליהם מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

על אף פנייתי להנהלת הבנק כדי שזו תשקול שוב את החלטתה נעניתי בשלילה. ייתכן כי אחת הסיבות לכך היא שסגירת הסניף מהווה חלק ממגמה כוללת של כלל הבנקים בישראל הפועלים לצמצום מספר הסניפים שלהם, על חשבון הלקוחות כמובן.

על פי נתונים של בנק ישראל שנחשפו לאחרונה עולה כי בין השנים 2010 ועד 2016 נסגרו בישראל 254 סניפים, כרבע מכמות הסניפים של הבנקים. אומנם במקביל נפתחו גם סניפים רבים, אך עדיין מספר הסניפים על כל 100 אלף מבוגרים בישראל נמוך משמעותית ביחס לממוצע במדינות ה-OECD.

כפר שלם בתל אביב. בנק הפועלים סגר את הסניף היחיד בשכונה, צילום: שאול גולן כפר שלם בתל אביב. בנק הפועלים סגר את הסניף היחיד בשכונה | צילום: שאול גולן כפר שלם בתל אביב. בנק הפועלים סגר את הסניף היחיד בשכונה, צילום: שאול גולן

בעידן בו הטכנולוגיה צועדת בקצב מואץ ותעשיית הפינטק המייצגת פיתוחים אנליטיים וחדשנות פיננסית רק הולכת ומתפתחת, יש עדיין מקום ברחובות ובשכונות לסניפי הבנקים המוכרים לנו, במיוחד לאור העובדה כי קהלים שלמים במדינת ישראל נמנעים משימוש יומיומי ושוטף במכשירי סמארטפון או באינטרנט .

טוב עשה בנק ישראל אשר יצא לאחרונה בסדרת הנחיות חדשה כיצד ובאיזו אופן מותר לסגור סניף - וכל זאת כדי להקל על התושבים. אבל בזו לא תמה עבודתו של בנק ישראל. בשנה החולפת קידמו מספר חברי כנסת מכלל סיעות הבית הצעת חוק אשר תיכנס לתוקפה בקרוב ומעניקה סמכות למפקחת על בנק ישראל למנוע סגירת סניפים במקרים מיוחדים. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מאחר וסגירת הסניף עשויה לפגוע בצורה משמעותית בשירותים הניתנים ללקוחות התאגיד הבנקאי באזור מסוים או בטובת הציבור, מוצע להסמיך את המפקח על בנקים להתנגד לסגירת הסניף".

כולנו זוכרים את אמו של שר האוצר משה כחלון מפגינה מול הכוונה לסגור את סניף הבנק שלה בגבעת אולגה. אל לנו לסמוך על הבנקים שידאגו לרווחתנו. הכדור נמצא עכשיו בידיים של המפקחת.

הכותב הוא המשנה לראש עיריית ת"א-יפו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות