אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחוזי ביטל מס של מיליונים וחייב את פקיד השומה בהוצאות של 275,000 שקל

המחוזי ביטל מס של מיליונים וחייב את פקיד השומה בהוצאות של 275,000 שקל

ביהמ"ש קיבל באחרונה ערעור שהגיש נישום על שומת מס שנקבעה לו לשנים 2007 ו-2008, לפיו מניות שהועברו אליו באותן שנים הוחזקו עבורו בנאמנות

10.01.2017, 12:42 | עו"ד רויטל שניאורסון

בשנים 2007 ו-2008 המערער החזיק במניות בשתי חברות זרות בשם סידמור ורוקמור. חברות אלה החזיקו בכ-20% ממניות חברה זרה אחרת בשם ליברמור, שעוסקת בהימורים באינטרנט ונמצאת בשליטתו של היזם הישראלי נועם לניר. במאי 2007 הועברו המניות של סידמור לידי חלק מבעלי המניות, ובכלל זה הועברו למערער כ-8.3 מיליון מניות. בינואר 2008 הועברו מלוא המניות שהוחזקו ברוקמור לידי בעלי המניות, ובכלל זה הועברו למערער כ-360,000 מניות.

בדצמבר 2011 קבע פקיד שומה תל אביב כי העברת המניות הזו היא "הכנסה חייבת מדיבידנד". פקיד השומה אמד את ההכנסות בכ-30 מיליון שקל לשנת המס 2007 ובכ-925,000 שקל לשנת המס 2008. הוא קבע כי על המערער לשלם על הכנסות אלה 25% מס מאחר שהיה "בעל מניות מהותי" בחברות.

המערער הגיש השגה על השומות שנקבעו לו אך היא נדחתה וחיוב המס נותר על כנו. בנסיבות אלה הוא הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב. לדבריו, שתי החברות החזיקו במניות בנאמנות לטובתו, ושימשו אך ורק כ"צינור" שכל תכליתו החזקת מניות. לכן, העברת המניות לידיו אינה בגדר "אירוע מס".

פקיד השומה דחה את טענת המערער וטען כי שתי החברות עונות להגדרת "חברה נשלטת זרה" שבפקודת המיסים והעברת המניות היא דיבידנד החייב במס.

איחדו כוחות

 

השופט מגן אלטוביה הבהיר כי יחסי נאמנות אינם חייבים להיות בכתב וניתן ללמוד על כוונה ליצור נאמנות גם באופן משתמע. השופט הוסיף כי מהעדויות עלה שמספר גופים ויחידים שהחזיקו במניות חברת ההימורים ליברמור, התאגדו והעבירו את מניותיהם לרוקמור וסידמור במטרה "לאחד כוחות" ולהוות משקל מהותי בחברה.

עוד עלה מהעדויות כי רוקמור וסידמור היו אך ורק "צינור" לריכוז אחזקותיהם של בעלי המניות בחברת ההימורים ומנהלן פעל בנאמנות עבור אותם בעלי מניות.

כך למשל, המנהל העיד כי בינו לבין חלק מבעלי המניות נכרתו חוזי נאמנות אך הוא פעל בנאמנות גם ביחס ליתר, ובכללם המערער. המנהל הוסיף כי הנכסים היחידים של רוקמור וסידמור היו נכסי בעלי המניות, וככל שמי מהם היה מבקש לקבל את חלקו במניות הוא היה מחויב להיענות לבקשה.

אילוסטרציה  אילוסטרציה אילוסטרציה

עוד התברר מעדותו כי כספים שהתקבלו מחברת ההימורים כדיבידנד הועברו לכל אחד מבעלי המניות על פי שיעור חלקו במניות שהוחזקו על ידי סידמור ורוקמור. כך שמלבד קבלת הדיבידנדים מחברת ההימורים וחלוקתם לבעלי המניות לא הייתה כל פעילות בסידמור ורוקמור, ומדובר היה בחברות ללא נכסים שלא הייתה להן אפשרות מעשית לחלק דיבידנד משל עצמן.

מכל האמור הסיק השופט כי רוקמור, סידמור ומנהלן שימשו כנאמנים המחזיקים במניות חברת ההימורים עבור בעלי המניות, ובהם המערער. בנסיבות אלה קיבל השופט את הערעור וביטל את חיוב המס. לנוכח התוצאה ובשל מספרן הרב של ישיבות ההוכחות שהתקיימו בתיק הוטלו על פקיד השומה הוצאות ושכ"ט עו"ד של 275,000 שקל.

לפסק הדין

• ב"כ המערער: עו"ד יורם ל' כהן

• ב"כ המשיב: עו"ד קרן יזדי-סופר, עו"ד אדם טהרני, פמת"א

* עורכת דין ויועצת מס רויטל שניאורסון עוסקת במסים

** הכותבת לא ייצגה בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כמובן ...עובדי ציבור אינם חייבים,רק אנחנו!
בכל מקום,יש חבות -ביטוח דירקטורים ועובדי חברה למקרים בהם יטעו,יתרשלו או ינהגו שלא כמתבקש.לביטוח זה עלויות המשולמות על ידי החברות מהכנסותיהן. עובדי הציבור,עובדים...עלינו.רובם נותני שירות גרועים,כאלו שחושבים שהציבור המשלם את משכורתם שבוי שלהם. נסו לקבל התייחסות בביטוח לאומי? שרק לוקח,לא אוהב לשלם את המגיע ופועל בשיטת מצליח - "הבה ונשלח חיובים , לא נשלם את המגיע ונראה מי מתעייף". עובדי הציבור לא משלמים ביטוח מקצועי,אם פישלו-המדינה תשלם והם לא יתנו דין וחשבון שבכל מקום אחר פרושו פ י ט ו ר י ם!
Red Danny  |  10.01.17