אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט הורה על הקפאת תוכנית לבניית 3,000 יח"ד באשדוד צילום: נתיבי ישראל

בית המשפט הורה על הקפאת תוכנית לבניית 3,000 יח"ד באשדוד

שתי חברות בבעלות היזם יחיאל אבו, המחזיקות ב-150 דונם במתחם טענו כי יש להקפיא את התוכנית אשר אושרה בוועדה המקומית בניגוד להוראות החוק ותוך חריגה מסמכות

05.01.2017, 12:26 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הוציא צו ביניים להקפאת תוכנית מתאר מקומית של העיר אשדוד בעקבות טענות מצד היזם יחיאל אבו אשר מחזיק בחטיבת קרקע משמעותית בתוכנית, כי הליך הפקדת התוכנית נעשה בניגוד חמור לחוק ותוך ניגוד ענינים של גורמים בעירייה. אבו מחזיק בקרקע של 150 דונם באמצעות 2 חברות "יחיאל אבו חברה לבנין", ו"קי.בי.עי". במסגרת התוכנית שקודמה לקרקע לאבו יש זכויות בלמעלה מאלף יח"ד מתוך 3,000 יח"ד מתוכננות ובהן גם כ-900 יח"ד המיועדות למעונות סטודנטים של מכללת סמי שמעון.  

קראו עוד בכלכליסט

הקרקע ממוקמת בכניסה הדרומית של אשדוד, בסמוך לצומת עד הלום. כאשר רכש אותה אבו היא הייתה ללא תב"ע מאושרת. אבו טען באמצעות עו"ד שחר בן עמי ממשרד שרקון, בן עמי, אשר ושות' כי עיריית אשדוד והוועדה המקומית אישרו תוכנית להקמת אלפי יחידות דיור ברובע המיוחד, תוך התעלמות מהוראות החוק ותוך חריגה מסמכות.

בשנת 2013 ועל רקע זה שאבו הוא בעל עניין משמעותי בתוכנית, נחתם הסכם לקידום הליכי תכנון בין העירייה לבין חברת יחיאל אבו. במסגרת ההסכם, התחייבו הוועדה המקומית והעיריה לפעול במשותף עם אבו לתכנון חטיבת הקרקע, אלא שלדברי החברה הסכם זה הופר על ידי העירייה והן חדלה מלשתף עמה פעולה .

לטענתו, העירייה בכל זאת קידמה את התוכנית מבלי שמועצת העיר דנה בה, וזאת בניגוד מוחלט לנהלים החלים ולעמדתה המוצהרת והידועה של הוועדה המחוזית. לטענתו, אי הבאת התוכנית לדיון במועצת העיר, כאשר העירייה עצמה היא מגישת התוכנית, מהווה פגם מינהלי חמור, מאחר שהמועצה בלבד היא המוסמכת לקבל החלטה בדבר קידום וייזום של תוכניות והגשתן מטעם העיריה.

צומת עד הלום באשדוד. התוכנית הוקפאה עד לדיון הבא בביהמ"ש בעוד חודשיים, צילום: נתיבי ישראל צומת עד הלום באשדוד. התוכנית הוקפאה עד לדיון הבא בביהמ"ש בעוד חודשיים | צילום: נתיבי ישראל צומת עד הלום באשדוד. התוכנית הוקפאה עד לדיון הבא בביהמ"ש בעוד חודשיים, צילום: נתיבי ישראל

מדובר בתוכנית מתאר מקומית מפורטת, שחלה על שטח של 722 דונם שהינה אחת מעתודות הקרקע האחרונות של העיר המיועדות לבנייה. התוכנית מציעה בין היתר ייעוד של קרקעות לצרכים ציבוריים, לרבות השלמה לבית החולים הנבנה בסמוך לתוכנית, שימור עצי שקמים וכן שטח לצורך קמפוס אקדמי שייבנה במקום.

לטענת שתי החברות, לא ברור מי הגורם שאישר את הגשת התוכנית לוועדה המחוזית בשם העירייה כיזמית, אך אם העירייה טוענת שהתוכנית אושרה על ידי ראש העיר בהתאם לסמכותו, אזי יש להורות על ביטולה, מאחר שראש העיר מצוי בניגוד עניינים מובהק המונע ממנו לדון בתכנית זו.

עוד נטען, כי התוכנית הובאה לדיון בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה להמלצה והדיונים הללו התקיימו חרף העובדה כי רבים מחברי הוועדה המקומית מצויים בניגוד עניינים בשל קשרים שיש להם עם מכללת סמי שמעון, אולם למרות זאת הם לא פסלו עצמם מהדיון או מההצבעה על התוכנית.

כאמור, בית המשפט הורה להקפיא את התוכנית עד לדיון בתוך חודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות