אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: מאגר החקיקה הלאומי יציג את היסטוריית החקיקה של 35 אלף הצעות חוק צילום: עמית שאבי

לראשונה: מאגר החקיקה הלאומי יציג את היסטוריית החקיקה של 35 אלף הצעות חוק

המאגר החדש מרכז את כל ההצעות וכל שלבי הטיפול בהן. המאגר הוקם לפני שנתיים וכלל עד כה חוקים שאושרו בכנסת בקריאה שנייה ושלישית

05.01.2017, 12:23 | שחר אילן
שדרוג משמעותי במאגר החקיקה הלאומי. מעתה יהיה לכל אחת מ-35 אלף הצעות החוק שהוגשו מקום, כולל פרוטוקולים של כל הדיונים שנעשו בחוק. המאגר בראשות עו"ד גלי בן אור הוקם לפני שנתיים ועד כה כלל את כל החוקים שאושרו בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

נושא החקיקה אינו נחשב לנושא מוביל במאבקי השקיפות. זאת, משום שהצעות החוק והדיונים בהם פומביים ולכאורה אין צורך לחשוף אותם. בפועל היכולת להשיג מידע על הצעות חוק ישנות היתה עד היום מאוד מוגבלת. גם לגבי הצעות חוק חדשות יחסית היית צריך לנסות ולאתר את המידע במקומות ומאגרים שונים שחלקם מאוד לא יעילים וידידותיים.

המאגר החדש מרכז את כל ההצעות וכל שלבי הטיפול בהן. זה חשוב למחוקקים עצמם, למי שמנסה לקדם חוקים, לחוקרים, משפטנים ועובדי מדינה. המאגר משפר גם את יכולות החיפוש של הצעות החוק. הוא יאפשר לאתר הצעות חוק לפי הוועדה המטפלת בהן, לפי שלב החקיקה, לערוך חיתוכים שונים בין מאפייני החיפוש ועוד.

הכנסת, צילום: שאטרסטוק הכנסת | צילום: שאטרסטוק הכנסת, צילום: שאטרסטוק

מאגר הצעות החוק החדש מציג מידע על הצעות החוק בשני חתכים: הראשון, מתמקד בהצעות החוק שהוגשו בכנסת הנוכחית; השני, מציג את כל הצעות החוק מהכנסת הראשונה ועד היום.

לגבי הצעות חוק מהכנסת הנוכחית, כל דף מפרט את שלב החקיקה שהיא נמצאת בו ואת הסטטוס הנוכחי שלה, את נתוניה – סוג ההצעה (ממשלתית, פרטית או של ועדה), הוועדה המטפלת, חברי הכנסת מציעי ההצעה (בהצעות חוק פרטיות), תאריכי השלבים שעברה מאז נחתה על שולחן הכנסת. כן מוצגים המסמכים הקשורים להצעת החוק: הנוסחים השונים, הפרוטוקולים של המליאה, הוועדות וכן סרטי הוידאו שלהן.

בדיקת המאגר ההיסטורי מגלה שאכן ניתן למצוא שם פרוטוקולים לגבי הצעות ישנות אבל חסרות לעיתים קרובות הצעות החוק עצמן. בן אור מסבירה שחלק ניכר מהחומר נמצא רק בעותק נייר או במחשבים ישנים שקשה לתקשר איתם ועדיין יש צורך להעלותו למערכות של המאגר.

מאגר החקיקה הלאומי עלה לראשונה לרשת לפני שנתיים בדצמבר 2014. לפני השדרוג, היו בו כבר שני מאגרים: כל חוקי ישראל שקיבלו הכנסת ומועצת המדינה הזמנית. וכן מאגר שמקשר חוקים לכל החוקים שהם מתקנים או מבטלים. השלב הבא יהיה זה שבו המאגר יציע נוסחים משולבים של החוקים (כלומר לא רק את החוק וכל תיקוניו אלא את הנוסח העדכני), מה שהיום עושים בעיקר מאגרים מסחריים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות