אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקדים: ראשל"צ תחויב לתת את המענקים שלא שילמה לעובדי הקבלן שלה צילום: אוראל כהן

תקדים: ראשל"צ תחויב לתת את המענקים שלא שילמה לעובדי הקבלן שלה

מדובר במענק לעובדי המגזר הציבורי, שאמור להיות משולם גם לעובדי הקבלן. לראשונה נקבע שגוף ציבורי שהזמין את השירות חייב לוודא כי עובדי הקבלן מקבלים את התשלום לו הם זכאים

05.01.2017, 18:58 | אסנת ניר

ביה"ד קבע כי עיריית ראשל"צ והחברה העירונית שלה צריכות לפעול באופן מיידי לתשלום חלקו הראשון של המענק שעובדי הניקיון והשמירה בראשל"צ לא קיבלו. זאת כחלק מהמענק לעובדי המגזר הציבורי שסוכם בין ההסתדרות לאוצר, שיוענק לעובדי הקבלן גם כן. לאחר שאלו לא הועברו, הגישה ההסתדרות תביעה להעברה מיידית של הכספים.

מדובר בהחלטה תקדימית, משום שלראשונה נקבע שמזמין השירות שהוא גוף ציבורי, שבמקרה הזה היה עיריית ראשון לציון, חייב לעדכן את ההתקשרות שלו מול חברות הקבלן בתחומי השמירה והניקיון המועסקים בשירותיהן, במקרה שהעובדים בו יהיו זכאים למענקים ותוספות כתוצאה מהסכמים.

במקרה זה, למענק זכאים העובדים כחלק מהסכם שנחתם בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לשר האוצר משה כחלון, לפיו עובדי הקבלן במגזר הציבורי בתחום השמירה והניקיון יקבלו מענקים בגובה 2,000 שקל כמו יתר העובדים, כחלק מהסכם המסגרת למגזר הציבורי שנחתם בין ההסתדרות לאוצר.

עיריית ראשון לציון, צילום: שאול גולן עיריית ראשון לציון | צילום: שאול גולן עיריית ראשון לציון, צילום: שאול גולן

חלקו הראשון של המענק, המשולם בשתי פעימות, אמור היה להיות משולם במשכורת חודש מאי, אלא שלאחר חודש זה התברר כי עובדי שמירה וניקיון שהועסקו בשירותה של עיריית ראשון לציון לא קיבלו אותו. ההסתדרות טענה כי על העירייה והחברה העירונית שלה לעדכן את ההתקשרות עם הקבלנים בגובה המענק ולוודא כי עובדי הקבלן אכן מקבלים את התשלום לו הם זכאים.

לטענת ההסתדרות, הדבר נוגד את החוק להגברת האכיפה, שאמור למגר תופעות של מכרזי הפסד (מצב בו מי שהזמין את השירות מעביר סכום לקבלן שאינו מכסה את שכר המינימום לעובדים). היעדר העדכון נוגד גם את חוק העסקת עובדים על ידי גופים ציבוריים וגורם בסופו של יום לפגיעה בזכויותיהם של עובדי הקבלן. כאמור, השופטת קבעה כי על מזמין השירות לעדכן את ההתקשרות עם הקבלנים בגובה המענק החד פעמי, כך שחובת המימון חלה על עיריית ראשון לציון ועל החברה העירונית

עמדת העירייה והחברה העירונית לפיה יש להסתפק בפיקוח מצידן על ביצוע התשלום על ידי החברות הקבלניות וכי התשלום מוטל על כתפיהן בלבד, לא התקבלה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן אמר כי: "אני מברך על החלטת בית הדין פסק הדין. צר לי שהעיכוב בתשלום נעשה על גבם של העובדים החלשים ביותר, שהמענק מהווה תוספת משמעותית לרמת ההשתכרות שלהם. תשלום המענק הוא חובה ולא המלצה - דין עובד ניקיון ושמירה כדין כל עובד אחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות