אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים הסתערו על הנפקת אג"ח הקוקו של בנק דיסקונט צילום: רמי זרניגר

המוסדיים הסתערו על הנפקת אג"ח הקוקו של בנק דיסקונט

בגיוס המוסדי נרשמו ביקושים בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל, מתוכם נענה הבנק להיקף של 700 מיליון שקל. השלב הציבורי יכלול 100 מיליון שקל נוספים

06.01.2017, 15:26 | רעות שפיגלמן

ביקושי יתר משמעותיים נרשמו אתמול (ה') בשלב המוסדי של הנפקת אג"ח הקוקו של בנק דיסקונט. בגיוס נרשמו ביקושים בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל, מתוכם נענה הבנק להיקף של 700 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הריבית שנקבעה היא 3.6%, זאת לאחר ריבית מקסימאלית של 4.5% ערב המכרז. הריבית מגלמת מרווח של 2.39% מעל אג"ח ממשלתי מקביל בתנאים דומים. בשלב הציבורי שיתקיים ביום שני הקרוב מתוכנן לגייס כ-100 מיליון שקל ובסה"כ לסיים את המהלך עם גיוס של כ-800 מיליון שקל. זאת, לאחר שהבנק תכנן תחילה לגייס סכום נמוך בהיקפו, של 500 מיליון שקל. הבנק קיבל מחברות הדירוג דירוג של A+ להנפקה, בדומה לדירוג הקוקו שקיבל הבנק הבינלאומי מוקדם יותר השנה. בנק הפועלים ובנק לאומי קיבלו דירוג גבוה יותר.

החתמים בהנפקה הם דיסקונט חיתום. בקרב מי שנטלו חלק בשלב המוסדי ניתן למנות את חברות הביטוח הגדולות ואת קרנות הפנסיה. גם שחקני נוסטרו נטלו חלק בשלב המוסדי אולם בהיקף מצומצם יחסית.

אגרות קוקו הן אגרות חוב עם מנגנון של מחיקת החוב בתנאים מסוימים. למעשה, מדובר באג"ח שמכתיבה מראש תנאים להסדר חוב, בהתניות מוסימות. במקרה של ירידה לרמה של מתחת ל-5% ביחס הלימות ההון של הבנק או כאשר הלימות ההון גבוהה יותר אך יש חשש ליציבותו של הבנק - בסמכות הפיקוח על הבנקים להורות על הפעלת אותו מנגנון, שיוביל למחיקת החוב.

בשנה האחרונה מרבית הבנקים בישראל הנפיקו אגרות קוקו עם מנגנון מחיקה כאשר בנק לאומי הוא הבנק היחיד שהנפיק עם מנגון המרה למניות. אגרות הקוקו הן תוצר של לקחי המשבר הפיננסי הגלובאלי בשנת 2008 והן נועדו לתמוך בהון המשני של הבנק ולהחליף את שטרי ההון שאינם מונפקים יותר. למעשה המכשיר נועד לספוג הפסדים ולתמוך בהון של הבנק לא בצורה של הלאמה אלא בצורה של השתתפות ציבור המשקיעים בהפסדים של הבנק.

בנק הפועלים, למרות שהודיע על כוונתו לצאת למהלך שכזה ואמור היה לקיים את שלב הרוד-שואו למשקיעים, עצר את המהלך עקב אירועים פנימיים שונים בבנק, אך בתוכנית הבנק כן להשלים את מהלך גיוס אג"ח הקוקו בשנה הקרובה.
לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט, צילום: רון קדמי לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט | צילום: רון קדמי לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט, צילום: רון קדמי
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות