אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנויות הביון בארה"ב: "פוטין הורה לסייע לקמפיין של טראמפ"

סוכנויות הביון בארה"ב: "פוטין הורה לסייע לקמפיין של טראמפ"

הדו"ח החדש קובע ב"ביטחון רב" כי רוסיה פעלה על מנת לערער את האמון הציבורי בתהליך הדמוקרטי ולפגוע במוניטין של קלינטון; זאת תוך שימוש במתווכים כמו וויקיליקס כדי להדליף מיילים שהושגו על ידי פריצה למחשבי הוועידה הדמוקרטית ובכירי המפלגה

07.01.2017, 09:02 | שירות כלכליסט

דו"ח שפרסמו אתמול (ו') סוכנויות הביון האמריקאיות גורס כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא שהורה על המאמצים לסייע למועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ על ידי פגיעה בסיכוייה של יריבתו הדמוקרטית הילארי קלינטון. הנשיא הנבחר של ארה"ב דחה את הטענות לפיהן לדבר הייתה השפעה על התוצאות. הדו"ח הנוכחי מהווה המשך להערכות שפורסמו לפני כמה שבועות מטעם סוכנויות המודיעין האמריקאיות.

קראו עוד בכלכליסט

"להערכתנו, פוטין הורה על התוכנית להתערב בקמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב", נכתב בדו"ח. הטענה העיקרית בו היא שרוסיה פעלה על מנת לערער את האמון הציבורי בתהליך הדמוקרטי, לפגוע במוניטין של קלינטון, להקשות עליה לזכות ולפגוע בנשיאות שלה במקרה ובכל זאת הייתה מנצחת. עוד נכתב כי "על פי ההערכות, פוטין והממשלה הרוסית פיתחו העדפה ברורה לטראמפ. יש לנו ביטחון רב בהערכות הללו".

פוטין וטראמפ. אינטרס משותף פוטין וטראמפ. אינטרס משותף פוטין וטראמפ. אינטרס משותף

לפי הדו"ח, "כשהתברר למוסקבה שקלינטון צפויה לזכות בבחירות, ההשפעה הרוסית על הקמפיין החלה להתמקד יותר בניסיונות לערער את הנשיאות העתידית שלה. אנחנו מעריכים עוד כי פוטין והממשלה הרוסית שאפו לעלות את סיכוייו של טראמפ להיבחר על ידי פגיעה במהימנות של קלינטון והצגתה כמועמדת נחותה מולו". לפי הדו"ח, אחת הסיבות לפעולותיו של פוטין הייתה עוינות אישית שחש כלפיה של קלינטון. "פוטין קרוב לוודאי שרצה לפגוע במהימנות של קלינטון מכיוון שהוא מאשים אותה מאז 2011 בגרימת מחאות המוניות נגד המשטר שלו בשלהי אותה שנה ובתחילת 2012, ומכיוון שהוא נוטר לה טינה בשל דברים שאמרה שנתפסו בעיניו כזלזול בו".

בדו"ח הפתוח לציבור הושמטו מספר פרטים הנחשבים מסווגים, אך בכל זאת הוא נחשב לתיאור החמור ביותר מצד הממשל האמריקאי למה שהוא כינה קמפיין רוסי חסר תקדים להשפיע על הפוליטיקה האמריקאית. מאחורי הדו"ח עומדות סוכנויות ה-FBI, ה-CIA והסוכנות לביטחון לאומי (NSA). סוכנויות המודיעין האמריקאיות מאמינות שיחידת המודיעין של הצבא הרוסי, GRU, השתמשה במתווכים כמו וויקיליקס ו- DCLeaks.com כדי להדליף מיילים שהשיגו על ידי פריצה למחשבי הוועידה הדמוקרטית הלאומית (DNC) ולמחשבי בכירים במפלגה הדמוקרטית.

עם זאת, הדו"ח אינו כולל פירוט לגבי האופן שבו הרוסים העבירו את החומרים הרגישים לאתרים כמו וויקיליקס ואחרים. בכל מקרה הוא צפוי לספק תחמושת מספקת לדמוקרטים ואפילו לחלק מהרפובליקנים בקונגרס שקוראים להקשיח עמדות כלפי רוסיה, זאת בניגוד לעמדתו של טראמפ.

רוסיה הכחישה את ההאשמות האמריקאיות. מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' אמר כי לא קיבל מיילים של המפלגה הדמוקרטית מ"מדינה", אך לא פסל את האפשרות שהחומרים הגיעו אליו מצד שלישי.

קלינטון. לא מחביבותיו של פוטין, צילום: אימג קלינטון. לא מחביבותיו של פוטין | צילום: אימג'בנק, Gettyimages קלינטון. לא מחביבותיו של פוטין, צילום: אימג

הנשיא הנבחר עודכן לגבי הדו"ח בפגישה בת קרוב לשעתיים עם נציגי הסוכנויות, לאחריה מסר תגובה תוך הדגשת הלגיטימיות של הזכייה שלו. לדבריו, "בעוד שרוסיה, סין, מדינות אחרות וקבוצות חיצוניות מנסות באופן קבוע לפרוץ את תשתית הסייבר של המוסדות הממשלתיים, החברות והארגונים שלנו, כולל הוועידה הדמוקרטית הלאומית, לא הייתה לכך שום השפעה על תוצאות הבחירות, כולל העובדה שלא הייתה שום השתלטות על מכונות ההצבעה. היו ניסיונות גם לפרוץ למערכות של הוועידה הרפובליקנית הלאומית, אך היו לה הגנות חזקות נגד פריצות וההאקרים כשלו". עוד הוסיף טראמפ כי בכוונתו למנות צוות שיגיש לו בתוך 90 יום מהשבעתו ב-20 בינואר תוכנית שמטרתה "להילחם באגרסיביות ולמנוע התקפות סייבר".

טראמפ הוסיף כי "בין אם מדובר בממשלה, בארגונים או בחברות, עלינו להילחם באגרסיביות ולמנוע התקפות סייבר. אני אמנה צוות שיגיש לי תוכנית לאחר 90 יום בתפקיד. עם זאת, השיטות, הכלים והטקטיקות שבהם אנחנו משתמשים כדי להגן על אמריקה לא צריכים להוות נושא לדיון ציבורי, שרק יועיל לאותם אנשים שרוצים לפגוע בנו. בעוד שבועיים אושבע לתפקיד והביטחון וההגנה של אמריקה יעמדו בראש סדר העדיפויות שלי".

אדם שיף מהמפלגה הדמוקרטית, המכהן בוועדת המודיעין של בית הנבחרים, אמר כי טענתו של טראמפ שלהתערבות הרוסית לא הייתה השפעה על תוצאות הבחירות "לא מבוססת על הדו"ח, התדרוך (בעקבותיו) או ההיגיון הבריא". בדומה, ריצ'ארד בור הרפובליקני, המכהן כיו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, מסר כי "זהו פרק מטריד בסיפור מתמשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות