אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה רדיופונית: נורבגיה מבטלת את תדרי ה-FM צילום: שאטרסטוק

היסטוריה רדיופונית: נורבגיה מבטלת את תדרי ה-FM

המדינה הצפונית תבטל את התדרים, והתחנות יעברו לשדר על פלטפורמת רדיו דיגיטלי DAB; הסיבה למהלך: הטופוגרפיה של המדינה מצריכה תשתית יקרה במיוחד לשידור ה-FM

07.01.2017, 11:16 | רפאל קאהאן
נורבגיה היא המדינה הראשונה בעולם שצפויה לבטל את תדרי הרדיו מבוססי FM, על פי דיווח של CNN מאמש (ו'). המדינה הצפונית צפויה להתחיל בביצוע המהלך בשבוע הבא ולהשלימו עד סוף 2017. התחנות צפויות לעבור לשדר על פלטפורמת רדיו דיגיטלי DAB.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה העיקרית למעבר לשיטה הדיגיטלית היא כספית. על פי הודעת הממשלה, המבנה הגיאוגרפי הייחודי של המדינה שכולל שטח סלעי, הרים, יערות וקו חוף מצולק באלפי פיורדים, הופך את התפעול של אנטנות ה-FM לעסק יקר ביותר ביחס למדינות אחרות. על פי הערכות ממשלת נורבגיה, המהלך יחסוך לתחנות הרדיו כ-23.5 מיליון דולר בשנה - סכום אותו היא מקווה שישקיעו בתוכן. פרויקט המעבר נמצא בתכנון כבר 10 שנים ולמרות שהוא גורף, הרגולטור הממשלתי השאיר אפשרות לתחנות רדיו מקומיות וקטנות ביותר לקבל אישור להמשיך ולשדר בשיטה. בנורבגיה אין תחנות המשדרות בשיטת AM. 

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

עם זאת מבקרים טוענים שהמהלך צפוי להשאיר כ-2 מיליון מכוניות ללא יכולת קליטת רדיו - מה שלדבריהם עשוי להוות סיכון בטיחותי. תחנות הרדיו גם הזהירו שהמהלך ידרוש מרוב האוכלוסייה לרכוש ציוד רדיו חדש והדבר עשוי להשית עלויות על חלק ניכר מאזרחי המדינה.

סקר שנערך לאחרונה מצא שכשני שלישים מהאוכלוסייה מתנגדים לביטול התדרים. עם זאת סקר נוסף שנערך על ידי הרדיו הממלכתי הנורבגי מצא שכ-70% מבתי האב במדינה כבר מצוידים במקלטי רדיו דיגיטלי. מדינות נוספות מחכות בשקיקה לראות את תוצאות המעבר, ובריטניה צפויה להיות הבאה בתור אם הוא יצליח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות