אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המענקים למוכרי דירה שלישית יעלו לציבור 400־300 מיליון שקל צילום: צביקה טישלר

המענקים למוכרי דירה שלישית יעלו לציבור 400־300 מיליון שקל

התקנות לחוק מס ריבוי דירות שתוקנו בבהילות בוועדת הכספים ביום חמישי העלו את תקרת המענק ל־85 אלף שקל וקבעו כי דירות זולות שלא מחויבות במס דירה שלישית ייהנו מהטבות של עד 15 אלף שקל. ויש עוד לפחות שני חורים שנותרו ללא מענה

09.01.2017, 09:04 | עמרי מילמן

בתקנות של חוק מס ריבוי דירות שתוקנו בבהילות ביום חמישי גדל המענק שיינתן לבעלי דירות שימכרו את דירותיהם להשקעה. העלות של הצ'ופרים החדשים שהצטרפו למס על שלוש דירות מוערכות באגף התקציבים ב־400-300 מיליון שקל. המענק נועד לעודד את מי שיוטל עליו המס החדש על דירה שלישית למכור את דירתו עד אוקטובר הקרוב.

ברגע האחרון, בעקבות לחצם של יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, גדלה תקרת המענק מ־75 אלף שקל ל־85. המענק ישולם בעבור שלוש דירות לכל היותר.  

עבודות בנייה בירושלים, צילום: עמית שאבי עבודות בנייה בירושלים | צילום: עמית שאבי עבודות בנייה בירושלים, צילום: עמית שאבי

כן הוחלט בוועדת הכספים כי גם מי שלא יידרש לשלם מס על הדירות להשקעה שבבעלותו, מאחר ששוויין המצרפי נמוך מ־1.15 מיליון שקל — ייהנה ממענק אם ימכור את דירתו, אולם המענק שלו יוגבל ל־50% ממס השבח שיידרש לשלם, ועד לתקרה של 15 אלף שקל. בנוסף לכך, כדי לשמור על הזכאות למענק, על מוכר הדירה לא לרכוש דירה בארבע השנים הבאות, ולא חמש כפי שהוצהר בהתחלה.

עוד נקבע כי אם משקיע מכר דירה למשפר דיור לכאורה, הוא לא יידרש להחזיר את המענק, גם אם מי שקנה את הדירה לא מכר את דירתו הקודמת.

בעיה נוספת שנותרה ללא פתרון נוגעת לדירות המוחזקות באמצעות חברות. החוק מחייב במס את בעלי החברות, אולם המענק יינתן רק למי שמחזיק בדירה וחייב במס החדש. כלומר נוצר מצב שבעל החברה ישלם מס, אך החברה (או הוא) לא תקבל מענק.

עוד בעיה שלא ניסו להתמודד איתה ביום חמישי נוגעת לתשלום מס שבח. מי שמוכר היום דירה משלם מס שבח רק על החלק היחסי מהעלייה שחלה בערך הדירה משנת 2014 ואילך. הטבה זו הגיעה לאחר שבוטל ב־2014 הפטור ממס שבח שניתן אחת לארבע שנים. אלא שהחוק הקיים קובע כי עד סוף השנה יתאפשר למכור במודל תשלום המס הזה רק שתי דירות, ומכירת דירה שלישית תהיה כבר במס שבח מלא גם על התקופה שלפני 2014. כך שאם החוק הנוכחי בא לדחוף את המשקיעים למכור הרבה דירות, הוא לא התמודדו עם החוק שמגביל אותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות