אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר מצא מהי הדרך הטובה ביותר להתעשר צילום: שאטרסטוק

מחקר מצא מהי הדרך הטובה ביותר להתעשר

מחקר פסיכולוגי חדש גילה שהתמקדות בהתעשרות וצבירת ממון לאו דווקא מניבה תוצאות. מסתבר שכדי להיות עשירים צריך תחושת מטרה

08.01.2017, 22:47 | שירות כלכליסט

כיצד אפשר להתעשר? הפרטים הטכניים של התשובה הם אמנם מורכבים, אך התמצית הבסיסית של צבירת הון לרוב נתפסת כברורה למדי – מציבים יעד להרוויח כסף, חוסכים ומשקיעים בתבונה. במילים אחרות, מתמקדים בהתעשרות ומתאמנים בתכנון פיננסי זהיר.

אולם, לפי מחקר פסיכולוגי חדש נראה שהדרך לעושר לא פשוטה עד כדי כך. מתברר שהצורה הטובה ביותר להתעשר לא מחייבת התמקדות בפעולת ההתעשרות. אם כך, במה כן צריך להתמקד?

המחקר, שממצאיו פורסמו בבלוג של כתב העת של האגודה הבריטית לפסיכולוגיה (British Psychological Society Research Digest), גורס שבעת בניית חשבון בנק גדול, תחושת המטרה חשובה יותר מרעב להצלחה פיננסית. במחקר השתתפו מעל 7,000 משתתפים בארה"ב והוא נמשך תשע שנים. עורכי המחקר מדדו את תחושת המטרה של המשתתפים בתחילת המחקר, מדידה זו התבססה על מידת ההסכמה שלהם עם הצהרות כמו "יש אנשים שמעבירים את החיים בלי מטרה מסוימת, אבל אני לא כזה". עורכי המחקר גם עקבו אחרי שווי ההון וההכנסות של המשתתפים לאורך התקופה המדוברת. הם בדקו 9 שנים לאחר השאלון המקורי מה היו ההבדלים בין חדורי תחושת המטרה ובין המשתתפים חסרי המטרה.

החוקרים "מצאו שאותם אנשים שדיווחו על תחושת מטרה גבוהה יותר בתחילת המחקר, צברו יותר הון לאורך תקופת הזמן המדוברת, וחוו עלייה גדולה יותר בהכנסות שלהם", נכתב במחקר. "ממצא זה נותר על כנו גם לאחר שלקחנו בחשבון את ההשפעה של האישיות והסיפוק מהחיים. מבחינה סטטיסטית, עלייה בסטיית התקן ברמת המטרה בתחילת המחקר לוותה בצבירת 20,857 דולר נוספים לאורך 9 שנים".

כדי לצבור ממון צריך מטרות בחיים, שאינן צבירת הון, צילום: שאטרסטוק כדי לצבור ממון צריך מטרות בחיים, שאינן צבירת הון | צילום: שאטרסטוק כדי לצבור ממון צריך מטרות בחיים, שאינן צבירת הון, צילום: שאטרסטוק

הקשר בין רמת תחושת המטרה בחיים וצבירת ההון היה חזק במיוחד בקרב המשתתפים הצעירים יותר, והוא מצביע על כך שאימוץ מטרות קונקרטיות בחיים הוא בעל השפעה, במיוחד בתחילת מסע הקריירה של אדם.

מהממצאים עולה שאלה נוספת: איזו מין מטרה נחוצה כדי להרוויח יותר? האם מדובר רק באנשים שתחושת המטרה שלהם התמקדה בעשיית כסף או שמא אנשים ששאפו להפוך את העולם למקום טוב יותר או ליצור משפחה מאושרת קטפו את אותם פירות פיננסיים?

במקרה הזה הממצאים נהיים מעט פחות ברורים. "החוקרים לא שאלו את המשתתפים לגבי התוכן של תחושת המטרה שלהם", ציינו בכתב העת, ולכן לא ניתן היה להגיע למסקנה על סוג המטרות שסיפקו את התגמול הטוב ביותר. הממצאים כן מחזקים את הטוענים כי הצלחה נובעת ממציאת דבר שאוהבים לעשות והגשמתו, ולא מהתמקדות בהצלחה רק לשם ההצלחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות