אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-CIA: "פוטין רצה לנקום בארה"ב על חשיפת שערוריית הסמים הממריצים ברוסיה" צילום: איי פי

ה-CIA: "פוטין רצה לנקום בארה"ב על חשיפת שערוריית הסמים הממריצים ברוסיה"

דו"ח של סוכנויות המודיעין בארה"ב טוען שההתערבות של רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב נבעה בחלקה כתגובה לשערוריית הסימום באולימפיאדה. על פי הדו"ח הלא מסווג, שחובר על ידי ה-CIA, ה-FBI והסוכנות לביטחון לאומי (NSA), נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רצה לנקום במה שהוא החשיב כמאמץ אמריקאי מכוון להכתים את רוסיה באמצעות שערוריית הסמים

08.01.2017, 18:24 | שירות כלכליסט
דו"ח של סוכנויות המודיעין בארה"ב טוען שההתערבות של רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב נבעה בחלקה כתגובה לשערוריית הסימום באולימפיאדה. על פי הדו"ח הלא מסווג, שחובר על ידי ה-CIA, ה-FBI והסוכנות לביטחון לאומי (NSA), נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רצה לנקום במה שהוא החשיב כמאמץ אמריקאי מכוון להכתים את רוסיה באמצעות שערוריית הסמים.

קראו עוד בכלכליסט

פוטין. מעל אלף ספורטאים רוסיים הואשמו בהשתתפות בתכנית הסימום ביוזמת הממשלה הרוסית באולימפיאדת החורף בסוצ פוטין. מעל אלף ספורטאים רוסיים הואשמו בהשתתפות בתכנית הסימום ביוזמת הממשלה הרוסית באולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 וכן באולימפיאדות הקיץ. | צילום: איי פי פוטין. מעל אלף ספורטאים רוסיים הואשמו בהשתתפות בתכנית הסימום ביוזמת הממשלה הרוסית באולימפיאדת החורף בסוצ

מעל אלף ספורטאים רוסיים הואשמו בהשתתפות בתוכנית הסימום ביוזמת הממשלה הרוסית באולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 וכן באולימפיאדות הקיץ.

ההאשמות בנוגע להתרחשות בסוצ'י פורסמו לראשונה בניו יורק טיימס במאי כחלק מראיון שערכו בעיתון עם גרגורי רודצ'נקוב, לשעבר מנהל המעבדה הראשי במוסקבה, אך מאז זכו לגיבוי על ידי ראיות נוספות שאוגדו בדו"ח שחיבר ריצ'רד מקלרן עבור הסוכנות העולמית למחמה בסמים בספורט (WADA).

ברוסיה הודו שהיו כמה תקריות סמים, אך מכחישים שהייתה התערבות ממשלתית. במדינה מתעקשים כי ההאשמות הן חלק מהתקפה פוליטית מצד מדינות המערב. "פוטין הצביע בפומבי על הדלפת מסמכי פנמה ושערוריית הסמים באולימפיאדות כחלק ממאמץ אמריקאי להכפיש את רוסיה, ולכן ניסה להשתמש בהדלפות כדי לערער על המוניטין של ארה"ב ולהציג אותה כצבועה", נכתב בדו"ח של סוכנויות המודיעין האמריקאיות.

WADA היה בין הארגונים שקראו להשעייתה של רוסיה מאולימפיאדת ריו 2016 בשל הגילויים. אולם, הקריאה הזו נדחתה על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) , שהטיל על הפדרציות הבינלאומיות להחליט כל אחת בעניינה. התאחדויות האתלטיקה והרמת המשקולות החליטו לא לאפשר לרוסים להשתתף. כמו כן, הוועד הפראלימפי הבינלאומי כן השעה את רוסיה מהמשחקים הפראלימפיים שהתקיימו בספטמבר.

הדו"ח האמריקאי מסכם כי פוטין "הורה על ההתערבות בבחירות לנשיאות", שכללה פריצה למחשבים הקשורים למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, שהובסה בסופו של דבר על ידי דונלד טראמפ. הנשיא הנבחר הטיל ספק במסקנות סוכנויות המודיעין וקרא להפחית את העוינות כלפי רוסיה. אולם, הדו"ח גורס כי רוסיה עומדת גם מאחורי הפריצות למחשבי WADA וארגונים אחרים נגד סמים. "מאז אולימפיאדת 2016 הפכה WADA ליעד בולט, כולל פריצות שלהערכתנו החלו בסוכנות המודיעין הרוסית GRU ושהיו מעורבות בה גניבת מידע על ספורטאים אמריקאים", נכתב עוד בדו"ח.

הפריצות חשפו את הזהות של עשרות ספורטאים שקיבלו פטור משימוש בתרופות (TUE) שאפשר להם לקחת תרופות המכילות חומרים שאחרת אסורים. המסמכים ההלו דלפו על ידי קבוצה שמכנה עצמה "פנסי ברס".

המידע היה קשור לכוכבים כמו אגדת הטניס סרינה וויליאמס, זוכת 4 מדליות הזהב בהתעמלות קרקע סימון ביילס ושני רוכבי אופניים בריטים שזכו בטור דה פרנס, סר בראדלי וויגינס וכריס פרום. עם זאת, המידע לא מצביע על כך שהספורטאים לא פעלו כשורה.

ארגון פנסי ברס אוזכר בדו"ח נוסף, שחובר במשותף על ידי המחלקה לביטחון פנים (DHS) וה-FBI ופורסם בחודש שכבר. פנסי ברס מוגדר בדו"ח זה כאחד השמות ל"שירותי הצבא והמודיעין האזרחי הרוסים".

אולם, רוסיה הכחישה כל מעורבות בפריצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות