אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיסין מכנס אסיפה לאישור הסדר באורבנקורפ: "החזר של 50% מהחוב במהלך 2017" צילום: ענר גרין

גיסין מכנס אסיפה לאישור הסדר באורבנקורפ: "החזר של 50% מהחוב במהלך 2017"

נאמן החברה פרסם מתווה ראשוני להסדר חוב הכולל את מכירת ארבעת הנכסים המגבים של החברה; על פי הערכות בשוק, שיעור ההחזר עבור המחזיקים הישראלים יעמוד על 80%-100%

08.01.2017, 17:02 | אורן פרוינד

שנה מאז הקריסה של חברת אורבנקורפ הקנדית מחזיקי האג"ח הישראלים שוב יתכנסו בכדי לספור את הכסף שאין. נאמן החברה מטעם המחזיקים הישראלים, עורך הדין גיא גיסין, פרסם היום (א') מתווה ראשוני להסדר חוב ועל כוונה לגייס אסיפת נושים במהלך הרבעון הראשון של 2017.

קראו עוד בכלכליסט

גיסין לא ציין את הסכום הסופי שהוא מעריך כי יצליח להחזיר למחזיקי האג"ח ואת התאריך המדויק לאסיפה אלא הסתפק באמירה שהצעה מפורטת תתקבל ובסמנוך אליו תכונס אסיפה. מה שכן אומר גיסין, נכון להיום, הוא שבוודאות מחצית מהחוב יוחזר במחצית הראשונה של 2017.

אלן ססקין בעלי חברת אורבנקורפ, צילום: ענר גרין אלן ססקין בעלי חברת אורבנקורפ | צילום: ענר גרין אלן ססקין בעלי חברת אורבנקורפ, צילום: ענר גרין

ככל הנראה, ההצעה המפורטת תפורסם בחודש פברואר ואסיפת הנושים תכונס בסמוך. על פי הערכות בשוק שיעור ההחזר עבור המחזיקים הישראלים יעמוד על 80%-100%. אורבנקורפ גייסה בישראל בינואר 2016 אג"ח בהיקף של 180 מיליון שקל וארבעה חודשים לאחר מכן קרסה והגיעה לחדלות פירעון.

החוב שלה כלפי המחזיקים עומד על 195 מיליון שקל בתוספת ריבית והצמדה, כאשר 8 מיליון שקל מוחזקים בחשבון נאמנות לטובת המחזיקים. במתווה הבסיסי שפורסם מפרט גיסין את המצב של כל נכסי החברה והניסיונות למכור אותם.

ההסדר מתבסס בעיקרו על מכירה של ארבעת הנכסים המגבים של החברה (נכסים שמיועדים להחזר האג"ח). מדובר בארבע עתודות קרקע בטורונטו (Patricia Mallow, Lawrence ו־Caledonia) שנמכרו על ידי הנאמן הקנדי בסכום של 76.5 מיליון דולר קנדי. אלא שעל הנכסים האלו קיימת משכנתא וחובות לצדדים שלישיים כך שגיסין עדיין לא יודע לתת מספר מדויק כמה מהסכום הזה יוחזר למחזיקי האג"ח אלא רק ציין שמדובר ב"סכומים מהותיים". מה שחדש במתווה הבסיסי שפורסם הוא מכירת קרקע בסנט קליר שנמכרה. הסכום נטו שיועבר למחזיקים מהמכירה הזו הוא 1.4-1.8 מיליון דולר קנדי.

ביחס לנכסים הגיאותרמיים של החברה, שהם מתקני חימום וקירור שהותקנו בבנייני מגורים שזכאים לתקבולים, גיסין כתב כי הניסיונות למכור אותם בשוק לימדו כי השווי לפיו הם היו רשומים בספרי החברה (44 מיליו דולר קנדי) הוא לא ריאלי. בשלב זה גיסין לא יכל להעריך כמה כסף יוכל למכור את הנכסים האלו.

ביחס לשאר הנכסים, ובכלל זה פרויקט הדירות DOWNSVIEW ו-KINGSCLUB ופרויקטים של דיור נוספים, גיסין עדכן כי עדיין לא בוצעה מכירה וכי עדיין מוקדם להעריך את כמות הכסף שתוזרם למחזיקים.

עו"ד גיא גיסין, צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין | צילום: אוראל כהן עו"ד גיא גיסין, צילום: אוראל כהן

עדכון נוסף נגע לחקירות שמנהל גיסין ביחס למשפחת בעלי החברה ססקין. החקירות האלו נוגעות לא רק לבעלי החברה אלן ססקין עצמו אלא גם לאח שלו טד ססקין שמאז קריסת החברה מנהל עבורו את העסקים. חלק מהנכסים רשומים על בני משפחתו של ססקין וגיסין החל בהליכים משפטיים גם נגדם.

אחד המוסדיים שמחזיק באג"ח של אורבנקורפ אמר לכלכליסט היום "הרירקוברי הממוצע על החוב בעולם הוא 30 סנט על הדולר. במקרה של אורנבקורפ אנחנו נקבל הרבה יותר מזה. בטבע לעומת זאת אנשים הפסידו הרבה יותר כסף לצורך ההשוואה בימים האחרונים. פה מדובר בחברה עם בעל הון נוכל שביצע מעשים קשים ולאור הנסיבות האלו אני חושב שהחזר של 80% ואולי יותר על החוב הוא ראוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות