אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יקנעם ומשרד השיכון רבים, הדיירים מחכים צילום: גיל נחושתן

בלעדי לכלכליסט

יקנעם ומשרד השיכון רבים, הדיירים מחכים

משרד השיכון לא מוכן להשלים את עבודות הפיתוח בשכונת שער הגיא לפני שתיבנה במלואה. ראש העיר לא סומך על המשרד ולא מאשר לאכלס לפני שהפיתוח יסתיים

09.01.2017, 08:48 | דותן לוי

אכלוסן של 400 דירות ביקנעם עילית, מתוכן 175 דירות בתוכנית מחיר למשתכן, מתעכב כבר שלושה שבועות בשל חילוקי דעות בין משרד הבינוי והשיכון לעיריית יקנעם עילית, שאינם מצליחים להגיע להסכמות לגבי פיתוח השכונה.

הדירות נבנו על ידי היזמים חברת שתית, משה חדיף וחברת שיכון ובינוי בשכונת שער הגיא שבה נבנות 2,000 דירות, מתוכן 600 בתוכנית מחיר למשתכן בגרסתו הקודמת, לפני תקופת משה כחלון - דירות מוזלות המיועדות לחסרי דירה. עד כה אוכלסו בשכונה כ־200 דירות ולאחרונה הושלמה בנייתן של 400 דירות נוספות - אלא שהן ממתינות ריקות והדיירים לא יכולים להיכנס אליהן.

שכונת שער הגיא ביקנעם עילית, צילום: גיל נחושתן שכונת שער הגיא ביקנעם עילית | צילום: גיל נחושתן שכונת שער הגיא ביקנעם עילית, צילום: גיל נחושתן

עיריית יקנעם עילית אינה מוכנה לתת היתר אכלוס בשל משבר אמון עם משרד הבינוי, שהתחייב לבצע את עבודות הפיתוח בשכונה. לעת עתה, המשרד מבצע פיתוח חלקי בלבד והוא מוכן להשלים אותו רק לאחר שתסתיים בניית השכונה כולה, בטענה שהמשך הבנייה למגורים יפגע בתשתית שתיבנה.

אלא שהעירייה אינה סומכת על כך, והיא הציבה את השלמת עבודות הפיתוח כתנאי למתן אישור אכלוס לדירות. היא מוכנה לאשר את האכלוס כבר עכשיו רק אם המשרד יתחייב בכתב שאם לא יעמוד בהתחייבותו לפיתוח השכונה, הוא יממן את העבודות שתבצע העירייה.

לדברי בעלי חברת שתית, שלום שטרית, החברה זכתה בקרקע לפני שנתיים והדירות נמכרו במחיר של כ־680 אלף שקל לדירת 3 חדרים וכ־780 אלף שקל לדירת 4 חדרים. "הבטחנו לרוכשים שהפרויקט יתאכלס לפני סוף 2016 ועמדנו ביעד שהצבנו לעצמנו. הדירות מוכנות עם אישורי אכלוס מלבד טופס 4, אבל ראש העיר מסרב לחתום עד שיושלם פיתוח התשתיות כמו כבישים וגני משחקים. כל הדיירים על מזוודות, אנחנו כל היום מקבלים טלפונים מדיירים שאין להם איפה לגור. אלו זוגות צעירים ומשפרי דיור שמכרו את הדירות".

ראש העיר יקנעם עילית, סימון אלפסי, אישר שהוא מסרב לחתום על טופס האכלוס על אף שהדירות מוכנות. "מכיוון שיש לנו ניסיון קודם — אנחנו רוצים שלתושבים החדשים יהיו תשתיות מושלמות. ביקשנו להמתין עד שמשרד השיכון יסיים את עבודות הפיתוח בצורה נורמלית. המשרד לוחץ לתת את טופס האכלוס, הדיירים רוצים להיכנס והקבלן רוצה להעביר את הדירות, אבל אני רוצה לפחות את המינימום של התשתיות כדי שיוכלו לפחות לנסוע ולחנות. בשבועיים האחרונים הם עובדים ומנסים לסיים את העבודות ואני מאמין שזה יסתדר בהקדם". הוא הוסיף כי מניסיונו מה שלא נעשה לפני האכלוס, מתעכב לזמן רב.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "ביצענו את עבודות התשתית הציבורית שיאפשרו אכלוס תקין, כולל מדרכות, תאורה וכבישי גישה. במקביל לסיום בניית המגורים ומבני הציבור בשכונה על ידי הגורמים האחראים לכך, יוכל המשרד להשלים את המדרכות ושאר תשתיות הקבע. נדגיש כי משרד הבינוי והשיכון יעמוד בהתחייבויותיו לתשתיות קבע בשכונה כפי שעמד בהן גם בעבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ת"א
בושה. פשוט בושה שזה המצב... למה מחזיקים דירות ריקות סתם... למי זה נותן משהו...? חלמאות לשמה... אין ספק שצריך לתבוע פה בראש ובראשונה את העירייה (שמונעת טופס 4 ודופקת את התושבים העתידיים שלה). אח"כ את משרד הבינוי, שבגללו העניינים תקועים כרגע. ובסופו של דבר גם את החברות הפרטיות שלא דואגות/דאגו לפתרון בצורה משפטית.. #חלמאות_לשמה...
גל  |  09.01.17
1.
כחלון וגלנט חסרי יכול
אריק שרון זל" אם היה חי בינינו בתוך יומיים היה פותר את הבעיה, כשר הבינוי והשיכון,תוך שנתיים דאג להקים שלושה רבעים חדשים באשדוד לרבבות עולים חדשים אשר הגיעו מחבר העמים לשעבר. היום כחלון רצה אוצר, קיבל,רצה מנהל מקרקעי ישראל קיבל,חבר בקואליציה, כחלון וגלנט פקה פקה.
אחד העם  |  09.01.17