אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בסך הכל החלפתי עבודה" צילום: אי פי איי

"בסך הכל החלפתי עבודה"

בעונת הפורמולה 1 האחרונה ניקו רוזברג הותיר את כולם מאחור. ואז, דווקא אחרי עונת השיא, החליט לפתע להותיר את הקבוצה שעזר לבנות מאחור וגם לוותר על 25 מיליון דולר. למה? בשביל הצ'אנס לחיות לראשונה בחייו חיים נורמליים

09.01.2017, 09:31 | תמי גורלי

אפילו אביו של ניקו רוזברג, לא ידע שאלוף הפורמולה 1 הטרי לשנת 2016 עומד לשנות את התוכניות. קקה רוזברג, אלוף עולם במרוצי הפורמולה 1 בעצמו, והיחיד שזכה לראות את דור ההמשך מגיע לאותו ההישג, שבר צום תקשורתי בן שש שנים בחגיגות האליפות של בנו. כמה דקות אחרי שחיבק את הבן ושתה קצת שמפנייה סיפר איזו עצה נתן לו כשזה התחיל להתחרות: "קודם תנצח את המרוץ הראשון שלך (סין 2012) אז תנצח את המרוץ הראשון שלך במונקו (2013) ואח"כ תקח את תואר האליפות הראשון שלך. עכשיו הוא יכול למחוק את זה מהרשימה. וכמו שקרה לי ולאלופים אחרים, הוא יהיה מאושר יותר. וכשאתה מאושר, אתה טוב יותר. בעונת 2017 הוא יהיה אפילו טוב יותר מאשר בעונה הזו."

רוזברג האב למד על הפרישה ממסרון ששלח בנו לאם המשפחה, סינה. כמה דקות לפני שרוזברג יצא בהכרזה המפתיעה באינסטגרם על פרישתו. חמישה ימים בלבד אחרי שלקח את התואר, הוא שלח הודעה לאמו בה עדכן שהחליט לפרוש, וביקש שתיידע את אביו. מאוחר יותר הסביר שחשש ששיחה עם רוזברג האב תשפיע עליו לשנות את החלטתו, החלטה שמתבשלת אצלו כבר מהמרוץ ה־17 של העונה בסוזוקה, שביפן שהתקיים בתחילת אוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

ניקו רוזברג ומכוניתו במרוץ האחרון. כשעבר את קו הסיום בפעם האחרונה כבר ידע מה בכוונתו לעשות, ורק קיווה שיהיה לו את האומץ ליישם את ההחלטה, צילום: איי פי ניקו רוזברג ומכוניתו במרוץ האחרון. כשעבר את קו הסיום בפעם האחרונה כבר ידע מה בכוונתו לעשות, ורק קיווה שיהיה לו את האומץ ליישם את ההחלטה | צילום: איי פי ניקו רוזברג ומכוניתו במרוץ האחרון. כשעבר את קו הסיום בפעם האחרונה כבר ידע מה בכוונתו לעשות, ורק קיווה שיהיה לו את האומץ ליישם את ההחלטה, צילום: איי פי

רודף מגיל 3

כמעט לאורך כל הקריירה המקצועית שלו, רדף רוזברג אחרי בן קבוצתו, לואיס המילטון. החל ממרוצי הקארטינג כשהיו שניהם בני שלוש עשרה ועד לקריירה בפורמולה 1. אמנם הגרמני זכה להשתלב באליפות העולם עונה אחת לפני הבריטי, אך המילטון רשם את הנצחון הראשון, כבר בעונת הבכורה כשלרוזברג הגיע להישג זה רק בעונה השישית שלו. חבר הילדות של רוזברג גם הוביל במספר התארים עולמיים, שניים מתוכם בעונות ה־15 וה־16 עם אותה המכונית בקבוצת מרצדס, קבוצה שרוזברג עזר בבנייה שלה מעונת 2010.

ניקו ידע שעונת 2016 עשויה להיות השנה שלו. הוא היה בסימן עלייה והשתפרות מאז עונת 2012, צובר יותר ויותר ניצחונות עם כל עונה שחלפה. בשתי העונות האחרונות סיים במקום השני, שני להמילטון שלקח את האליפות. את עונת 2016 התחיל מצויין בעוד בן קבוצתו סבל מבעיות טכניות וטעויות, חלקן ביש מזל, חלקן לדבריו בגלל שיבוץ מחדש של חברי הצוותים של נהגי קבוצת מרצדס בניגוד לרצונו של אלוף העולם המכהן. לראשונה מאז הצטרף לאליפות העולם, בעונה ה־11 שלו, היה הגרמני לנרדף ולא לרודף כפי שהתרגל להיות. "המחשבה הזו לא עברה לי בראש לפני סוזוקה, במהלך המרוץ בסוזוקה עשיתי את החיבור בין חלום הילדות שלי ולכך שהוא באמת עשוי להתגשם הפעם. חשבתי על כל מה שעברתי בחיים, כל כך הרבה עליות ומורדות וכשהבנתי שזה באמת יכול לקרות ושאני עוד עלול לאבד את האליפות, התחלתי לחשוב על הפרישה ברצינות."

מעט אנשים ידעו על מה שעובר על המוביל בטבלה, ביניהם אשתו ויויאן והאמרגן שלו ג'ורג' ניולטה. רוזברג ידע שפרישה תגיע רק עם תואר האליפות ותחת הלחץ הזה ניהל את אסטרטגיית המרוץ האחרון שלו. כשעבר את קו הסיום בפעם האחרונה כבר ידע מה בכוונתו לעשות, ורק קיווה שיהיה לו את האומץ ליישם את ההחלטה.

לואיס המילטון. חבר ויריב של רוזברג, צילום: Hoch Zwei לואיס המילטון. חבר ויריב של רוזברג | צילום: Hoch Zwei לואיס המילטון. חבר ויריב של רוזברג, צילום: Hoch Zwei

"זה בסדר גמור"

גם כריסטיאן "טוטו" וולף, מי שעומד בראש ענף הספורט המוטורי של מרצדס בנץ ומנכ"ל קבוצת מרצדס פטרונס לא ידע על תוכניתו של רוזברג. החוזה הכפול לעונות 2017/8 נחתם כבר ביולי. אך וולף אינו כועס ואינו שומר טינה. "אתה צריך להבין מה מניע אותך ומה חשוב לך בחיים ואם לקחת אליפות אחת זה מה שאתה צריך לעשות בשביל עצמך זה בסדר גמור". גם לוולף חשש רוזברג לספר פנים אל פנים על החלטת הפרישה ורק אחרי טיסת לילה משותפת שאותה העבירו בשיחה אישית אמוציונאלית, בה ריכך רוזברג את הבוס שלו, הוא סיפר לו על ההחלטה בשיחה טלפונית. "דיברנו על החיים, על משפחה, על האיזון בין משפחה ועבודה וכל מה שהוא עשה ועבר בכדי לזכות באליפות העולם אבל הרגשתי שהוא מסתיר משהו", מספר וולף. "בנחיתה בפרנקפורט המשכנו ליעדים אחרים, שתי דקות אחר כך הטלפון שלי צלצל. הוא היה מאד ברור וחד בנוגע להחלטה וזה הניקו שאני מכיר. כשהוא לוקח החלטה זה שחור ולבן. כשהוא סוף סוף סימן וי ברובריקה של אליפות העולם, זה היה לו ברור. יכולתי לשמוע בקולו שהוקל לו לומר לי את זה ושהוא יכול לפתוח מאותו הרגע דף חדש."

ודף חדש זה בדיוק מה שניקו רוזברג רוצה לפתוח. הכל ברור לו עכשיו. די לו במה שהשיג עד כה. הוא גם יודע שהסבירות שיעפיל על השגיו של בן קבוצתו קלושה, ופחות מכך סבירה האפשרות שיעפיל על הישגיו של מי שהוא מעריץ, מייקל שומאכר. "עבורי זה היה מאד ברור מההתחלה, כבר בגיל שש כשנהגתי במכוניות הקארטינג ידעתי שהמטרה שלי היא להיות אלוף עולם, פעם אחת, לא חמש או שש פעמים, רק פעם אחת. בשביל זה עבדתי כל כך קשה כל השנים ועכשיו השגתי את זה וזה פשוט נראה לי נכון, אני הולך בעקבות הלב שלי".

הלב של ניקו רוזברג נמצא עם המשפחה. הוא רוצה לראות את בתו אליה בת השנה וחצי גדלה. לדבריו "התקופה הזו לא תחזור לעולם". כשהוא נולד, אביו כבר פרש מהמירוצים וניקו בילה שעות רבות בחברתו, בביתם במונקו. אף שגדל בתנאי מחייה ההולמים את בנו של אלוף עולם, בניגוד לרבים מחבריו לספורט, ניקו רוזברג מעולם לא התחבר לחיי הזוהר והמותרות. אין לו מטוס פרטי כמו לאחרים והוא בכלל תכנן ללמוד ארודינמיקה במכללת אימפריאל בלונדון. את ויואן, אשתו, הכיר בנעוריו דרך חברים של הוריו ויחד עימה הוא מגדל ירקות בגינה ומשקיע את רוב כספו בנדל"ן כשהיא אחראית על עיצוב הנכסים שרכשו. בשנתיים האחרונות ניקו הטיל את כל האחריות על גידול בתו וטיפול בכל נדבך בחייהם על אשתו, בכדי שיוכל להתרכז במסלול ועכשיו הוא רוצה להיות בבית. לא עוד שלוש מאות ימים בשנה במסע מסביב לעולם, לא עוד שעות של אימוני כושר ולא עוד דיאטה קפדנית כי כל גרם משפיע על התוצאות. זה לא הספורט עצמו או היריבות עם המילטון שדחפו אותו החוצה, זה לא שהוא מיצה את התחרות או שהוא לא יתגעגע. הוא יודע שיחסרו לו המכונית, ההתרגשות, התחרותיות, האדרנלין ותחושת הניצחון, אך ההקרבה שלו ושל משפחתו גדולה מדי.

ניקו רוזברג עם הגביע. "כשהוא לוקח החלטה זה שחור ולבן" , צילום: אי פי איי ניקו רוזברג עם הגביע. "כשהוא לוקח החלטה זה שחור ולבן" | צילום: אי פי איי ניקו רוזברג עם הגביע. "כשהוא לוקח החלטה זה שחור ולבן" , צילום: אי פי איי

ג'נטלמן ונייס גאי

רוזברג מתואר ע"י מי שעובדים עימו כג'נטלמן אמיתי, אינטיליגנט, איש צוות, עובד קשה ונייס גאי. את חברי הקבוצה והעובדים במפעל (מעל ל־1000 עובדים) הוא מתאר כ"האלופים הנחבאים" והוא מרגיש מחוייב אל מי שהוא מחשיב כמשפחתו על המסלול. הוא יודע שכשהתשוקה לא שם, התוצאות לא יגיעו ואולי עדיף שאת התקציב שלהם (כ־470 מיליון דולר לעונה) יוציאו על מישהו אחר.

גם את הסברה שחשש מהעיסוק באחד מענפי הספורט המסוכנים בעולם, הכחיש רוזברג "תמיד מתגנבת איזושהי מחשבה על הבטחון האישי, זה תמיד אי שם בראש אך זה לא השפיע על ההחלטה שלי. אני מודה לרוב האוהדים שמבינים את הבחירה שלי לפרוש, ברור שיש את מי שמעביר עלי ביקורת וטוענים שאני פורש מפחד להפסיד ללואיס, או השינויים הטכניים הצפויים, אולי פשוט נוקיר את שלוש העונות הנפלאות שהיו לנו? הכי יפה לפרוש כשאף אחד, גם לא לואיס, יוכלו לנצח אותי שוב. חוץ מזה, אני כמו כל בן אדם, בסה"כ מחליף עבודה, אז איך אפשר להעביר עלי ביקורת?".

ומה עם חוזה של 25 מיליון דולר לפחות? "היה לי חוזה מוזהב להמשיך עם מרצדס, אבל לכסף לא היתה השפעה על ההחלטה שלי. אני יודע שאני בעמדה מיוחסת ותודות לעיסוק שלי, הצלחתי לצבור הרבה כסף עד היום. אני מודע לסכום הכסף שהוסכם עליו בחוזה שלי, אבל גם הסכום הזה לא היה עושה אותי שמח או מרוצה יותר בחיי".

רוזברג עוד לא יודע מה הוא יעשה כשהחורף יגיע לסופו ועונת 2017 תפתח, הוא לא פוסל אופציה לחזור לפורמולה 1 כחלק מקבוצת מרצדס. שמועות כבר רצות שהעתיד שלו בניהול שם או בקבוצה מתחרה. הוא גם לא פוסל קריירה כשחקן קולנוע בזכות הניסיון שלו ככוכב אקשן בפרסומות בשנים האחרונות. הצעות כבר הגיעו אליו מערוצי טלויזיה שונים המשדרים את האליפות. כרגע הוא מבטיח רק דבר אחד "אני אהיה אוהד, אני אצפה ואעקוב ואולי אפילו אעודד את המילטון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות