אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר קנסה ב-2 מיליון שקל את חברת הקבלן אבידר לאחר שפגעה בפנסיה של עובדיה צילום: צביקה טישלר

נחשף בכלכליסט

סלינגר קנסה ב-2 מיליון שקל את חברת הקבלן אבידר לאחר שפגעה בפנסיה של עובדיה

לפני כשנתיים גילו לפתע 3,400 עובדי חברת הניקיון והשמירה אבידר, כי ביום אחד העבירו אותם לקרן הפנסיה של איילון; הם שילמו יותר דמי ניהול והכיסוי הביטוחי שלהם נפגע; אבידר: נערער

09.01.2017, 16:26 | מיקי פלד

חברת הניקיון והשמירה אבידר תשלם עיצום כספי של 2 מיליון שקל בעקבות פגיעה בפנסיה של עובדיה והעברת הכספים לקרן אחרת ללא ידיעתם, כך הודיעה היום (ב') דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון. במידה שתשיב אלדר את הכסף לקרנות המקוריות, יפחת הקנס ל-1.4 מיליון שקל.

חשיפת כלכליסט הקלות שבה ניתן לפגוע לכם בזכויות הפנסיה ביום בהיר אחד חברת הקבלן אבידר העבירה את 3,400 עובדיה לקרן פנסיה חדשה מבלי לשאול אותם ותוך פגיעה בזכויות שצברו. העובדים פנו למלשינון של האוצר, שקבע כי יש להשיב את המצב לקדמותו מיקי פלד, 12 תגובותלכתבה המלאה

על הפגיעה בעובדים פורסם לראשונה ב"כלכליסט" באוקטובר 2015, אז תואר איך כמעט בבת אחת כל 3,400 עובדי אבידר הועברו לקרן הפנסיה של איילון וקרן ההשתלמות של הפניקס על ידי סוכנות הביטוח דורות, לגביה בדיקת האוצר עדיין נמשכת. סלינגר לא מצאה עדויות שאבידר נהנתה בצורה כלשהי מהמעבר, כמו לדוגמה קבלת דמי תיווך מהקרנות.

עתה, הבדיקה של אגף שוק ההון קבעה כי אבידר העבירה את כספי הפנסיה של עובדיה לגופים עסקיים איתם היא התקשרה ללא ידיעת העובדים וקבלת הסכמתם. מתוך אלו, 2,500 עובדים שילמו דמי ניהול גבוהים יותר בחסכונות החדשים שלהם, נגבו מהם עלויות ביטוח מיותרות וכפולות והיקף הכיסוי הביטוחי שלהם נפגע.

המעבר של העובדים לקרנות החדשות נעשה במפתיע, במכתב אחד שנשלח אל העובדים באפריל 2015 ובו התבשרו שסוכנות ביטוח אחרת תהיה מעכשיו אחראית על תפעול כספי הפנסיה וההשתלמות שלהם, דורות א.ק.ג. בבעלות אריה קלמנזון. באותו מכתב נאמר לעובדים גם כי הוחלט להעביר את כל העובדים לקרנות החדשות.

לטענת רבים מהעובדים המכתב בכל לא הגיע לידיהם והם גילו את המעבר רק בדיעבד, כאשר הסתכלו על תלוש או פנו לחשבות של אבידר כמה חודשים לאחר כדי לשאול על אפשרות של הורדת דמי ניהול בקרן הפנסיה. אחרים גילו זאת רק כאשר החלו לקבל מכתב מקרנות הפנסיה שלהם באזור אוגוסט בו נאמר להם שהוספקו ההפקדות עבורם.

מעבר לפגיעה הכספית, במקרים רבים העובדים ממש איבדו כיסוי ביטוחי שצברו עם הזמן בקרנות הישנות למקרה של מוות או נכות. בקרן חדשה אמנם יש גם כיסוי שכזה, אבל העלות שלו למבוטח היא לרוב גבוהה יותר משום שההצטרפות נעשתה בגיל מאוחר יותר, מה גם שעובדים שסובלים ממחלה או ממום צריכים לחכות 5 שנים עד שיהיו מכוסים.

סלינגר אמרה כי "רשות שוק ההון פועלת לשמירת זכויותיהם הפנסיוניות של העובדים, ומגנה על המבקשים להצטרף לקרנות הפנסיה המתאימות להם. כפי שמעסיק לא קובע לעובדיו היכן ינוהל חשבון הבנק, עליו לאפשר להם לבחור את הגוף שינהל את כספי הפנסיה שלהם. אנו נמשיך ונבצע ביקורות עומק במטרה לוודא כי מעסיקים מאפשרים את חופש הבחירה לעובדיהם".

אלי אבידר, הבעלים של החברה, אמר ל"כלכליסט" כי הוא מתכנן להגיש ערעור על ההחלטה. לדבריו "כל העברת הכספים מקופה לקופה נעשתה על ידי איילון וסוכנות דורות והם מודים בזה. אבידר לא נהנתה בשום צורה מכך והם צריכים לתת את הדין והחשבון למשרד האוצר". 

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון | צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, צילום: צביקה טישלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מי הפריע לכל עובד להישאר בקרן שלו??
לא ברור פתאום הם יודעים שהייתה להם קרן אחרת? אם ידעו היום ידעו גם אז ואף אחד לא הכריח אותם לעבור , עובד תמיד יכול לבחור באיזה קרן יפקיד המעסיק, זה שלא התנגדו אז מהווה הסכמה למהלך הגם שמודים כי קיבלו מכתב על כך. יש כאן איזה יד מכוונת שמנסה לגזור קופון על ההליך. לדעתי אפשר להדוף את הקנס הזה בקלות. סלינגר מחפשת כמו תמיד כותרות!!
מישהו  |  10.01.17
לכל התגובות