אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרויקט כלכליסט

עשור למהפכת הסמארטפון: כיצד השתנה העולם מאז היום שבו האינטרנט נכנס לכיס הקטן

עלייתן של כלכלות ותעשיות חדשות, השינוי שעברה החברה האנושית, הזינוק הסיני ומכשירי העתיד והפיתוח שיניע את המהפכה הבאה. 10 שנים לאחר הצגת האייפון הראשון קשה לדמיין את החיים ללא סמארטפון אישי. פרויקט מיוחד

10.01.2017, 10:44 | עומר כביר
 , איור: יונתן וקסמן איור: יונתן וקסמן  , איור: יונתן וקסמן

לכתבות האחרות בפרויקט:

החיים אחרי מפץ המובייל הגדול: עולם של כלכלה חדשה

הסם של הסמארטפון: הטאץ' שגרם לשינוי הפעילות המוחית

איך משתלטת סין על ייצור הסמארטפונים

עדכון תוכנה: ביקשנו ממעצבים צעירים פרשנות מעודכנת לסמלי האפליקציות המרכזיות

דרוש מנוע צמיחה חדש: מחפשים את המהפכה הבאה 

תראו מי מדבר עכשיו: לאן הסמארטפונים יתפתחו? 

"זה יום שחיכיתי לו במשך שנתיים וחצי", פתח ג’ובס, והקהל הגיב במחיאות כפיים מהוססות. "פעם בכמה זמן מגיע מוצר מהפכני שמשנה את הכול. היום אנחנו מציגים שלושה: אייפוד עם מסך מגע רחב (הקהל מריע); טלפון נייד מהפכני (הדציבלים של התשואות מזנקים); ומכשיר תקשורת אינטרנט פורץ דרך". הקהל, שכבר מבין לאן ג'ובס חותר, צוחק ומריע בתלהבות. "אלו לא שלושה מכשירים נפרדים, זה מכשיר אחד", מכריז ג'ובס, "ואנחנו קוראים לו אייפון. היום, אפל ממציאה מחדש את הטלפון". ג'ובס נודע בסופרלטיבים המוגזמים שלו, אך במקרה הזה נראה שאפילו הוא פספס בהערכתו עד כמה דרמטית תהיה המהפכה שהצית, תשנה מדינות ותעשיות ותיצור גלי הדף שישנו את חיי היומיום שלנו בדרכים שאנחנו עדיין מנסים לפענח.

האייפון לא היה הסמארטפון הראשון. קדמו לו מכשירים של יצרניות אחרות שהתיימרו להציע יכולות דומות. אך הוא היה זה שהתווה את עקרונות היסוד שהפכו לסטנדרט אצל כל המתחרים: מסך מגע גדול, ויתור על מקלדת פיזית וחוויית שימוש מבוססת אפליקציות. האייפון היה המכשיר שהוציא את הקטגוריה מגטו העולם העסקי לקהל הרחב והפך את הסמארטפון למהפכה הטכנולוגית הגדולה ביותר של הדור הנוכחי.

בחרנו למקד את הפרויקט בסמארטפון עצמו כי המהפכה שהצית גדולה הרבה יותר ממנו. היא יצרה תעשיות חדשות יש מאין, שימשה פלטפורמה לצמיחה של כמה מהסטארט-אפים בעלי הערכת השווי הגדולה בעולם, הזניקה חברות מנומנמות לחזית החדשנות וחיסלה עד היסוד חברות אחרותהתשתית שהניח האייפון היוותה את הבסיס לאנדרואיד של גוגל, להצלחתה המחודשת של סמסונג, לעליילתן של יצרניות סיניות בינלאומיות וכמובן לחברות שלא היו יכולות להתקיים לפני עשור כמו אובר, וואסטאפ או ווייז.

מנכ"ל אפל סטיב ג מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס מציג את האייפון הראשון ב־9 בינואר 2017. הפעם הסופרלטיבים היו מוצדקים מנכ"ל אפל סטיב ג

למשתמשים המכשירים העניקו לפתע גישה למידע במרחק תנועת אצבע, קירבה לבני משפחה וחברים וחיבור תמידי לפלטפורמות שיתוף חוויות. אבל לחיבור המתמיד היה מחיר: פגיעה בריכוז, התמכרות לגירויים דיגיטליים, ומעקב וניטור הולכים ומתרחבים של חיי המשתמשים. וגם אם הכוח המהפנט של הסמארטפונים על ילדים גלוי לכל, ההשלכות המלאות שלהם על אלה שנולדו בעשור האחרון עדיין אינן ברורות. איך ייראה הדור שמתבגר לתוך המהפכה? התסריט המבהל הוא של אנשים מנותקים ואנטי־חברתיים, שמבלים את חייהם במכשירים דיגיטליים. אבל ייתכן שנגלה שמהפכת הסמארטפון יצרה דור בעל מודעות ותחכום טכנולוגיים מורכבים, שחבריו מתקשרים ביניהם בדרכים שנראות להוריהם כקרות ומנותקות, אך עבורם הן חיות ומלאות משמעות.

זו רק שאלה אחת מרבות שילוו את האנושות בעשור השני של עידן הסמארטפון, בעודה תרה אחר הפיתוח שיהווה את הזרז למהפכה הטכנולוגית הבאה. את השינויים העצומים שיצאו לדרך ב־9 בינואר 2007, מכל מקום, כבר אי אפשר לעצור. אפשר רק לנסות להבין אותם ולהפיק מהם לקחים לקראת ההתמודדות עם האבולוציה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אפל לא המציאו את הטכנולוגיה, הם פשוט דחפו דברים
הטכנולוגיות היו חצי אפויות לפני אפל, מסכי הטאץ' היו איטיים ולא אמינים. סטיב ג'ובס הגיע ודחף את מסכי הטאץ' מבוססי החום שכולנו משתמשים בהם כיום, והמציא את קונספט האפליקציות (עד אז היית תקוע עם מה שהיצרנית היתה נותנת לך, או מוריד תוספים בתהליכים מורכבים או יקרים). האייפון הגיע אלינו כמו חללית מעולם אחר, ושינה את העולם. מי שממעיט בערך זה, כנראה לא מבין טכנולוגיה מהי.
משה  |  11.01.17
4.
1 ו 3 - עד כמה אתם משקרים לעצמכם?!?!
אפל רק עטפה?!?! איזה מהפכה יותר גדולה מזה יש????? אין שום קשר להעדפה שלכם היום אבל בחייאת... 2001 נוקיה עם מקלדת?!? אתה רציני?!?!? אם האייפון הראשון לה היה הדבר המהפכני ביותר בעשור ואולי יותר אז מה כן לעזאזל?!?! שיהיה אוטו אוטונומי תגיד שהיה אוטו כבר עשרות שנים?!?!
שליימה  |  10.01.17
1.
המהפכה התחילה כבר ב-2001
המהפכה התחילה כבר ב-2001. לא אפל ולא נעליים. ב-2001 הוציא ERICSSON את P801, הסמרטפון הראשון בו היה כל מה שהיה ב-IPHONE הראשון ויותר: היתה בו גם מקלדת נפתחת. גם נגני MP3 לא המציאה אפל - כם היו קיימים 3 שנים לפני 2005 בו הוציאה אפל את IPOD הראשון. אפל פשות מצאה לה כהל שבוי של לקוחות שהלכו אחריה לאן שהיא הובילה.
ויקטור  |  10.01.17