אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן זקן העיד בבית המשפט: "נניקשווילי הלווה לי כספים כל חיי" צילום: אוראל כהן

בן זקן העיד בבית המשפט: "נניקשווילי הלווה לי כספים כל חיי"

לדבריו, "אנחנו מכירים מאז שהייתי בן 13-14, דרך המשפחות. בהמשך הפכנו לשותפים עסקיים". על הכניסה לשותפות בשמן אמר: "האדם היחיד שאני מכיר שעיסוקו זה תחום הנפט הוא אברהם שהמליץ לי לא להיכנס - אבל לא תמיד אני מקשיב לו"

10.01.2017, 13:11 | נעמי צורף

"אנחנו מכירים מאז שהייתי בן 13-14, דרך המשפחות. בהמשך הפכנו לשותפים עסקיים", כך פתח את דבריו איש העסקים ג'קי בן זקן, שמוסר עדות בפרשת בן אליעזר. את החקירה מנהלות עוה"ד שרון כהנא וסוזנה שור מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). בן זקן, אשר מרצה עונש מאסר בכלא חרמון בעקבות הרשעתו בתיק מנופים, זומן לתת עדות מטעם התביעה. הדיון מתקיים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בפני השופט בני שגיא.  

קראו עוד בכלכליסט

תיק בן אליעזר, שנפתח בסוף 2015 מתנהל כיום נגד אנשי העסקים רוי מוצאפי ואברהם נניקשווילי. השניים מואשמים בעבירות של מתן שוחד לבן אליעזר, בעת כהונתו כשר וכחבר כנסת בסכום כולל של 2.25 מיליון שקל ובעבירות הלבנת הון. כתב האישום תוקן לאחר שבן אליעזר עצמו נפטר בחודש אוגוסט האחרון. מאז, נחתמו הסדרים עם הנאשמים בן זקן, איש הכספים צ'רלי יהודה אשר הודה בעבירות הלבנת הון ונקנס ב-75 אלף שקל ומזכירתו האישית של בן אליעזר, איילת אזולאי, אשר הודתה בעברות מרמה והפרת אמונים. בן זקן הורשע בתיק בן אליעזר בחודש ספטמבר האחרון במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של סיוע להפרת אמונים. במסגרת ההסדר נגזר עליו לשלם קנס של 65 אלף שקל ונגזרו עליו 4 חודשי עבודות שירות שירוצו בחופף לעונש המאסר, של 26 חודשים, אשר הוטל עליו בפרשת הרצת מניות מנופים פיננסים. בתחילת חודש דצמבר 2016 החל בן זקן את ריצוי מעצרו בכלא חרמון.

ג ג'קי בן זקן במדי אסיר | צילום: אוראל כהן ג

בן זקן, שנכנס במדי שב"ס והוא אזוק ברגליו, המשיך לתאר את מערכת היחסים על נניקשווילי: "לרוב החלוקה בינינו הייתה 50-50 כשאני השותף הדומיננטי, הוא השותף הפסיבי ואני האקטיבי הוא מתעדכן מעת לעת".

על הכניסה לשותפות בשמן אמר, "האדם היחיד שאני מכיר שעיסוקו זה תחום הנפט הוא אברהם שאגב המליץ לי לא להיכנס אבל לא תמיד אני מקשיב לו. אני השותף הדומיננטי אני לוקח את ההחלטות זה לא אומר שאני לא מתייעץ. כשקיבלתי את ההחלטה הוא ראה לנכון לא להשאיר אותי לבד ונכנס יחד איתי".

על ההיכרות עם חיים ליבוביץ' מחברה ACC אמר, "הכרנו די במקרה. בפגישה אצל הרב פינטו, הוא הציע לי להשתתף במכרז קידוח שנסגר באותו מועד. הוא ניגש למכרז ורצה חוסן פיננסי".

על חברת שמן אמר בר זקן, "זו חברה שהוקמה אחרי שחיים ליבוביץ' ו-ACC זכו במכרז. רצינו לגייס כסף לטובת הקידוח. ACC היא חברת אוף-שור. היועצים שלנו אמרו שצריך לגייס כסף באמצעות חברה ישראלית ולכן רצינו להעביר את הרישיון לחפש נפט מ-ACC לשמן. באותו מועד אני ואברהם ו-ACC היינו הבעלים של שמן, זו היתה שותפות פרטית, לאחר מכן נתנו אופציה למנופים פיננסים, לימים מנופים, עם בעלי השליטה החדשים הם מימשו את האופציה".

מה לך ולזה?

"בדיוק כמו מה שיש לי עם נדל"ן, תקשורת ואופנה. זה עוד תחום בו חשבתי שיש פוטנציאל עסקי".

מתי נניקשווילי הלווה לך כספים?

כל החיים שלי.

באיזה אופן?

לרוב בהעברות בנקאיות אם במזומן אז סכומים קטנים.

כשזו העברה בנקאית עושים הסכמי הלוואה?

בהתחלה לא ולאחר מכן כן נאמר לנו ע"י היועצים שיש לעשות הסכמי הלוואה.

עורך דינו של אברהם נניקשווילי, נתי שמחוני, החל לחקור את בן זקן בחקירה הנגדית.

אתה הכרת את בן אליעזר לנניקשווילי?

כן.

אתה זוכר על רקע מה?

לא זוכר. לדעתי לבקשתו של פואד.

על הקשר ביניהם מה אתה יכול לומר?

הקשר הפך מהר מאוד הפך לקשר קרוב מאוד. סוג של.. אברהם הפך להיות הבן המועדף של פואד וגם אברהם ראה בו סוג של אח גדול או אב. גם בימים שפואד חלה, על אף העובדה שאני הייתי האיש שהכיר ביניהם, אני ביקרתי אצלו פעם אחת או פעמיים אבל אברהם היה מבקר בתדירות גבוהה, שאני לא יודע אם בני המשפחה היו מבקרים, בטח לא הילדים ששהו בחו"ל.

לגבי ניסיונו של פואד לרכוש גז למדינת ישראל: "אני אומר לפואד שאולי אברהם יכול לעזור, אבל לא הכרתי לפרטי פרטים את הקשרים של אברהם"

מה אתה יודע שקרה לאחר מכן?

"ברמה הכללית. כמו שאני לא מנדב אינפורמציה לאברהם אם הוא לא שואל אותי אז ככה הוא. אני יודע שהיה קשר ביניהם, נסיעה או מפגש ברוסיה".

אברהם מעדכן אותך באותה הפגישה?

"לא"

אתה יודע עם מי פואד נפגש בהקשרים כאלה בחול?

"מה שאני זוכר זה שהמדינה רצתה ליצור קשר עם חברה גדולה בתחום הגז והיה קושי לייצר קשר ואני יודע שלאברהם היה קשר עם בכירים בחברה וזו הסוגייה שנדונה".

אברהם נניקשווילי , צילום: אוראל כהן אברהם נניקשווילי | צילום: אוראל כהן אברהם נניקשווילי , צילום: אוראל כהן

 

על פי כתב האישום, פעלו בן אליעזר ואזולאי לטובת קבלת החלטות המיטיבות עם חברת שמן שבבעלות נניקשווילי ובן זקן. בתמורה לכך, נניקשווילי נתן לבן אליעזר שוחד של כ-1.5 מיליון שקל "ביודעו כי הוא נותן שוחד לעובד ציבור בעד פעולות הקשורות בתפקידיו", נכתב.

כתב האישום מתאר כי בן זקן היה פעיל של בן אליעזר במפלגת העבודה. כאשר הפך בן זקן לאיש עסקים, הפכו קשריו עם פואד לאינטרנסטיים. בנוסף נכתב כי בן זקן הקפיד לשמור על קשרים גם עם אזולאי, מנהלת לשכתו של בן אליעזר. בן זקן היה שותף יחד עם נניקשווילי בשורה של חברות בישראל, בהן גם מנופים פיננסיים וחברת שמן. בן זקן הוא זה שערך את ההיכרות בין נניקשווילי לבן אליעזר, במהלך כהונתו של בן אליעזר כשר התשתיות, על רקע נסיונותיו לרכוש גז עבור המדינה. "בתחילת היכרותם עמדו בן אליעזר ונניקשוולי על פוטנציאל ההתעשרות הגלום איש ברעהו", נכתב בכתב האישום. "בן אליעזר הבין כי יוכל להפיק רווח חומרי מקשריו עם נניקשוולי, בעוד שנניקשווילי זיהה את יכולתו של בן אליעזר שכיהן כשר בכיר ובתפקידים בעלי השפעה במשק הישראלי, להשתמש בסמכותו ובהשפעתו במסגרת תפקידיו הציבוריים כדי לסייע לנניקשווילי בקידום עסקיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות