אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני שטראמפ יגיע: ארה"ב וקובה חתמו על הסכם לניקוי כתמי נפט צילום: איי פי

לפני שטראמפ יגיע: ארה"ב וקובה חתמו על הסכם לניקוי כתמי נפט

בימים שנותרו לפני כניסת הנשיא הנבחר לבית הלבן הספיקו המדינות לגבש תוכנית לשמירה על ניקיון מימי מפרץ מקסיקו ונהלים משותפים במקרה של דליפת נפט. טראמפ דורש ויתורים פוליטיים וכלכליים נוספים מקובה כדי לשמר את הנורמליזציה

10.01.2017, 20:19 | שירות כלכליסט

קובה וארה"ב ישתפו פעולה בניקוי כתמי נפט ושאר פסולת רעילה במפרץ מקסיקו, זאת במסגרת הסכם שעליו חתמו בחטף לפני כניסתו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ לבית הלבן - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דובר מטעם הממשל הפדרלי, מדובר באחד משורה של הסכמים שנועדו לשמר את האזור הימי המשותף של שתי המדינות, שביניהן מפרידים 145 ק"מ. עם זאת, היתה דחיפות בגיבושו לפני השבעת טראמפ, שכן הוא איים לאחר בחירתו כי יקפיא מחדש את יחסי שתי המדינות, אלא אם קובה תבצע ויתורים פוליטיים וכלכליים נוספים.

מפרץ הוואנה. "ההסכם מספק הגנה מפני אסונות עתידיים", צילום: איי פי מפרץ הוואנה. "ההסכם מספק הגנה מפני אסונות עתידיים" | צילום: איי פי מפרץ הוואנה. "ההסכם מספק הגנה מפני אסונות עתידיים", צילום: איי פי

חברות אמריקאיות והממשל של אובמה מיהרו משום כך לחתום על כמה שיותר הסכמים לשיתוף פעולה, ובשבועות האחרונים הודיעו על מספר עסקאות קטנות שמטרתן להקשות על טראמפ לנטוש את תהליך ההפשרה שיזמו אובמה ונשיא קובה ראול קסטרו ב־2014. האויבות מתקופת המלחמה הקרה אף הודיעו בדצמבר 2016 כי הן מקוות לחתום על ששה הסכמים לשיתוף פעולה עוד לפני 20 בינואר, אז יעזוב אובמה את תפקידו.

הסכם מניעת הזיהום הימי, שעליו חתמו סגן שר התחבורה הקובני אדוארדו רודריגז דאבילה והנספח האמריקאי ג'פרי דלורנטיס, קורא לצדדים להכין תוכניות פעולה למקרה של דליפה, לבחון אותן בשטח ולהכשיר כוח אדם למימושן בעת הצורך.

קובה ושותפות נוספות קדחו ארבע בארות נפט במפרץ מקסיקו ב־2012, מה שעורר את החשש כי הסנקציות האמריקאיות שהיו אז בתוקף ימנעו טיפול של ארה"ב בדליפה, גם אם זו תסכן את חופיה. הבארות היו יבשים אמנם, אך קובה אמרה כי בכוונתה לקדוח חדשים.

"ההסכם הזה חשוב במיוחד למי שמתגוררים לאורך החוף הצפוני של קובה ודרום פלורידה, כי הוא מספק מהלך מוחשי של הגנה מפני אסונות עתידיים", הסביר דן וויטל, ראש מחלקת פרויקטים עם קובה בקרן ההגנה על הסביבה שבסיסה בניו יורק.

מאז הפשרת היחסים עם קובה נחתמו תחת ממשל אובמה יותר מעשרים הסכמים לשיתוף פעולה בין המדינות, משירותי דואר וביטחון ועד להגנת הסביבה הימית ומלחמה בסחר בסמים. בשבוע שעבר גובש הסכם לייצוא כמויות קטנות של פחם מקובה לארה"ב, ובדצמבר 2016 חתמה גוגל על הסכם להציב שרתים על אדמת קובה כדי לשדרג עבור התושבים את הגישה למוצריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות